Leczenie transgraniczne za granicą bez kosztów

Leczenie za granicąLeczenie transgraniczne to możliwość korzystania z dowolnej usługi zdrowotnej (opieki, zabiegów, operacji, konsultacji itp.) w dowolnym kraju jaki ma umowę międzynarodową dotyczącą tego zagadnienia – czyli szczególnie na terenie krajów Unii.

Zapewnia to leczenie w dowolnym kraju bez ponoszenia dodatkowych kosztów za te usługi.

W obcym kraju płaci się z własnej kieszeni za daną usługę zdrowotną i zabiera ze sobą komplet dokumentów świadczących o wykonaniu danej usługi do kraju. W Polsce NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) musi za leczenie jakie odbyło się za granicą zwrócić pieniądze, jakie zostały wyłożone z własnej kieszeni na tą usługę tej osobie jaka się leczyła.

Dotyczy to wszystkich osób płacących składki ubezpieczeniowe. Warto pamiętać, że prawo jest płynne – szczególnie w Polsce, przez co zawsze warto być dobrze informowanym za jakie usługi zwraca NFZ (mimo, że powinien za wszystkie) oraz w jakim zakresie czy do jakiej kwoty (powinien całość).

Jeśli NFZ nie chce zwrócić kosztów sprawa powinna trafić do sądu, gdzie zostanie wygrana zgodnie z prawem międzynarodowym o leczeniu transgranicznym dla UE.

Warto pamiętać, że za granicą jest często znacznie lepsza opieka lekarska i ubezpieczenia od błędów w sztuce lekarskiej, czego praktycznie nie ma w Polsce.

Zdecydowanie jeśli jest do wykonania coś ważnego dla zdrowia i życia nie warto czekać w kolejce, tylko wybrać się po zapoznaniu z ustawą na leczenie za granicę – za co powinny być zwrócone wyłożone koszta pacjenta. Do puki Polska jest związana taką ustawą to warto z niej korzystać. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *