Lornetka Auriol i Hykker 12×32 z Lidl i Biedronki – Opinia i Test

Lornetka Auriol 12x32Lornetka Auriol i Hykker 12×32 jest to produkt tworzony dla sklepów Lidl oraz Biedronka. To marki należąca do tego sklepów. Lornetka ta jest jednym z ciekawszych urządzeń optycznych o wymiarach kieszonkowych. Jej powiększenie optyczne faktycznie wynosi tyle ile jest deklarowane na urządzeniu.

Warto na wstępie już zaznaczyć, że lornetka faktycznie powiększa (przybliża) obraz 12-krotnie. Większość lornetek firm krzak – o dowolnej deklaracji przybliżenia, ma nie większą niż średnio 8x – a ta daje faktycznie radę powiększyć obraz 12X. To bardzo dobry wynik, dla tam małej kieszonkowej lornetki. Absolutnie jest to maksymalne powiększenie, mające sens dla soczewek 32 mm.

Soczewki tylne wpuszczające obraz i światło wynoszą 32 mm średnicy. Optymalną wartością dla powiększeń 10x jest soczewka 50 mm. Tutaj mamy powiększenie większe – bo 12X i soczewkę 32 mm. Oznacza to, że nadaje się ona do wykorzystania tylko za dnia. Podczas nocy będzie łapała za mało światła. Przy soczewce 32 mm optymalne powiększenie co do światła – było by nie większe niż 7x do 8x, aby stała się bardziej uniwersalna.

Mimo wszystko obraz w tej lornetce – trzeba powiedzieć, że jest zadziwiająco dobry. Oczywiście to już oceniam na standardy lornetek kieszonkowych a nie ogółu lornetek.

Auriol i Hykker 12×32 – pracuje na soczewkach BK7, podobno w pełni uszlachetnionych. Bez wątpienia uzyskiwanie obrazu w stosunkowo dobrej jakości – wynika ze względnie dobrych soczewek. Obraz ma oczywiście wszystkie przypadłości typowe dla BK7 – czyli boczno krawędziowe rozmycie obrazu i jego tak zwane rąbowanie ostrości (więcej o tym napisałem w artykule „różnice w soczewkach BK7 a BaK4”).

Liniowe pole widzenia wynosi w niej 84 metry na 1000 metrów. Wynik ten mieści się w przedziale standardowym lornetek o tej klasie powiększenia. Jest to dobry, bo szeroki obraz (porównywalny ekwiwalentem w przypadku standardu 10×50 = 118 m) na tą skalę powiększenia.

Ostrzenie obrazu w lornetce z Lidla Auriol 12×32 – może być uzyskane od 6 metrów.

Lornetka jest standardowo na korpusie aluminiowym powleczonym gumowaniem. Posiada centralną regulację ostrości oraz dodatkową prawego oka. Regulacja oka prawego jest w zakresie chyba między – / + 3. Więc jest to sprzęt raczej dla osób o w miarę jednakowych oczach, co do ich sprawności. Raczej nie nadaje się dla osób o dużych zróżnicowanych wadach optycznych, na dwóch osobnych oczach.

W zestawie Auriol i Hykker 12×32 z Lidla otrzymujemy:

 • Lornetkę Auriol 12×32 – oceniam na dość dobrej jakości.
 • Pokrowiec do zawieszenia na pasku spodni – dobrej jakości.
 • Pasek do zawieszenia lornetki na szyi – dobrej jakości.
 • Ściereczkę do przeczyszczenia soczewek – przeciętnej jakości.
 • Instrukcję obsługi – także w języku Polskim.
 • Oryginalne opakowanie od urządzenia.

Jakość obrazu z lornetki jest dość dobra – nie może się oczywiście równać z pełnowymiarowymi sprzętami optycznymi. Ale jest to lornetka kieszonkowa i na takie wymiary – jej osiągi są więcej niż mocno zadowalające.

Warto dodać, że jak to bywa w sprzętach optycznych – należy go dokładnie sprawdzić. Chodzi tutaj o to, czy nie ma wad optycznych. Napisałem o tym artykuł oraz nagrałem film – „jak sprawdzić czy lornetka jest dobra” oraz „czy lornetka psuje wzrok”. Wspominam o tym z tego powodu, że po zakupie 3 sztuk Auriol 12×32 – 1 miała wadę optyczną i była do zwrotu.

Czy warto kupić lornetkę marki Auriol lub Hykker 12×32 – jeśli szukacie czegoś małego z niezłym powiększeniem i dobrym obrazem to zdecydowanie tak. Samemu kupiłem jedną w Lidlu a dwie pozostałe w komisie internetowym. Miałem już wiele lornetek w tym także kieszonkowych. Te wypadają bardzo dobrze na tle konkurencji – tego samego typu sprzętów. Dlatego mogę je zdecydowanie polecić. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie.

6 komentarzy

 1. LuXed pisze:

  Gruby i dobry opis techniczny. Akurat na lornetkach się nie znam to nie mam własnego wyrobionego zdania. Ale mam ten sprzęt. Dla mnie jest bardzo dobry i jestem z niego bardzo zadowolony. Kupiłem go w sklepie za jakieś 50 zł jak były. Teraz inflacja szaleje to cena pewnie jest już znacznie większa. Moja ma około 3 lata. Działa nadal bardzo dobrze bez żadnych wad.

 2. Eryk Dmowski pisze:

  Auriol to mi nie brzmiało dobrze, ale z drugiej strony ufam tej stronie i to bardzo. Już wiele razy udowodniła, że opinie tutaj są prawdziwe i uczciwe. Niestety za późno znalazłem ten wpis. Teraz nie mają tego w ofercie sklepu. Wolę kupić nową niż używaną a więc będę czekał aż ponownie pojawią się w Lidlu.

 3. Bart18 pisze:

  Kurde za tą cenę to nie ma co się zastanawiać tylko warto brać. Niestety także jestem spóźniony i nie złapałem sztuki dla siebie. Kolega kupił i wszystko przez nią widać bardzo dobrze nawet z bardzo daleka. Też chciałem taką kupić na piesze wędrówki ale niestety już nigdzie ich nie dostałem. Nie wiem czemu tak rzadko one pojawiają się w Lidlu chyba z raz na sezon tylko. Będę czekał.

 4. KwarekP pisze:

  Lornetka wydaję się bardzo fajna. Akurat takie powiększenie 12-krotne było by dla mnie bardzo fajnym rozwiązaniem. Obecnie jak byłem w Lidlu ich nie widziałem. Ale oni mają co jakiś czas towary. Natomiast jak mówiłeś znalazłem ją w komisie. Wydaje mi się więcej niż dobra bo nawet bardzo dobra. Super widać z dużej odległości wszystko.

 5. Brzosek pisze:

  Zakupiłem sobie Hykkera z Biedronki dokładnie 12×32 i działa znacznie lepiej niż się spodziewałem. Myślałem, że będzie lipa z obrazem a tutaj ciągnie jak ta lala w zaułku. Za dnia wszystko z bardzo daleka widać dobrze. Wieczorami już jest gorzej tak jak mówił facet z filmu. Wtedy powstaje takie już pixelowanie. Ale jestem bardzo zadowolony z tej lornetki. Dobrze że trafiłem na ten opis.

 6. Wiking22 pisze:

  Udało mi się kupić tą lornetkę. Dokładnie Aurol 12×32 w lidlu. Takie same mogę potwierdzić, że są w Biedronce o nazwie Hykker. W rzeczywistości, to te same urządzenia. Jakość obrazu nie jest zachwycająca ale dostateczna aby móc z niej obserwować otoczenie. Na pewno, tego jestem pewny – nie znajdzie się niczego lepszego w tej samej cenie.

  Jestem więc zadowolony. Cena 50 zł za taki sprzęt jest doprą propozycją. Kupiłem taką dla siebie i dla ojca. Razem chodzimy na wyprawy piesze i one nadają się do takich rzeczy idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *