Kto to jest prawdziwy przyjaciel i jak go rozpoznać

Prawdziwy przyjacielPrawdziwy przyjaciel to ktoś zawsze wyjątkowy a nie tylko zwykły znajomy czy kolega. W rzeczywistości bardzo ciężko jest kogoś takiego znaleźć, aby wychodził po za zakres koleżeństwa i był czymś jeszcze więcej.

Przyjaciel to nie tylko osoba będąca zawsze wsparciem i pomocą jak określa ich wiele osób. Jest to bardzo szerokie pojęcie, to także ktoś mówiący prawdę jeśli nawet jest gorzka. To także osoba która nigdy nie robi nic przeciwko tej drugiej osobie, ani nic takiego co może być złe dla tej drugiej osoby.

Wiele osób postrzega przyjaciela jako osobę, która ma być zawsze miła i pomocna, jednak nie o to w tym chodzi. Przyjaciel zawsze dba o interesy drugiej osoby oraz o to, aby ta osoba nie ponosiła przykrości. Przede wszystkim ktoś jeśli jest prawdziwym przyjacielem robi to zawsze bezinteresownie. Nie może być mowy w tym przypadku o odwzajemnieniu się tym samym czy zrobieniem czegoś za coś.

Jak twierdzi wielu psychologów poznać prawdziwego przyjaciela zdarza się bardzo rzadko. Pamiętać należy że nie musi być to osoba o takich samych zainteresowaniach czy celach życiowych, musi być tylko życzliwa i szczera oraz pomocna a wszystko to bezinteresownie.

Oczywiste jest że nic nie może działać w jedną stronę – czyli ktoś stale czerpiący z przyjaciela bez dawania niczego od siebie. Jednakże to nie może się opierać coś za coś, a tylko ze wzajemnej chęci pomocy.

Przyjaciela można poznać po tym że nie czuje się od niego fałszu i jest lub stara się być zawsze przy nas kiedy się go potrzebuje. Aby mieć przyjaciela trzeba samemu także być przyjacielem – gdyż ten związek nie jest jednostronny o czym wiele osób zapomina.

Warto wspomnieć że w praktyce nie ma czegoś takiego jak przyjaciele rodziny czy danej osoby z związku będącymi innej płci. Przyjaźń jeśli dotyczy przeciwnych płci może bardzo szybko przerodzić się w inne uczucie.

Coś takiego jak czysta przyjaźń damsko – męska może istnieć ale tylko krótki czas. Po jakimś czasie staje się ona coraz bardziej jednostronna lub przekształca się w coś innego, nie zawsze dobre uczucia. Warto przeanalizować własnych znajomych i opowiedzieć na pytanie – czy ma się jakiegoś prawdziwego przyjaciela.

Oraz czy zasługuje się na takiego przyjaciela i jest się nim samym dla kogoś innego. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Ksaweryn

    Ciężko teraz o przyjaciela, mam wrażenie że to bardzo trudne aby kogoś takiego znaleźć. Niby słyszy się że wieloletnia przyjaźń a potem ta osoba zawodzi lub coś za plecami robi. Może to też proces – czyli dany etap dane osoby a potem jak sytuacja się zmienia, życie, priorytety, zainteresowania to też i ludzie się zmieniają a więc stale musi się dostosowywać nowe otoczenie do tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.