Lornetka Blackfire 16×50 BF-1650 – Opinia i Test

Lornetka BlackFire 16x50Lornetka Blackfire 16×50 o modelu rozpoznawczym BF-1650 – to dość popularny produkt w kręgach amatorskich. Lornetka ta posiada względnie duże powiększenie optyczne 16x oraz tylną soczewkę 50 mm. Jej zestaw dodatków jest dość dobrej jakości, a sama lornetka posiada realnie niskiej jakości optykę.

Lornetka Blackfire 16×50 BF-1650 bazuje na soczewkach typu MC porro o pryzmacie BK7. Oznacza to, że wielowarstwowe powłoki mają standardowe zniekształcenie na krawędziach obrazu. Niestety w tym modelu zniekształcenie pola widzenia bym określił jako wybitnie duże. Z reguły w soczewkach zniekształcenie jest cienką obwódką (rozmycia, rozmazania, zamglenia obrazu). W przypadku tej lornetki krawędź obrazu ma szeroką aberrację i tylko ostry środek. Zniekształcenie od krawędzi sięga nawet na 2/8 obrazu. To daje około połowę widoku ostrego i połowę widoku w obwodzie z aberracją. Takie coś jest bardzo nieprzyjemne podczas obserwacji, a dodatkowo być może wpływa negatywnie na wzrok.

Obraz w lornetce Blackfire 16×50 centralnie jest ostry ale o dość niskiej głębi ostrości. Obraz jest lekko przyciemniany, oraz nie są oddawane wszystkie naturalne barwy obserwowanych obiektów.

Lornetka posiada centralą regulację ostrości oraz dodatkową prawego oka. Obudowa jest powlekana gumowaniem a korpus na bazie aluminium. Sama lornetka z wykonania wizualnego prezentuje się ładnie.

W zestawie lornetki Blackfire 16×50 otrzymujemy:

  • Lornetkę Blackfire 16×50 BF-1650
  • Pokrowiec na pasku do zawieszenia na ramieniu. Pokrowiec jest względnie dobrej jakości.
    Pasek do zawieszenia lornetki na szyi – bardzo dobrej jakości.
  • Ściereczkę do czyszczenia soczewek – dobrej jakości.
  • Osłonki (dekielki) na soczewki lornetki – względnie dobrej jakości.
  • Oryginalne opakowanie do urządzenia i instrukcje obsługi.

Zestaw dodatków ocenić można jako dobry, a najsłabszym ogniwem zestawu jest sama lornetka.

Pole widzenia Blackfire 16×50 to 61 metrów na 1000 metrów. To bardzo wąskie pole widzenia. Jest o około 10 metrów mniejsze niż przy konkurencyjnych lornetkach o tych samych parametrach. Niestety w tym przypadku duża i gruba obwódka aberracyjna dodatkowo zaniża jeszcze i tak wąskie pole realnego widzenia. To dwie duże wady tego sprzętu – odnoszące się do powiązanego czynnika.

Minimalne ostrzenie obrazu to 6 m – trudno sobie wyobrazić konieczną obserwację z takim przybliżeniem tak bliskich obiektów. Źrenica wyjściowa to 3,2 mm.

Lornetka posiada długość 175 mm na 196 szerokości. Waży około 860 gram. Niestety więcej parametrów tego sprzętu producent nie podał – czyli jasności względnej czy zmierzchowej, je można tylko zgadywać.

Lornetka Blackfire 16×50 jest tania – dlatego cieszy się dość dużą popularnością. Co dziwne posiada z reguły pozytywne opinie w Internecie – na stronach kupna i sprzedaży. Bez wątpienia napisane przez osoby nie mające doświadczenia ze sprzętem optycznym.

Niestety lornetka ta posiada zbyt duże zniekształcenia (wybitnie duże i grube obwiednie aberracji). Jej centralny obraz o wąskim polu widzenia jest ostry – ale cóż z tego, jeśli jest to około połowa przesieki między zniekształceniami. Moim zdaniem można czymś takim sobie uszkodzić wzrok. Nie daje to też wygodny podczas korzystania. Zamglenie jest zbyt duże po krawędzi. Lornetka z zestawu oraz wykonania prezentuje się bardzo dobrze. Niestety to co w sprzętach optycznych najważniejsze czyli optyka – tutaj zawodzi.

Analogiczne sprzęty do niej czyli Bresser Hunter, Delta Optical Discovery czy choćby Braun o parametrach 16×50 będą miały lepszą jakość obrazu. Moim zdaniem nie warto tracić na ten sprzęt gotówki. Po prostu nie działa tak jak powinna, a daje więcej frustracji niż satysfakcji. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Leśniak

    Dość mocno myślałem czy kupić sobie tego Blackfire. Akurat nie chodziło mi o 16 x 50 czyli o trochę mniejsze powiększenie. Ale zrezygnuję jak piszecie o tej dużej krawędzi. Akurat jakość obrazu ma dla mnie spore znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.