Lornetka Bresser Travel 16×50 – Opinia i Test

Bresser Travel LornetkaLornetka Bresser Travel to model przeznaczony dla osób potrzebujących optyki zbliżeniowej podczas wycieczek. Została zaprojektowana w taki sposób, aby sprawdzała się na wycieczkach.

Na początku warto wspomnieć o budowie lornetki Bresser Travel 16×50 – korpus zewnętrzy jest wykonany starannie i dokładnie. Prezentuje się on bardzo dobrze. Posiada standardowy korpus na bazie aluminium z gumowaniem – lecz wykonany estetycznie i w dobrej detalice.

Lornetka bazuje na soczewkach BK7 typu porro. Soczewka tylna to oczywiście 50 mm wejściowa obrazu. Powiększenie optyczne wynosi faktyczne i realne 16x. Soczewki są powlekane czymś na niebiesko – moim zdaniem nie ma to znaczenia, zwykły chwytak. Powłoki FC (powłok jest duża ilość teoretycznych rodzajów, co także prawie nigdy nic nie znaczy). Obraz posiada zniekształcenia na krawędziach ale nie jest za grube. Posiada także lekkie winietowanie z boku ale także w małym zakresie. Obraz z niej jest lekko rozjaśniony (wybielony) w kolorach.

Pole widzenia w lornetce Bresser Travel 16×50 wynosi 73 metry na 1000 metrów. Jest to w zakresie bardzo dobrym na sprzęt o tak dużym powiększeniu. Trudno by było znaleźć lornetkę, co ma szersze pole widzenia przy powiększeniu obrazu 16x. Minimalna odległość uzyskania ostrego obrazu to 13 metrów według producenta – jest to jednak już realne od około 7 metrów.

Średnica źrenicy wyjściowej (od strony oka) to 3,12 mm a soczewka tylna oczywiście 50 mm. Sprawność zmierzchowa wynosi 28,28 według producenta. Tego nie jestem w stanie zweryfikować co do skali. Jasność względna wynosi 9,77 – moim zdaniem jest trochę większa niż określona. Lornetka nie sprawia wrażenia tak wysokiego przyciemnienia.

Posiada oczywiście regulację centralną i prawego oka co do ostrości. Także ma wejście na statyw. Wbrew wielu opiniom – lornetki przy powiększeniu 16x można spokojnie utrzymać także w ręce, aby obraz nie latał.

Wymiary lornetki Bresser Travel 16×50 to 165 mm długości oraz 199 mm szerokości na 62 grubości. Waga to około 825 gram. Jest to dobry kompaktowy wymiar. Nadający się do turystyki.

W zestawie lornetki Bresser Travel 16×50 otrzymamy:

  • Lornetkę Bresser Travel 16×50.
  • Szmatkę do czyszczenia soczewek – przeciętnej jakości.
  • Pokrowiec do przenoszenia lornetki z regulowanym paskiem. Względnie dobrej jakości.
  • Zakrywki na soczewki 4 sztuki wykonane z tworzywa sztucznego. Przeciętnej jakości – bliżej niskiej jakości.
  • Pasek na szyję do wieszania lornetki – dobrej jakości.
  • Oryginalne opakowanie od urządzenia oraz instrukcje obsługi.

Obraz z lornetki Bresser Travel 16×50 jest względnie dobry ale nie najwyższej jakości. Lepsza jakość będzie z Delta Optical Discovery o tym samym powiększeniu. Także można by poważnie się zastanowić nad lornetką Auriol lub Hykker (z Lidla / Biedronki) o powiększeniu 10-30×60. Choć jest to większa lornetka, to dwa razy tańsza a ma lepszą jakość obrazu w granicy 10-16x.

Pomimo wszystkiego lornetka Bresser Travel nie jest zła. Można ją ocenić jako przeciętną ale na pewno nie złą. W swojej klasie cenowej do około 250 zł wydaje się jedną z lepszych. Ale dokładając jeszcze trochę, lepszym wyborem by było jednak Discovery. Mimo wszystko, jeśli ktoś potrzebuje względnie starannej lornetki w niższej cenie to mogę ją polecić. Ceny lornetek i tak są znacznie zawyżone w naszym kraju względem ich jakości. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 komentarze

  1. ZeuR pisze:

    Miałem już kiedyś bresser i uważam, że ogólnie ta firma nie jest najlepsza. Niby niemiecka ale tak naprawdę chyba to wszystko chińskie. Teraz produkty niemieckie są gorsze niż polskie i to o wiele. Lornetki Bresser raczej nie traktuję jako dobrych. Zawsze coś miały nie tak, raczej marna jakość wpychanych elementów do środka.

  2. Hardzisko pisze:

    Bresser Travel – niby wycieczkowa wersja. Ale przecież nie do końca. Nie ma zupełnie nic co potrzeba turyście. Realne pole widzenia, jakość obrazu genialnej czy tym bardziej wodoodporności. Szczególnie powinna być odporna na wodę a tutaj tego nie ma. Dla mnie to nie jest model turystyczny tylko taka nazwa bez pokrycia. Dobrze, że testujesz te sprzęty i uczciwie mówisz o wszystkich zagadnieniach z nimi związanymi. Oglądam wszystkie filmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *