Lornetka Delta Optical Discovery 16×50 – Opinia i Test
Lornetka Delta Optical Discovery o parametrach 16×50 – to jeden z bardziej rozpoznawalnych sprzętów optycznych. Lornetka ta posiada powiększenie optyczne 16x oraz soczewkę wejściową obrazu 50 mm.
Lornetki serii Delta Optical Discovery są tworzone w technologii zwiększonej wytrzymałości konstrukcji z użyciem dla korpusu aluminium oraz gumowań. Posiada dość dobre wykonanie i można powiedzieć, że czuje się je w dotyku.
Soczewki lornetki są wykonane ze szkła z powłokami MC – wielowarstwowe z przeciwodbiciami. Zapobiega to teoretycznie w powstawaniu refleksów. Warto jednak czytać ten artykuł do końca – bo nie ma co do niej samych pozytywów.
Sprawność zmierzchowa wynosi 28,3 oraz jasność względna 9,3 – jest więc w niej obraz dość ciemny. Sprawdzi się podczas obserwacji w dobrych warunkach pogodowych. Natomiast gdy będzie zachmurzenie lub ogólnie znacznie ciemniej – w lornetce zrobi się naprawdę ciemno.
Średnica źrenicy wyjściowej 3,1 mm i jej odsunięcie od okularu 13 mm.
Kątowe pole widzenia wynosi 4,1 stopnia z czego inaczej określając parametr pola widzenia jest to 72 metry na 1000 metrów. Jak widać pole widzenia jest względnie wąskie. Występuje tutaj utrata około 50 metrów względem analogicznych lornetek z powiększeniem 10×50. Nie jest to jednak jakaś zła wartość przy tym powiększeniu. Można ją określić nawet przy powiększeniu 16x jako względnie dobrą.
Regulacja ostrości występuje standardowo centralnie oraz dodatkowo na prawym oku od -4 do +8 dioptrii. Rozstaw okularów 56 – 72 mm. Pozwoli to na korzystanie z niej dla praktycznie osób o każdym rozstawie oczu. Minimalna odległość obiektu do naostrzenia obrazu 8 m.
Szkła soczewek Delta Optical Discovery 16×50 to pryzmat BK7 typu porro. Standardowo jest lekka i cienka obwódka zniekształcenia obrazu przy samej krawędzi. Obraz widoczny przez lornetkę jest względnie dobrze naostrzony. Natomiast jest o zmniejszonym nasyceniu kolorów – standard przy powiększeniu tej mocy i tym typie soczewek. Nie będę to piękne odwzorowane soczyste kolory na tym co zobaczymy. Dodatkowo obraz będzie lekko ciemniejszy i wybielony.
Obraz przez lornetkę jest lekko wybielony a dodatkowo nie posiada dużej głębi ostrości. Krawędzie jak na pryzmat BK7 mają dość małe obwódki aberracji na krawędziach. To jest bez wątpienia cecha pozytywna tego sprzętu.
Lornetka nie posiada wodoszczelności – tym samym jej użytkowanie podczas deszczu lub w okresie zimowym staje się ryzykowne. Lornetka przykładowo na skutek zmiany temperatur podczas zimy (czyli ujemne temperatury dworu i powrót do ciepłego domu) może zaparować wewnątrz.
Posiada mocowanie do statywu ¼ – jednak przy takim powiększeniu jeszcze nie ma problemu z utrzymaniem widoku w ręku. Masa lornetki to 848 gram – całkiem rozsądna. Wymiary 178 mm wysokości na 189 mm szerokości oraz 65 mm grubości.
W serwie lornetki Delta Optical Discovery 16×50 otrzymamy:
- Lornetkę Delta Optical Discovery 16×50
- Pokrowiec do przenoszenie i przechowywania z paskiem na ramię. Pokrowiec nie jest wodoodporny. Posiada wewnątrz przegrodę. Zewnętrzne poszycie łatwo brudzące chropowate.
- Tasiemkę do wieszania lornetki na szyi – niestety mocno niskiej jakości, typu cienki pasek.
Szmatkę do czyszczenia soczewek lornetki. - Zaślepki soczewek wykonane z gumy – 4 szt. – dobrej jakości.
- Instrukcję obsługi i oryginalne opakowanie urządzenia.
Ogólnie zestaw dodatków jest względnie wyglądający standardowo. Zaślepki są dobrej jakości natomiast pasek wyjątkowo niskiej.
Model lornetki Delta Optical Discovery 16×50, którą zakupiliśmy do testów musieliśmy wymienić na kolejny. Pierwsza przyszła do nas rozstrojona – widać było w niej podwójnie obraz (obraz właściwy i widoczny duch obrazu z jednego okularu). Może się zdarzyć każdemu, wtedy konieczna jest wymiana. To natomiast źle świadczy o firmie – że przeszła weryfikację jakości. Lub była zbyt słabo zabezpieczona / wykonana, że takie coś się z nią stało.
Czy warto kupić lornetkę Delta Optical Discovery 16×50 – samemu daliśmy za nią około 300 zł. Nie jest ona najtańszym wyborem. Tym bardziej, że o niemal takich samych parametrach znajdują się inne tańsze lornetki takie jak BlackFire, Braun czy Bresser także 16×50.
Zestaw dodatków jest przeciętnej jakości, lornetka nie ma całkowicie krystalicznego obrazu (jest on zauważalnie lekko pozbawiony kolorów i głębi ostrości). Mimo wszystko obraz z tego sprzętu jest jednym z lepszych na tym typie soczewek. Dodatkowo nie ma żadnej klasy wodoodporności. Naszym zdaniem, w tej cenie produkt powinien być lepszej jakości – tym bardziej, że tańsza konkurencja niewiele mu nie ustępuje. Mimo wszystko sam korpus sprawia pozytywne wrażenie.
Dla większości osób jakość lornetki i jej obraz będzie bardzo zadowalający. Jest on względnie dobrej jakości z wyjątkowo małą aberracją. Dla osób szukających dobrej głębi ostrości i oddawania barw polecamy jednak wybranie innego sprzętu. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.
To model Lornetek co tak bardzo zachwalali jakiś czas temu. Głównie sprzedawcy sklepów militaria i myśliwskich. Widzę, że nie oceniacie jej źle ale też i bez rewelacji. Ale wynika z treści że jest względnie godna polecenia tylko z ryzykiem o brak zabezpieczenia przed wilgocią. Faktycznie to i dla mnie jest bardzo dziwne. Jakim cudem lornetka niby myśliwska ma nie być odporna na wilgoć.