Król Polski Kazimierz Wielki – Bigamista

Król PolskiKazimierz Wilki to król Polski jaki urodził się w 1310 roku i żył do 1370 roku. Był to syn Władysława Łokietka – rządził on Polską w latach 1333 – 1370 i był już ostatnim z dynastii Piastów na tronie kraju.

Jest to jeden z najsłynniejszych królów Polski, jaki zasłużył się silną i dość przemyślaną polityką zagraniczną.

Kazimierz Wilki żył w latach gdzie granice jego państwa były pod ciągłym zagrożeniem ataków przez obce nacje. Szczególnie problematyczna była jak na przestrzeni wieków sytuacja z wrogo nastawionymi Niemcami oraz zakonem krzyżackim, jaki skupiał głównie oczywiście Niemców.

Pomijając dość mądrą aczkolwiek mocno impulsywną politykę oraz zdecydowane działania jakie prowadził ten monarcha, także można dowiedzieć się o nim tego że był on dość hulaszczy.

Kazimierz Wielki miał całe rzesze nałożnic, sporo żon i jeszcze więcej kochanek. Bigamistą nazywa się go często nie bez powodu – w końcu miał dość luźne obyczaje i stosunki płciowe. Warto jednak zauważyć że w tamtych czasach była to w zasadzie norma na dworach – mowa tutaj oczywiście o rozwiązłości.

Jest to bez wątpienia jedna z bardziej barwnych i ciekawych postaci historycznych o jakiej pozostało dość sporo przekazów i informacji z życia.

Król Polski Kazimierz Wielki czyli ostatni władca z rodu Piastów to bardzo dobry władca dla Polski i doskonały strateg oraz dyplomata. Jego silną wadą była niestety beztroska oraz chuć, czyli żądza do łajdaczenia się z różnymi pannicami.

Po za tym że był bigamistom był bez wątpienia wielkim i nowoczesnym monarchą jaki dał krajowi wiele dobrego. Wprowadził prawo dla wszystkich a nie tylko biednych i wiele innych nowoczesnych rozwiązań ustrojowych.

Zdecydowanie warto zobaczyć o nim ten krótki materiał i poznać go z trochę innej strony niż mówią podręczniki szkolne. Warto także zobaczyć inne materiały o władcach Polski oraz osobach jakie odznaczyły się na kartach historii tego narodu.

Postaci tego jest znaczna ilość a każda z nich w końcu wniosła coś, co odbija się nawet do dzisiaj w formie obecnego Państwa.

7 wypowiedzi

 1. Histyna pisze:

  Jako król bym faktycznie dobrym władcą dla siły kraju. Tamte czasy były bardzo trudne dla naszego położenie i jego balans był świetny.

 2. LigaPL pisze:

  Co ciekawe teraz już nie ma tak dużo historii i lekcji patriotycznych jak było dawniej w szkołach. Teraz jest wiele uczenia niepotrzebnej wiedzy, tworzenia ludzi robotów bez zdolności samodzielnego myślenia – oni maja rozwiązywać według szablonu a nie rozumu. Nawet historia jest prowadzona dziś inaczej niż dawniej. Kazimierz Wielki jako król Polski postać bardzo barwna, mająca złe i dobre strony nie może być rozpatrywany jednostronnie.

  Szkoda że nie kręcą teraz filmów historycznych jak dawniej, było by o tej postaci bardzo ciekawe.

 3. Turador pisze:

  Jak na tamte czasy na pewno był to jeden z lepszych królów Polski. Swoją drogą bardzo szkoda że nie zostawiliśmy sobie królestwa a jest tak ułomny ustrój 460 darmozjadów nieudaczników. Lepszy by były rządy max 100 osób niż taka degrengolada. Kazimierz wielki jak na tamte czasy wiedział co chce i jak to robić. Na pewno jeden z lepszych monarchów krajowych a nie jakieś obce fircyki.

 4. Dworak pisze:

  Szkoda że tak mało jest filmów o tamtych czasach historycznych i kostiumowych. Nic nie przebije dwóch filmów z trylogii Sienkiewicza oraz serialu o Panu Michale (małym rycerzu), doskonała gra i klimat. Szkoda że dziś już nie ma dobrych ekranizacji tamtych czasów.

 5. OGnisty rokosz pisze:

  Kazimierz Wielki – król polski to brzmiało kiedyś uper. Teraz jakiś niewymoczony urzędnik bez sensu premier i prezydent. Swoją drogą bardzo burzliwe czasy były dawniej, stale wojna i jakieś tarcia. Teraz bardziej wojują ekonomicznie dlatego polska jest największą biedą zjednoczonej europy. Kto wie, może jak by nadal było Królewie było by znacznie lepiej, by był jeden odpowiedzialny a nie zgraja bez żadnych konsekwencji za szkodliwe decyzje – bo jak to jest możliwe że na terenie własnego kraju mają immunitety, no jak.

 6. KuniecPolski pisze:

  Dawniej władcy Polski a obecni, Kazimierz Wielki a kaczor mały to tak dokładnie przeciwne bieguny gospodarowaniem i zdolnościami politycznymi na dane czasy. Jeden zmieniał w kraj bogatszy drugi nowszy zmienia w kraj ruinę wraz z swoją świtą parszywych liszai.

 7. Misztelak pisze:

  Fajne te ciekawostki o Kazimierzu Wielkim Królu Polski. Dawne czasy były mocniej burzliwe. Choć teraz też są trudne, przez te kraje co zawsze. Dawniej byli zdrajcy i teraz tak samo, a nawet teraz więcej rządzi krajem niż kiedyś. Kazimierz Wielki był jednym z lepszych władców Polski, to nie ulega wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *