Lornetka Comet LR-104 – Opinia i Test

Lornetka Comet LR 104Lornetka Comet LR-104 to tani sprzęt optyczny firmy „krzak” teoretycznie aspirującej do produktów wyżej jakości. Firma krzak oznacz nic innego, jak trudnego w określeniu realnego producenta. Mimo wszystko Comet stara się nadrabiać jakością dodatków oraz wykonania ogólnego – lecz nie jakością tego co najważniejsze, czyli optyki.

Producent podaje, że w lornetce Comet LR-104 znajdują się soczewki BaK4 – moim zdaniem znajdują się bez wątpienia BK7. Mają wszystkie cechy BK7 i żadnych BaK4. Jest to poważne uchybienie i wprowadzanie klientów w błąd w tym produkcie, lecz niestety nie jedyne.

Średnica obiektywu wprowadzającego obraz wynosi 50 mm. Korpus lornetki jest wykonany z aluminium. Korpus pokrywa bardzo dobrej jakości gruba guma. Korpus zewnętrznie loretki wygląda także bardzo dobrze. Lornetka ma również muszle naoczne z regulacją głębokości – czyli sterowanie oddaleniem soczewki wyjściowej od oka (TwistUp).

Posiada regulację centralną oraz dodatkowo prawego oka w przedziale zaledwie -/+ 3. Wysokość sprzętu to 18,1 cm oraz szerokość 19,8 cm. Waga to 950 gram.

Pole widzenia według producenta to 109 metrów na 1000 metrów. To kolejna rozbieżność. Realne liniowe pole widzenia posiada 120 – 125 metrów na 1000 metrów. To cecha pozytywna w następstwie negatywnej – gdyż one zawsze są powiązane z punktem poniżej.

Powiększenie optyczne Comet LR-104 deklarowane przez producenta to 10x – co jest kolejną nieprawdą. Realne powiększenie tej lornetki jest do 8x a nie 10. Niestety te przekłamanie odnoszą się do 3 różnych i istotnych czynników lornetki.

Obraz z lornetki Comet LR-104 nie zachwyca. Można nawet powiedzieć, że nie jest dobry a nawet bardzo słaby i byle jaki. Posiada duże zamglenia i deformacje obrazowe o grubych krawędziach. Cały jest lekko wybielony / przymglony. Nawet połowa całości obrazu jest ze zamgleniem lub deformacją. Ostrość uzyskiwana jest tylko w niewielkim walcowanym kształcie.

Zastosowano w niej moim zdaniem parszywej jakości soczewki BK7 – gorsze niż w innych licznych modelach lornetek budżetowych. Obraz w niej jest porównywalny do Delta Optical Voyager II czy choćby Blackfire – przedstawiające równie żałosny widok.

W zestawie lornetki Comet LR-104 otrzymamy:

  • Lornetkę Comet LR-104.
  • Pokrowiec na lornetkę wysokiej jakości.
  • 4 dekielki na soczewki całkowicie gumowe w wysokiej jakości.
  • Ściereczkę do czyszczenia soczewek – przeciętnej jakości.
  • Pasek do zawieszenia na szyję – niskiej jakości.
  • Oryginalne opakowanie oraz instrukcje obsługi.

Czy warto kupić Comet LR-104 – moim zdaniem zdecydowanie nie. Jest wiele innych lornetek w podobnych cenach a znacznie lepszych. Znacznie lepsze są w podobnej cenie i parametrach (bez przekłamania) Bresser Hunter, Celestron Upcloser G2 lub choćby Kandar DPSI (z przekłamaniem powiększenia). Wygląd korpusu lornetki jest fajny i zestaw dodatków nie najgorszy – ale w tym sprzęcie liczy się optyka. Ta niestety całkowicie nie zdaje egzaminu, nawet dla całkowitego amatorskiego korzystania. Za lornetkę dałem w połowie 2022 roku około 219 zł – oddałem ją sprzedawcy, jak gorącego i zgniłego kartofla.

Niestety produkty Comet a miałem już ich kilka, zawsze są podobnej jakości – czyli marnej jakości optycznej. Już lepiej prezentują się inne produkty firm „krzak” choćby Kandar. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Nostream pisze:

    Comet to najgorszej jakości produkty. Miałem lornetkę i miałem od nich lunetę. To wszystko nadawało się tylko do śmieci. Od razu oddałem to do sklepu po zakupie. Tragiczna jakość obrazu. Aż dziwne, że są ludzie, że decydują się na takie sprzęty i je sobie zostawiają. Gorszych niż Comet nie widziałem w jakości wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *