Lanie kara dla dziecka – czy bić dzieci

Bicie karaJuż na wstępie trzeba powiedzieć że bicie dzieci jest niedopuszczalne, aczkolwiek w dawniejszych czasach nie było niczym nadzwyczajnym.

Dawniej prosta kara wymierzana przez opiekuna za jakieś przewinienie nie była wyszukana, był to typowy pasek lub klaps na tyłek.

W dzisiejszych czasach przemoc fizyczna na dziecku jest absolutnie zabroniona przez prawo jak i niewskazana przez czynniki psychologiczne.

Obecnie zdarzają się pobicia dzieci bardzo poważne, nawet śmiertelne mimo że jest prawnie zabronione bicie dzieci. Takie coś musi być całkowicie zabronione z tego powodu, że w obecnych czasach zakazów i tak zdarzają się znęcenia nad dziećmi – a co by dopiero było, gdyby nie stawało się to przestępstwem. Bicie dzieci nie rozwiązuje problemu, w dziecku powstaje wtedy tylko uczucie negatywne do osoby bijącej.

Najlepszym rozwiązaniem wychowawczym, jeśli trzeba zastosować jakąś karę to należy najpierw wyjaśnić dziecku dlaczego dana kara się pojawia oraz ją wymierzyć. I nie powinno być to nigdy bicie a przykładowo wstawienie smutnej buzi do zeszytu dobrych i złych uczynków.

Aby można było wychowywać dzieci trzeba stworzyć do tego system. Chodzi o to, aby za dobę uczynki dziecko otrzymało nagrodę a za złe czuło że coś traci i starało się ich mieć jak najmniej.

Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku dziennik pochwał oraz nagan dziecka. Gdy zbierze się sporo pochwał to dziecko otrzymuje nagrodę – natomiast każda nagana jest odejmowana od pochwał. Można stosować także zakazy zamiast bicia dzieci – zakaz grania na komputerze, zakaz oglądania telewizji czy wychodzenia z domu.

Wszystkie kary dla dziecka muszą być przemyślane. Dziecko nie powinno za nie obwiniać rodziców tylko same zrozumieć, że tak się dzieje z powodu tego co zrobiło złego. Nie należy karać dziecka od razu gdy zrobi coś złego, najpierw trzeba mu wytłumaczyć co zrobiło złego i dlaczego, a dopiero gdy się to powtórzy można wymierzyć karę.

Bardzo ważne jest to, aby dziecko zrozumiało gdzie popełniło błąd a nie występowało same jego karanie, bez uzasadnienia. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *