Kołowrotek wędkarski Rumpol New Master 2013 – Opinia i Test

Kołowrotek Rumpol New MasterKołowrotek wędkarski firmy Rumpol model New Master 2013 – to tanie urządzenie o zadziwiająco dobrej jakości wykonania. Posiada on tylny hamulec, a nie tradycyjny do regulacji na szpuli. Hamulec zastosowywany w tej wędce jest podobno wielotarczowy – wykonany z twardego grafitu.

Kołowrotek Rumpol New Master mam już ponad cztery lata. Tego sprzętu nie zakupiłem specjalnie do testów ale dla siebie. A więc długość testu jest wybitnie długa. Waga tego kołowrotka to zaledwie 235 gram. Jest bardzo lekki, i to jest także jego duża zaleta. Jego wykonanie jest bardzo estetyczne i można go znaleźć w różnych kolorach (srebrny, czerwony, granatowy, czarny, zielony, czy choćby brązowy i inne).

Jego budulec to tworzywo sztuczne z aluminium i stalą. Co najciekawsze jest on wręcz wybitnie trwały, oraz niepodatny na uszkodzenia. Miałem go chyba już na kilkuset wypadach na ryby w ciągu czterech lat. Przeżył trudne warunki i nic w nim się nie zepsuło. Nawet go nigdy nie konserwowałem, a działa tak samo po 4 latach jak nowy. Niedawno nasmarowałem go w środku przed zabraniem się do filmu – aby zobaczyć dokładnie jego mechanizmy.

Kołowrotek Rumpol New Master 2013 sprawdza się w każdym typie połowu od spławikowego poprzez gruntowy i spinningowy. Samemu najczęściej łowię na spławik. Praca kołowrotka jest zupełnie bezdźwięczna. Nie wydaje z siebie żadnych odgłosów. Rotor obraca się bardzo płynnie i ma idealnie równą oś symetrii.

Ilość łożysk na jakich pracuje kołowrotek jest trudna do ocenienia. W każdej ofercie podają inną ilość. W jednych jako 1 sztuka w innych 4 a czasami 5 sztuk. Ilość łożysk nie ma znaczenia co do jakości sprzętu i jego działania – tutaj jest spora nieścisłość. Myślę że ma 1 lub 4 łożyska. Ale bardziej skłaniam się do 1. To i tak nie ma jednak moim zdaniem znaczenia.

Tylny hamulec działa bardzo dobrze – albo całkowicie przyblokuje żyłkę, lub można dostosować opór – który będzie stawiał. Działa to płynnie na bazie grzechotki regulacyjnej w pokrętle.

Przełożenie to 5.2:1 – czyli 5,2 obroty szpulki na każdy 1 obrót rączki kołowrotka. Im większa szpulka tym więc szybsze by było zwijanie żyłki. Przeliczyłem to dokładnie i zgadza się z faktyczną krotnością obrotu kabłąka na szpuli względem obrotu korbki. Czyli podana proporcja jest prawdziwa.

W kołowrotku wędkarskim Rumpol New Master można zmienić rączkę na stronę lewą lub prawą. Jet on dwustronny a to duża zaleta. Rączka pracuje na trzpieniu kwadratowym o wymiarze L (kołowrotki wielkości od 2000 w górę).

Pojemność szpuli kołowrotka to: 0,25-200m; 0,30-150m; 0,35-120m. Dodatkowo kupując ten sprzęt będzie na szpulce nawinięta jakaś żyłka. Może być biała lub flux (zielona). Nie wiem jaka jest mocna, wolałem używać swoje żyłki – więc tamtą zdjąłem i nie wiem co się z nią stało. Dlatego nie powiem jaką ma grubość i wytrzymałość. Na pewno była rolowana co dla mnie jest wkurzające. Lepiej mieć własne żyłki, które się nie rolują w pętle.

Kołowrotek Rumpol New Master ma także blokadę obrotów wstecznych. Jest to przełącznik w postaci wajchy. Akurat tej możliwości nigdy nie wykorzystuję. Wolę luzować ją kabłąkiem lub hamulcem niż na obrotach wstecznych.

Omawiany kołowrotek wędkarski kosztuje około 30 zł. Więc to bardzo tani, a zarazem bardzo wdzięczny i wytrzymały. To świetny sprzęt, jak za taką cenę. Co więcej mam także kilkukrotnie droższe kołowrotki, i nie mają w sobie niczego lepsze niż ten testowany Rumpol New Master.

Warto dodać, że samemu kołowrotek z reguły zatrzaskuję (kabłąk) poprzez obrót korbką. Czyli u mnie mają one ciężkie życia. A mimo to, działa to cały czas bez problemu już tyle czasu. W innych kołowrotkach nawet znacznie droższych kabłąki przestawały z czasem współpracować. Tutaj to jest bez problemu.

Bez wątpienia kołowrotek Rumpol New Master 2013 jest jednym z najlepszych w swojej cenie. A dodatkowo jest jednym z najbardziej trwałych, nawet spośród tych o cenach znacznie większych. Ja jestem z niego bardzo zadowolony. Zdecydowani mogę polecić go także dla Was. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 Comments

  1. Fizher pisze:

    Kupiłem ten kołowrotek kilka dni po Waszym filmie. Powiem tak, na razie jest genialny. Wszystko działa płynnie i bez problemów. Dużo więcej weszło na niego żyłki niż myślałem. Bardzo fajnie pracuje i cicho. Jeszcze nie byłem z nim na rybach ale już wyrzutów parę zrobiłem w domu i działa elegancko.

  2. Adam z Łowicza pisze:

    Mam go chyba dłużej niż autor artykułu. Mam go na dwóch wędkach i nadal działa. Niestety na obudowie (tworzywo) też u mnie są jeszcze mocniejsze przetarcia. Ale całość mechanizmu trzyma się bardzo dobrze. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej korzystnych zakupów. Cena i jakość tutaj ma wręcz genialny stosunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *