Które kije trekkingowe najlepiej sprawdzą Ci się podczas górskich wycieczek?

Kije trekkingowe w góryJeśli jesteś miłośnikiem długich i wymagających wycieczek w górach, zainwestuj w kije trekkingowe. Choć jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z nordic walkingiem oraz narciarstwem, dziś wiele osób nie może się bez nich obejść w górach. Sprawdź, na jakie kije trekkingowe się zdecydować.

Kije trekkingowe, a te do nordic walkingu
Wbrew pozorom kije trekkingowe różnią się od tych stworzonych do nordic walking. Przede wszystkim wyróżnia je rękojeść. Jest ona wyprofilowana tak, aby zwiększyć ergonomię marszu i zapewnić stabilność każdego kroku. Rękojeść jest znacznie większa niż w przypadku kijów do nordic walking, dodatkowo ma charakterystyczne zgrubienia na obu końcach i miejsca wyprofilowane pod palce, aby stabilnie móc ją chwycić. Zaraz po rękojeści warto przyjrzeć się paskowi zakładanemu na rękę. Ten można swobodnie regulować, aby uzyskać odpowiednią stabilność nadgarstka.

Takie kije mają trzony złożone z kilku segmentów ułatwiających regulację długości. Często też wyposażone są w amortyzację wstrząsów, które umożliwiają swobodne wyprawy, nawet w trudnych warunkach. Charakterystyczną cechą kijów trekkingowych są talerzyki montowane na samym dole trzonka. Dzięki nim kije nie zapadają się w nierównym podłożu, np. pomiędzy skałami w górach.

Zaraz pod talerzykami zobaczyć można również groty ścinane na płasko. Dzięki takiej budowie świetnie klinują się pomiędzy korzeniami czy kamieniami, przez co zapewniają stabilne podparcie dla użytkownika. Wszelkiego rodzaju kije trekkingowe można kupować w zestawach oraz pojedynczo.

Segmenty kijów trekkingowych
Kije trekkingowe składają się z kilku segmentów. Te wpływają na wytrzymałość całej konstrukcji i jej rozmiar, który należy dobierać do wzrostu i wagi użytkowników. Segmenty w kijach trekkingowych służą głównie do możliwości szybkiego składania ich, aby przy zmianie podłoża móc swobodnie schować kije, jeśli nie pomagałby w wędrówce.

2-segmentowe kije trekkingowe to najmniej skomplikowane modele, które nie są polecane na wymagające wyprawy w góry. Świetnie się jednak sprawdzą na płaskich, nierównych terenach. Ciężko jednak schować je do plecaka, z uwagi na duży rozmiar, nawet po złożeniu. Najczęściej spotykane na górskich szlakach są kije trekkingowe 3-segmentowe. Łatwo je złożyć i schować, a pomimo tego ich konstrukcja zapewnia stabilne oparcie nawet w nieprzyjaznych warunkach.

W sklepach dostępne są również kije składające się z 4 segmentów. Te stworzone są głównie z myślą o osobach mających bardzo mało przestrzeni w plecaku, którą mogą poświęcić na schowanie kijów trekkingowych. Złożone zajmują niewielką ilość miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzą się dla użytkowników ceniących sobie wygodny transport.

Materiał kijów trekkingowych
W przypadku dobierania kijów do górskich wycieczek i wielogodzinnych wędrówek warto pomyśleć o dwóch ważnych aspektach: o wadze materiału i jego trwałości. Kije trekkingowe najczęściej produkuje się z karbonu, czyli włókna węglowego. Materiał ten słynie ze sztywności, lekkiej wagi i sporej twardości. Niestety przy dużych obciążeniach może pęknąć. Materiałem bardziej odpornym na pęknięcia, ale cięższym i podatniejszym na odkształcenia jest aluminium. Kije trekkingowe z tego materiału polecane są dla osób wybierających krótkie, ale bardziej wymagające trasy.

Systemy blokowania kijów trekkingowych
Przy zakupie kijów trekkingowych warto przyjrzeć się systemom blokowania. Te łączą segmenty, aby w trakcie użytkowania kije pozostawały stabilne. Na rynku dostępne są kije z wewnętrznym i zewnętrznym systemem blokowania. Ten pierwszy polecany jest na letnie wycieczki, a drugi na zimowe, gdy na dworze panują takie temperatury, że wewnętrznie blokowane segmenty mogłyby ulec zatrzaśnięciu. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę porę roku oraz tereny, po jakich będzie się wędrować, a dopiero po tym zabrać się za wybór odpowiednich kijów trekkingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.