Leki działające objawowo to nie leki

Objawowe działanieWybierając jakieś środki farmaceutyczne często można spotkać się z adnotacją na opakowaniu lub etykiecie ze zwrotem „o działaniu objawowym”. Zdanie te zawsze oznacza fakt, że ten środek będzie tylko likwidował lub maskował objawy problemu ale nie przyczynę.

Leki działające objawowo to bardzo silna grupa produktów, bardzo często reklamowanych jako idealne rozwiązanie na dane dolegliwości – sugerujące rozwiązanie problemu wraz z przyczyną. Fakty jednak są takie że jest to metoda skuteczna i przynosząca efekty tylko do czasu zażywania preparatu.

Po przestaniu używania tego produktu zazwyczaj objawy jakie występowały wcześniej powracają lub często nawet są jeszcze poważniejsze czy nasilone – dotyczy to przypadków gdzie choroba rozwijała się pod osłoną ukrycia objawów przez preparat.

Najbardziej liczną grupą tego typu leków są oczywiście te o działaniu przeciwbólowym, przeciw grypowym i na katar oraz chrypę. Choć są i inne środki na zupełnie inne schorzenia niż te wymienione, jednakże w mniejsze liczbie.

Gdyby one tylko maskowały objawy, to było by często z nimi jeszcze nie tyle źle – gorze jak mają listę możliwych skutków ubocznych.

Leki działające objawowo warto omijać, bo nie wnoszą nic pozytywnego ani nie leczą przyczyn problemu a tylko je maskują. Po zaprzestaniu zażywania tego środka z dużym prawdopodobieństwem problem powraca – o ile nie nastąpiła samoczynna regeneracja organizmu lub koniec czasu inkubacji i życia danej infekcji.

Warto czytać etykiety leków i starać się stosować te najbardziej naturalne oraz jak najmniej szkodliwe dla zdrowia. Objawowe leki warto unikać a starać się czymś innym zwalczać przyczynę problemu a nie jej objawy, które są faktycznie reakcją obronną lub informującą organizmu. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *