Krajowa mapa zagrożeń – zgłaszaj zagrożenia anonimowo

Mapa zagrożeńKrajowa Mapa Zagrożeń – to przydatne narzędzie dla każdego obywatela. Każda osoba można zgłosić problem bezpieczeństwa lub łamania prawa i zaznaczyć go na mapie. Służy porządkowe sprawdzają te zgłoszenia w miejscu ich zaznaczenia na mapach.

Zgłoszenia na mapie można dokonać anonimowo

Dla Szczecina obecnie jest to około 5593 zgłoszenia gdzie dla Stargardu 692 (czyli prawie 8 razy mniej) przykładowe to libacje, źle zaparkowane samochody, żebractwo, bytowanie bezdomnych, zgłoszenia nielegalnych wysypisk śmieci, pijaństwa itd. Do wyboru jest cała masa różnego rodzaju kategorii zgłoszeń.

Problemy dotyczące Szczecina oraz Stargardu jak się okazuje to głównie źle zaparkowane samochody oraz alkoholicy i ich libacje w miejscu publicznym. Następnie są akty wandalizmu, nielegalne wyścigi po ulicach, bezdomne zwierzęta i ludzie oraz stłuczki pojazdów. Jednakże w Szczecinie libacji pod względem ilości zgorzeń chyba nic nie przegoni,  no może tylko te źle zaparkowane auta w strefie gdzie jest zakaz.

Link do mapy gdzie można dokonać zgłoszeń: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Tego typu rozwiązanie oczywiście nie jest najdoskonalsze. Często zgłoszenie ruchomego obiektu łamiącego prawo – czyli zataczającego się żula lub wyścigi mimo zgłoszenia trudne są do zweryfikowania bo się przemieszczają. Tak samo miejsce przekraczania prędkości przez jakieś pojazdy.

Mimo wszystko warto to zaznaczać z bardzo prostego powodu. Im więcej zgłoszeń jest w danym punktu tym teoretycznie częściej się wybiera tam patrol policji i dany odcinek jest pod obserwacją. Może się to skutecznie przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w tych miejscach gdzie patologia ma miejsce.

Jak najbardziej zachęcamy do korzystania z  Krajowej mapy Zagrożeń i zgłaszania tam wszelkich nieprawidłowości – to może się czynnie przyczynić do poprawy bezpieczeństwa.

3 komentarze

  1. Joanna pisze:

    Zgłaszam tam od dawna wszystkich libacje na osiedlu. Niestety centrum miast słynie z tego że jest tutaj cały czas mnóstwo alkoholizmu i burd. Nie wiem czy to zgłaszanie pomaga ale je robię na mapie.

  2. Krzyss32 pisze:

    Jestem ciekawy czy tą mapę sprawdzają służby takie jak policja i straż miejska. W sensie czy my dodajemy na niej jakieś punkty a oni nawet nie otrzymują o tym powiadomień. Nigdzie nie pisze czy oni traktują to jako statystyka do planowania patrolów czy jako zgłoszenie do interwencji. Podejrzewam że bardziej statystycznie.

  3. Bednarek M pisze:

    Tak czy inaczej jej używają warto zgłaszać i pokazywać gdzie są takie mało ciekawe miejsca. Przy nawet wynajmie mieszkań warto zobaczyć na mapie gdzie jest dożo zgłoszeń takich miejsc mało fajnych, wtedy warto unikać tej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *