Kto dominuje w związku partnerskim
Związki partnerskie istnieją od zawsze. W związkach tych obie strony czyli zarówno kobieta jak i mężczyzna dzielą się swoimi obowiązkami. Bardzo często jednak istnieje pojęcie dominacji w związku która się objawia stawianiem jednej strony wyżej w formie centralnej.
Dominacja powstaje na skutek wielu powodów. Najbardziej typowymi powodami dominacji jednej z stron jest chęć dominowania tej osoby (i takie jej cechy charakteru), bardzo duża uległość jednej z stron, strona która nie potrafi sama zaradzić na własne problemy –zawsze zostaje zdominowana.
Dominacja w związku jest rzeczą powszechną lecz nie jest występująca w wszystkich związkach partnerskich. Prawidłowa relacja w związku jaka powinna panować nie powinna się opierać na dominacji jednej z stron a przynajmniej nie na silnej dominacji.
Jedynym usprawiedliwieniem występowania takiego zjawiska jest to gdy druga osoba sama tego chce, na przykład gdy czuje się niezdolna do decydowania i chce podlegać – oczywiście jest to osoba wewnętrznie niedojrzała, niezdolna do brania na siebie współodpowiedzialności. To że daje się zdominować osoba jest już świadczące o braku jej chęci współodpowiedzialności.
Kto powinien dominować w związku – dzięki temu co zostało wyżej napisane odpowiedź nasuwa się tylko jedna – nikt. W prawdziwych relacjach partnerskich żadna z stron nie powinna dominować. Związki powstają na harmonii i wspólnej równej wartości obu stron. Każdy związek gdzie dominacja jednej osoby posuwa się zbyt mocno jest związkiem nieszczęśliwym i pełnym zawodów.
Pamiętajmy że w dominacji nie chodzi o to kto trzyma pieniądze bo to zupełnie inna rzecz. Chodzi natomiast o to kto podejmuje decyzje mające wpływ na obie osoby w tym związku. Zapraszamy do kolejnych tematów.