Lornetka Celestron UpClose G2 10-30×50 – Opinia i Test

Lornetka Celestrom G2Lornetka Celestron UpClose G2 10-30×50 to sprzęt o zmiennym powiększeniu optycznym w przedziale 10 do 30 razy. Posiada tylną soczewkę wejściową obrazu 50 mm. Niestety tak jak wszystkie lornetki z dużym zmiennym przybliżeniem – jest to produkt średniej lub niskiej jakości.

Lornetka Celestron UpClose G2 jest oparta na pryzmatach typu porro ze szklanymi soczewkami BK7 oraz soczewkami MC. Soczewki lornetek typu BK7 charakteryzują się tym, że na krawędziach obrazu widzialnego jest widoczne cienkie zniekształcenie i rozmycie w postaci obwódki. Obwódka zniekształcenia dotyczy dowolnego stosowanego powiększania.

Lornetka jest pokryta gumowaniem na powierzchni korpusu. Korpus jest wykonany z aluminium.

Sprawność zmierzchowa określana przez producenta wynosi 22,4 do 38,7 – naszym zdaniem jest to wariant mocno optymistyczny. Podczas nocy w mieście, gdzie są liczne punkty świetlne, trudno jest odróżniać detale a obraz otrzymuje dużo refleksów. Jasność względna to informacja od producenta 2,9 do 25. Na minimalnym powiększeniu jest zadowalająca – wraz ze wzrostem przybliżenia ściemnia się liniowo.

Kątowe pole widzenie 2,2 do 4,3 stopnia – liniowe pole widzenia wynosi 38 do 75 m na 1000 metrów. Im większe przybliżenie tym mniejszy obszar obserwowany. Szerokość pola widzenia jak widać, nie jest szczególnie duża. Nawet przy powiększeniu spoczynkowym 10x – wynosi do około 75 m na 1000 metrów (odpowiednik tego samego modelu lornetki o parametrach stałych 10×50 posiada 118 m na 1000m).

Minimalna odległość ustawienia ostrości to 8-14 metrów co jest standardem. Rozstaw soczewek 56-72 mm, powinien wystarczyć dla 99% ludności w rozstawie oczu. Regulacja dioptrii to -4 do +8.

Lornetka nie jest wodoszczelna – podczas przenoszenia jaj z zimna do ciepła może parować także wewnątrz. Podczas deszczu, woda może dostać się do środka. Posiada w sobie adapter na statyw – standardowa ¼ gwintu.

Waga lornetki to 794 gramy oraz wymiary korpusu 185x160x81 mm – wygodna wielkość i waga do noszenia i obserwacji. Okres gwarancyjny to 3 lata (36 miesięcy).

W zestawie lornetki Celestron UpClose G2 10-30×50 znajdziemy:

  • Lornetkę Celestron UpClose G2 10-30×50
  • Pokrowiec na lornetkę z paskiem regulowanym
  • Pasek do zawieszenia lornetki na szyje – niestety bardzo niskie jakości. Pasek jest bez szarfy szerszej na szyi. Jest to cienki pasek zaczepowy, mało wygodny i niskiej jakości.
  • Szmatkę do czyszczenia soczewek – niestety bardzo niskiej jakości, w zasadzie nic nie warta. Lepiej się sprawdzi kawałek szmatki z dowolnej koszulki bawełnianej niż szmatka z zestawu.
  • Dekielki zasłaniające soczewki – 4 sztuki wykonane z tworzywa. Dekielki są bardzo przeciętnej jakości. Powinny być gumowe a są z tworzywa – przez co łatwiej mogą spadać.
  • Karton od lornetki
  • Instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna

Lornetka Celestron UpClose G2 10-30×50 pracuje dobrze na powiększeniu spoczynkowym wynoszącym 10x – tylko wtedy jest najlepsza jakość obrazu. Obraz po naszych testach można określić jako czytelny, tylko do powiększenia wynoszącego maksymalnie około 18x. Powyżej tej wartości obraz zaczyna się liniowo skrajnie rozmywać i mglić. Im większe powiększenie powyżej wartości 18 – obraz staje się coraz bardziej nieczytelny. Patrzenie na tak mocno zniekształcony obraz, może nawet uszkadzać wzrok.

Kupując lornetkę Celestron UpClose G2 10-30×50 – tak naprawdę nabywa się sprzęt działający w zakresie 10-18×50 – pozostałe powiększenie wynoszące 12x jest nie do wykorzystania, z powodu zbyt dużej aberracji obrazu.

Biorąc pod uwagę wszystkie parametry oraz wyposażenie lornetki Celestron UpClose G2 10-30×50 można wystawić jej opinię – jako bardzo przeciętna. Samemu nie polecamy jej do zakupu z tego powodu, że nie spełnia ona jakość co do parametrów wybitych na korpusie. Lepiej zakupić lornetkę ze stałym powiększeniem, niż o tak dużej zmiennej przybliżenia – które wcale nie działa dobrze.

Lornetka poprzez słabą klasę ochrony przed wilgocią potrafi parować wewnątrz korpusu. Gdy zaparuje w środku, soczewki będą mogły mieć już dodatkowe stałe zamglenie. To także jest kolejny słaby punkt tego sprzętu.

Naszym zdaniem lepiej znaleźć inną lornetkę – o możliwe mniejsze skali zmiennego powiększenia lub ze stałym powiększeniem. Ten zestaw nie jest opłacalny, w zasadzie powinien kosztować nie więcej niż 2/3 swojej ceny. Zapraszamy do kolejnych tematów i opinii w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Lorber5 pisze:

    Bajka sprzęt, a przynajmniej mi się tak wydawało po opisie. A to przecież też chiński produkt tak jak większość optyki. Jak by w Polsce nie potrafili robić lornetek. ZPO dawniej istniały zakłady i padły a robiły o niebo lepsze sprzęty niż te dzisiejsze wysokiej klasy. Jak by była marka Polska w podobnej cenie to bym zawsze kupował produkty tylko polskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *