Lornetka Bresser Corvette 10×50 – Opinia i Test

Bresser Corvette LornetkaLornetka Bresser Corvette 10×50 to wodoodporne urządzenie optyczne. Posiada powiększenie optyczne 10x oraz tylną soczewkę wpuszczającą obraz 50 mm. Wydawało by się, że jest to dobry sprzęt z opisów i parametrów – niestety rzeczywistość to często coś innego niż oczekiwania.

Niestety coraz częściej się zdarza, że produkty niemieckie są coraz gorsze jakości. Obecnie w optyce często wypadają one znacznie gorzej niż rodzimych produktów. Niemiecka technologia znacznie zaczyna przekłamywać na sprzętach, a już całkowicie na ich kwiecistych opisach.

W zestawie lornetki Bresser Corvette 10×50 otrzymamy:

 • Lornetkę Bresser Corvette 10×50 – o niej pozostała część artykułu.
 • Torba na lornetkę z paskiem na ramię. Torba co ogłoszenie to wygląda zupełnie inaczej. Ogólnie jej jakość widać na przestrzeni czasu spada. Prawdopodobnie co roku to była dodawana niższej jakości – z dobrej zamieniła się na słabą jakość jak za taką cenę lornetki.
 • Pasek do zawieszenia lornetki na szyję – dobrej jakości.
 • Osłony na soczewki wykonane z gumy – dobrej jakości.
 • Ściereczka do czyszczenia soczewek – dość dobrej jakości.
 • Oryginalne opakowanie urządzenia oraz instrukcje obsługi.

Typ soczewki to oczywiście porro o teoretycznym szkle BaK4 – tutaj powstaje problem, gdyż jest mglenie na krawędziach. Obraz nie staje się całkowicie ostry nawet w centrum. Bardzo trudno jest uzyskać dobry obraz, a w zasadzie w naszym teście nie udało się go wyciągnąć na tej lornetce. Powłoka soczewki ma odcień zieleni z wielowarstwowym kryciem. Co absolutnie nic nie daje – bo naszym zdaniem jakość soczewek jest bardzo parszywej próby.

Pole widzenia to 105 metrów na 1000 metrów. Jest dość wąskie – co widać podczas obserwacji. Dodatkowo powstaje problem zauważalnego winietowania z boku. Pole widzenia jest to 6 stopni. Jasność 25 oraz zmierzchowa 22,36 – tutaj coś nam się nie zgadza. Obraz w lornetce jest zauważalnie przyciemniany – powinien być o takich parametrach znacznie jaśniejszy.

Ustawienie ostrości jest możliwe od 8 metrów. Niestety tak naprawdę w testowanym modelu nie było możliwe wcale na żadnej odległości do całkowitej ostrości. Zawsze brakowało mu pełnego wyostrzenia nie przez zakres regulacji, ale przez niskiej jakości soczewki. Lornetka jest wodoszczelna w IPX4.

Korpus lornetki Bresser Corvette 10×50 jest aluminiowy z gumowaniem zewnętrznym. Posiada przyłączenie statywu, regulację centralną oraz prawego oka, a także okulary wysuwane soczewek wyjściowych obrazu (TwistUp). Odległość źrenic oczu od 57 mm do 72 mm.

Lornetka Bresser Corvette 10×50 posiada mocno teoretyczną gwarancję wynoszącą 10 lat. Trzeba zarejestrować produkt na stronie bresser – tam można przeczytać, że w sumie gwarancja nie obejmuje wielu czynników – takich na jakie może być narażona lornetka.

Wymiary lornetki to 161 mm długości na 199 mm szerokości i 63 mm grubości. Waga 940 gram. Lornetka jest wypełniona gazem (azot), aby nie parowała.

Niestety produktu lornetki Bresser Corvette 10×50 nie możemy polecić. Ma zbyt niskiej jakości soczewki, przez co obraz nie jest w niej nawet zadowalający. Posiada zauważalne spore winietowanie obrazu po bokach oraz względnie wąskie pole widzenia. Największe jednak tworzą problemy w niej soczewki, i niskiej jakości obraz jaki można za jej pomocą uzyskać.

Być może jeśli ktoś zakupił tą lornetkę dawniej – była ona znacznie lepsza. Niestety firma Bresser znacznie obniża jakość niektórych swoich produktów przy jednoczesnym podnoszeniu ceny.

Powodem tego są zbyt niskie wymagania użytkowników sprzętów. Za lornetkę w połowie 2022 roku zapłaciliśmy 399 zł. Ale naszym zdaniem absolutnie nie jest warta tej ceny. Zdecydowanie lepiej wypada jak na razie znacznie tańsza – bo prawie o połowę Bresser Hunter o tych samych parametrach lub także tańsze Delta Optical Entry lub Discovery a nawet (przekłamany) Kandar DPSI. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 komentarze

 1. Piotr Kobart

  Właśnie miałem kupić tą lornetkę. Mówię za zobaczę czy gdzieś ktoś coś o niej nie pisał. Dobrze, że tutaj trafiłem. Nie miałem jej to nie napiszę jak się sprawdza. Ale dodam coś innego. Mianowicie już kupiłem kilka lornetek i wszystkie były złej jakości. Kupuję okazuje się, że obraz jest zły i odsyłam sprzedawcy. Można szału dostać o tych badziewi. Opisy faktycznie mają piękne a jakość bardzo często poniżej poziomu krytyki.

 2. Andrzej B

  Akurat bresser mi się źle kojarzy. Miałem ich lornetkę astronomiczną, miała być wodoodporna i po pierwszym lekkim deszczu gdzieś krople wody dostały się do środka. Później kupiłem inną też tej firmy “Spezial ” i okazało się, że obraz z niej jest dziwny. Oddałem ją i już omijam z daleką produkty bresser. To niemiecka firma, jaka nabija ludzi w butelkę. Niemieckim marką nie można ufać, też jestem tego zdania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.