Koniec warezów – internetowych stron z plikami do pobierania

Strony pirackieFora i strony warezowe – to miejsca gdzie internauci mogli szukać różnych plików do pobierania. Pliki te to z reguły filmy, gry, programy i podobnego typu materiały.

Warezy z reguły nie przetrzymywały na swoich dyskach plików, lecz robiły agregat z linkami czy kodami do pobrania takich różnych materiałów. Użytkownicy stron warezowych umieszczali na różnych serwerach oraz na różne sposoby pliki w sieci, następnie udostępniali na forach w odpowiednich tematach i działach linki lub kody do pobrania tych materiałów.

Strony te zawsze przyciągały miliony użytkowników i nie tylko tych, którzy chcieli pobierać najnowsze filmy gry itp. Bardzo wiele materiałów, jakie nie są objęte prawami i nikt się o nie nie upomina także są cenne dla wielu osób. Chodzi o stare ebooki, audiobooki czy inne dane, jakie tam były / są udostępniane. Także wiele z tych stron miały zupełnie osobne miejsca do rozmów, wymiany myśli czy działów samopomocy internautów.

Jeszcze parę lat temu ten typ stron rozwijał się bardzo dynamiczne, powstawały autorskie programy do pobierania typu P2M, nowe programy akceleracji linków. Nawet już nie wspominając o programach peer to peer czyli Torrentach.

Bez wątpienia w ostatnich czasach widać przyspieszający zmierzch tego typu stron i rozwiązań. Można pokusić się o stwierdzenie, że typ działania warezów się zmienia a najbardziej rozpoznawalne jego marki upadają jedna po drugiej. Można przyjąć, że zaczęło się to nie od blokowania stron warezowych ale miejsc przechowujących wysyłane pliki. Na początku tych zmian padały RapidShare, Catshare i dziesiątki innych hostingów plików.

Następne lub jednocześnie pod ostrzałem były strony jak i bezpośrednio osoby korzystający z rozwiązań torrentowych. Szczególnie narażone były osoby, jakie nie korzystały z VPN-ów i pobierały coś zbyt ciepłego oraz tak samo seedowały te gorące pliki.

Kolejny etap, jaki widać obecnie to powoli znikające (można powiedzieć że nawet legendarne) strony, takie jak Darkwarez, Peb, DVHK i wiele innych. Era gigantów zanika, Internet się zmienia – choć czy na lepsze, to można zaczynać wątpić, szczególnie oglądając polskiego YouTuba.

Pojawia się w ostatnich latach też przekształcenie profilu działania części tego typu stron. Mianowicie pobieramy24 czy Chomikuj – to jeszcze dla wielu bez wątpienia światełka w tunelu. Profil tych stron jest inny a ich zasób nadal bardzo bogaty. Być może ma to związek z faktyczną reakcją tych serwisów na zgłoszenia i trzymanie się w granicach, do jakich na szczęście nie mogą się przyczepić na razie żadne służby.

Warto też sobie odpowiedzieć na pytanie czy warezy i tego typu strony były złe – moim zdaniem jest w nich wiele pozytywnych cech, jakie bez tego typu stron mogą być zapomniane i zaginąć w odmętach dziejów. Mowa o bardzo starych filmach, książkach, mniej popularnej muzyce czy nawet czasopismach – jakie z czasem przestają istnieć a tam nadal były dostępne choć dziś już nikt do nich nie rości większych praw.

Świat jednak się zmienia i swoboda w sieci także ulega skurczeniu, czasami to dobrze o ile chodzi o prawdziwe cyberprzestępstwa a czasami ma to złe strony. Jest to bez wątpienia miecz obusieczny.

Łatwo zlikwidować stronę – jaka tylko tworzy agregat powiedzmy linków a nie przechowuje plików, to tak samo będzie łatwo zniszczyć dowolną inną stronę. Przykładowo taką jaka ma odmienne poglądy i głosi inne przekonania niż te, jakie życzy widzieć sobie ustawodawca oraz korporacje jakie często prawdopodobnie nim sterują. Jakie macie własne zdanie w tej sprawie?

18 komentarzy

 1. Damianek

  Jak darkwarez spadł to już było wiadomo, że nadchodzą chude lata i trudne czasy. A tam korzystałem głównie z bardzo starych wrzutów książek jakimi nikt się nie interesuje. Pamiętam jeszcze czasy rapida, też było głośno choć nigdy nie korzystałem.

 2. Krix

  Szkoda tamtych stron, nie tylko upy na nich były ale i też przecież rozmowy i wiele cennych tematów. Dawniej było jeszcze AJO takie giga forum jakie chyba pierwsze poleciało jeszcze znacznie przed darkiem. Już nie wspomnę o tych z P2P jakich była masa tak z 10 lat temu. To były dobre czasy a teraz będą inne… byle chomiki się trzymały.

 3. Filip26

  W sumie CDA to nie wiem czy to jest do końca takie czyste. Kupno filmów itp tak ale czy te inne też, nie wiem ale na pewno tysiące ludzi korzysta i to jest zaleta tego serwisu. Wiele czarno białych tam można trafić jakich nie znajdzie się w żadnej telewizji czy kasetach. Przydała by się w razie czego jego alternatywa.

 4. coldfox

  Warezy nigdy nie upadną, na jeden zamknięty przypadają trzy nowe. Ode mnie polecam darkw.pl, następca Darkwarez.

 5. sdfa

  > blokowania for

  Ha, ha, ha! To jest artykuł czy wpis na blogu, bo nie wiem?

  1. Pawil

   Stronę prowadzi zluzowany gostek. Raczej pisze z sensem lecz nie przejmuje się stylistyką i błędami. Niestety stronki te co były znane są już upadłe. Ale fakt, powstaje wiele nowych tylko nie każdy znajdzie do nich drogę.

 6. Tomasz

  Aby utrzymać wareza jak najdłużej to powinno się zastosować wszystkie praktyki wymienione w tym filmie www.youtube.com/watch?v=uAd0kgKDbxc najlepiej własny serwer dedykowany, poza polską i przede wszystkim strona nie w polskiej domenie zakładanie kolejnych warezów na domenach pl to jest brak wyciągania wniosków, brak nauki na dawno popełnionych błędach.

 7. Sylvek

  Dobrze napisane że na miejsce jednej powstaje kilka. Tylko problem faktycznie jest z trafieniem na takie strony. Na pewno widać zmiany już w tym świecie, coraz więcej serwisów mimo wszystko warezowych przejmuje płaszcz przechowalni prywatnych. Ciekawe dlaczego ten p2m tak słabo się rozwija lub może nawet cofa w obecnych czasach.

 8. Pimax

  Nie można zapomnieć o BB Warez jaki jest amerykańską stroną. To chyba największy warez forum na świecie. Działa już dziesiątki lat tam jest wszystko choć oczywiście nie Polskie ale pozostałe czego tam nie ma.

 9. gqx

  Ale pieprzenie, są nadal tysiące działających linków

 10. Plustek

  Najlepsze fora warezy teraz to darkw – następca dakrwareza a potem zajefajna, pobieramy24, pijafka, darkarea, darkmachine, exsite24 oraz warez-bb – choć ta ostatnia to strona amerykańska a mianowicie największe forum anglojęzyczne. Jak ktoś ma jakieś inne sprawdzone duże strony z linkami to warto je podać.

 11. Turaszki Adam

  Fora warezy teraz są w odwrocie jak francuzi na wojnie. Ja zawsze wpisuję forum warez, potem forum download i tego typu zapytania. Jest na szczęście jeszcze parę stron z tego typu. I oczywiście największa ale najdroższa czyli chomikuj. Jak filmy to warto cda przeglądać. Osobiście korzystam teraz z 3 stron tego typu.

 12. Timoteusz Kawik

  Fora z pobieraniem plików nie ma teraz ich za wiele. Dawniej to było możliwości na pęczki a jak popadały największe marki peby, darkwarezy to już zmieniło się powoli. Teraz świeci jeszcze parę dobrych witryn ale niestety znacznie mniej. O ile nie chodzi o filmy to można korzystać z zagranicznych jeszcze na spokojnie.

 13. Toru

  szkoda, ze nie ma daty tego wpisu ani dat komentarzy, nawet nie wiadomo czy to aktualne dane z tego roku czy moze wszystko ma juz pare lat..

  1. Mixer34

   Przecież to jest aktualne i widoczne dla każdego co w tym temacie siedzi. Będzie coraz mniej warezów i coraz więcej post stron tego typu jak CDA itp. Oczywiście fora czy strony wymiany treści pirackich będą jeszcze przez wiele lat, ale niestety jedne znikają inne się pojawiają i jest ich dużo mniej niż kiedyś.

 14. kris33

  Darkwarez to darkw a obecnie darkflx ,jak ktoś nie chce się rejestrować i czekać na zaproszenia to polecam pijafka.pl

  1. Netowicz

   Ten dark już przeskakuje często. U mnie ten nowy nic się nie ładuje. Nawet teraz trudno znaleźć zagraniczne strony z warezem. Dawniej były tego setki, teraz trudno trafić na jakieś sensowne strony. Mam zapisanych z 5 różnych, ale dawniej było z 12. Siadają jedna po drugiej powoli.

 15. asrt

  ja korzystam z darmowych tresci jak na satelicie
  czy naziemnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.