Lornetka Celestron UpClose G2 10×50 – Opinia i Test

Celestron 10x50 Upclose G2Lornetka Celestron UpClose G2 o parametrach 10×50 – to jeden z popularniejszych modeli sprzętów optycznych. Popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie oraz względnie dobrej jakości optyki.

Lornetka Celestron UpClose G2 10×50 posiada 10 krotne powiększanie optyczne oraz 50 mm soczewkę wejściową obrazu. Optyka w tym sprzęcie bazuje na soczewkach BK7 typu MC w pryzmacie porro.

Korpus lornetki wykonany jest z aluminium powlekanego gumowaniem. Zastosowane soczewki są wykonane ze szkła. Sprawność zmierzchowa to 22,4 a jasność względna wynosi 25.

Średnica źrenicy wyjściowej to 5 mm oraz osunięcie źrenicy od okulary to 12 mm

Kątowe pole widzenia wynosi 6,8 stopnia – czyli jest to 118 metrów na 1000 metrów. Jest to dobry szeroki obraz widzialny. Zakres obszaru widoczności nie budzie żadnych problemów.

Soczewki BK7 w standardzie posiadają aberrację zniekształcenia na obwodzie obrazu. Szerokość pola zniekształcenia jest średnia. Znacznie większa niż w modelu Delta Optical Discovery oraz znacznie mniejsza niż w Blackfire o tych samych parametrach.

Regulacja ostrości jest standardowo centralna oraz dodatkowa prawego oka w zakresie -4 do +8 dioptrii. Minimalna odległość obiektu do naostrzenia obrazu to 7 metrów. Rozstaw okularów w granicy 56 – 72 mm – będzie pasował dla osób o każdym standardowym profilu twarzy.

Lornetka Celestron UpClose G2 10×50 posiada wodoszczelność typu IPX1 – czyli praktycznie jej nie posiada. Teoretycznie by odpowiadało to możliwości skorzystania z niej w lekkim deszczu przez kilka minut. Niestety potrafi ona zaparować wewnątrz, nawet bez deszczu na skutek dużej różnicy temperatur ( przykładowo lornetka używana podczas mrozu na dworze i przyniesiona do ciepłego domu).

Posiada wejście statywowe na standardowy gwint ¼. Waga sprzętu to 765 gram – całkiem fajnie. Wymiar 185 mm szerokości na 160 mm długości i 81 mm grubości.

W zestawie lornetki Celestron UpClose G2 10×50 otrzymamy:

 • Lornetkę Celestron UpClose G2 10×50.
 • Pokrowiec z paskiem na ramie – względnie dobrej jakości.
 • Pasek do zawieszenia lornetki na szyję – niskiej jakości.
 • Szmatkę do czyszczenia soczewek – średniej jakości bliżej niższej.
 • Dekielki zaślepek soczewek – 2 gumowe i 2 plastikowe. Dobrze się trzymają.
 • Oryginalne opakowanie urządzenia oraz instrukcję obsługi.

Obraz z lornetki Celestron UpClose G2 10×50 – można ocenić jako względnie dobry i ostry z średnią obwódką rozmycia krawędziowego. Oddawanie barw przez lornetkę jest względnie dobre o lekkim wybieleniu. Głębia ostrości jest przeciętna (czasami nazywana widokiem 3D dla łatwiejszego określenia tego parametru).

Lornetka nadaje się do szerokiego spektrum zastosowań. Na pewno będzie lepszym wyborem, niż jej bratni model UpClose G2 10-30×50 czy o innej wariacji powiększenia. W tym przypadku jest zachowany najlepszy współczynnik jakości obrazu oraz pola widzenia – łącznie z ceną.

Czy warto zakupić Lornetkę Celestron UpClose G2 10×50 – to zależy od oczekiwań. Dla osób o nieprzesadnie wysokich wymaganiach obrazu – jak najbardziej tak. Jest to względnie dobry sprzęt optyczny w swojej klasie cenowej. Nie daje jednak całkowicie realistycznego obrazu – nie na tych soczewkach. Tak samo jak w przypadku muzyki, gdzie audiofile potrzebują czegoś lepszego, także działa to i w w optyce. Jeśli potrzebujesz naprawdę krystalicznego obrazu bez obwiedni rozmycia i doskonałe oddawanie barw, a także głębi ostrości to nie będzie najlepszy wybór.

Mimo wszystko testowana lornetka dla zdecydowanej większości osób będzie godna polecania. Jest to produkt całkiem niezły, ale dla osób bez wysokich wymagań – czyli dla zdecydowanej większości. Jeśli potrzebujesz względnie taniego sprzętu, ale o trochę lepszych parametrach optycznych możesz wybrać Discovery 10×50 firmy Delta Optical. Natomiast jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę dobrego, to już musisz szukać optyki na lepszych soczewkach w sprzętach rozpoznawalnych marek. Zapraszamy do zobaczenia kolejnych tematów oraz komentarzy.

3 komentarze

 1. HunterBerg pisze:

  Też śmiesznie z tymi lornetkami Celestrona. Wcześniej były znacznie tańsze niż Delty Optical a teraz nagle są od nich droższe. Obydwie firmy chyba mają miejsca powstawania w tym samym miejscu u chińczyka. Jakość za wiele mają podobieństw i wymian opisówek. Ogólnie budżetowe lornetki względnie dostatecznej jakości ale bez urywania 4 liter.

 2. Wikx pisze:

  Mam ją i jestem z niej zadowolony. To była moja druga. Pierwszej nawet nie znam nazwy bo była kupiona wiele lat temu. Niestety się zepsuła i musiałem kupić coś nowego. Teraz mam tą i na razie działa bez problemów. Obraz jest całkiem niezły.

 3. PaVra pisze:

  Nie są takie złe te lornetki. Miałem przyjemność przez nie patrzyć w sklepie optycznym i nie było tak źle. Akurat kupowałem teleskop. A przy okazji sobie zerknąłem jak widać obraz z lornetek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *