Lek z witaminą C Rutinoscorbin – Opinia

Tabletki z witaminą CRutinoscorbin jest lekiem w postaci tabletek stosowanym doustnie w stanach niedoboru witaminy C organizmu. Lek można przyjmować także w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C.

Głównie polecany do przyjmowania podczas przeziębienia, zakażenia wirusowego a w tym i grypy. Rutinoscorbin działa na zasadzie pomocniczej w uszczelnianiu naczyń krwionośnych czyli także zapobiegawczo przed infekcjami.

Rutinoscorbin jest lekiem wydawanym w aptekach bez recepty. Tabletki są przeznaczone do połykania. Opakowanie kartoniku leku może być różne z wyglądu graficznie. Pojemność paczki tabletek można dobierać względem zapotrzebowania – dostępne opakowania to 20, 30, 60 i 90 tabletek

Skład Rutinoscorbinu tabletek powlekanych to: Substancje czynne rutozyd 25 mg – w postaci rutozydu trójwodnego, kwas askorbowy 100 mg oraz substancje pomocnicze czyli: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, sacharoza, alkohol poliwinylowy, talk, magnezu stearynian.

Powłoka tabletki składa się z: Opadry II – żółty (alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E 171), talk, żółcień chinolinowa (E 104). Jak widać lista jest długa a większość jego składu jest tylko pomocnicza.

Lek Rutinoscorbin jest z złożony o skojarzonym działaniu rutozydu i witaminy C. Rutozyd działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Dzięki specjalnym właściwością przeciw utleniającym jaki posiada w składzie chroni witaminę C (kwas askorbowy) przed utlenianiem.

Dzięki temu witamina zachowuje dłużej swoje właściwości w organizmie. Sama zaś witamina C jest związkiem niezbędnym w wielu procesach metabolicznych organizmu, uczestniczy w syntezie kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa przeciw-utleniająco.

Witamina C także ułatwia przyswajanie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Lek Rutinoscorbin stosuje się doustnie w profilaktyce od 1 do 2 tabletek około 2 – 4 razy na dobę.

Lek przez mocno złożony skład powinien być stosowany tylko po dokładnym zapoznaniu się z ulotką i jego składem. Dla osób które mają uczulenie lub choroby przewlekłe należy zbadać skład leku czy nie powstaną z jego czynnikami złe interakcje – lub udać się po opinię do lekarza.

Lek jest stosowany głównie w profilaktyce i jako pomoc w walce z przeziębieniem. Jego najbardziej typowy skład czyli porcja witaminy C nie zastąpi jednak przyjmowanych witamin z naturalnego źródła.

Lek może być stosowany w profilaktyce – choć nie zastąpi on naturalnego pochodzenia witaminy C, tym bardziej że z danych owoców (przykładowo róży) możemy pozyskać kilkakrotnie więcej zawartości witaminy C dla orgiazmu. Trzeba też pamiętać że naturalne źródła witaminy C są łatwiej przyswajalne i nie niosą za sobą zagrożenia oraz skutków ubocznych.

Lek Rutinoscorbin polecamy tylko do krótkotrwałego używania i profilaktyki. W rzeczywistości większym zabezpieczeniem przed osłabieniem odporności jest odpowiednia naturalna dieta której nie zastąpią żadne leki i środki chemiczne. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Kaliski pisze:

    Od lat się w okresie jesieni nabywało go lub cerutin lub rutinace. Choć samemu można się obejść też bez tego na przykład kupując dużo cytrusów i jedząc sporo pomarańczy czy mandarynek. Uwaga cytrusy mają ubogo witaminy C – najwięcej ma jej dzika różna jaką warto parzyć do picia lub stosować jako dodatek do herbat. Także warto więcej spożywać natki pietruszki jaka ma jej o niebo więcej niż cytryna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *