Lornetka Kandar 10×50 DPSI – Opinia i Test

Lornetka kandar 10x50 DPSILornetka Kandar DPSI 10×50 – to wyjątkowo dobrej jakości sprzęt optyczny z jednym poważnym uchybieniem. Marka Kandar to sprzęty budżetowe (krzaki), a mimo wszystko stale podnoszą jakość produktów. Czasami nawet wyprzedzając znane i szanowane markowe modele.

Do testu zakupiliśmy tą lornetkę w cenie 249 zł w połowie roku 2022. Jest to istotna informacja z dwóch powodów. Sprzęt optyczny coraz bardziej staje się towarem luksusowym – więc drożeje, a często przy zwiększeniu ceny dodatkowo spada jego jakość (niskie wymagania użytkowników). Dodatkowo jest to lornetka jedna z tańszych, która jakością potrafi wyprzedzić nawet znacznie droższe już rozpoznawalne marki.

Lornetka Kandar 10×50 DPSI posiada soczewki typu BaK4 Porro – to jest rzadko spotykane w sprzęcie optycznym o takim przedziale cenowym. Posiada powłoki MC (multi Coated), mające jej dawać lepszą jakość obrazu i ochronę przez UV. Soczewka wejściowa obrazu ma 50 mm. Jakość obrazu w tej lornetce jest zadziwiająco wysokiej jakości. Posiada bardzo małe i cienkie zniekształcenie krawędziowe. Lornetka dość dobrze oddaje barwy (lekkie wybielenie) i ma szeroki kąt widzenia. Obraz wyjściowy jest w szkłach o średnicy 26 mm. Kolejną zaletą jest bardzo niskie winietowanie – znacznie mniejsze niż często w markowych modelach.

Pole widzenia z lornetki według producenta to 114 metrów na 1000 metrów. Tutaj jest to nieścisłość, powiązana z prawdziwym powęszeniem lornetki. Pole widzenia w tym sprzęcie wynosi około 130 metrów na 1000 – jest znacznie większe niż oznaczenie na korpusie, a jego obraz jest zadziwiająco dobry. Jednakże nie ma co się cieszyć, o czym poniżej.

Producent podał, że powiększenie optyczne lornetki Kandar 10×50 DPSI wynosi 10x – jest to kłamstwo. Prawdziwe powiększenie wynosi do 8x. Sprawdzaliśmy to na liniach bazowych, i nie przeskakuje ona pola powiększania powyżej 8 krotnego. To jest niestety nadal bardzo duża wada sprzętów „krzak”. Okłamują nabywców na prawdziwych parametrach, co do powiększenia. Właśnie dlatego prawdzie parametry lornetki Kandar 10×50 DPSI (114/1000) to 8×50 (130/1000).

Jest to przekłamanie i całkiem spore bo wynoszące 20% potencjału powiększenia. Natomiast nie należy się zniechęcać do tego sprzętu. Gdyż wszystko pozostałe w niej poza powiększeniem jest zadziwiająco dobre, a nawet dość wysokiej jakości. Jeśli ktoś nie potrzebuje akurat powiększenia 10x i więcej, a wystarczy mu 8x – będzie to dość dobry tańszy wybór.

Bez wątpienia wizualnie ten model lornetki jest wzorowany na Olympus DPS-I 10×50. Wygląd do złudzenia jest podobny.

Lornetka na korpusie aluminiowym posiada gumowanie. Najważniejszą cecha wyglądu zewnętrznego – jest jej duża estetyka wykonanie i dokładne spasowanie elementów. Prezentuje się ona bardzo dobrze wizualnie. Posiada także długie i miękkie otuliny na oczy – to bardzo duży plus, rzadko dostępny w sprzętach tego typu.

Regulacja centralna i prawego oka działa sprawnie. Choć regulacja centra w testowanym przez nas modelu robi wrażenie, że pracuje na lekkim owalu a nie kole. Czyli podczas kręcenia ostrości są punkty, w których obrót jest cięższy niż w pozostałych. Posiada oczywiście także wbudowany adapter do mocowania na statywie.

Lornetka Kandar 10×50 DPSI posiada rozstaw okularów między 60 a 75 mm. Jej sprawność zmierzchowa to 22,36. Odsunięcie źrenicy 13,5 mm oraz odległość ostrzenia minimalna to 5 m. Jasność względna wynosi 23 według producenta. Być może sięga jednak w granicy 25. Szerokość 19 cm na 17,8 wysokości. Waga 820 gram.

Co zawiera zestaw lornetki Kandar 10×50 DPSI:

 • Lornetkę Kandar 10×50 DPSI (realnie 8×50).
 • Pokrowiec z paskiem do jej przenoszenia (bardzo wysokiej jakości).
 • Pasek na szyję do zawieszenia lornetki (wysokiej jakości).
 • Szmatkę do czyszczenia soczewek (dobrej jakości).
 • Denka do zakrywania soczewek (względnie przeciętnej jakości – z tworzywa sztucznego).
 • Instrukcje obsługi oraz oryginalne opakowanie urządzenia.

Czy warto kupić lornetkę Kandar 10×50 DPSI – to zależy. Jeśli powiększenie rzędu 8x jest wystarczające, to zdecydowanie tak. Polityka marki „krzaka” Kandar jest bardzo głupia – oszukując w parametrze powiększenia. Jeśli by wynosiła tyle ile deklarowana, wtedy wiele osób by ją polecało. Takie oszustwo na skali powiększenia jest bardzo proste do wykrycia – dla każdego, co ma skale porównawcze. To niestety głupia polityka producenta – w przekłamywaniu parametrów.

Jakość obrazu oraz ogólnie parametry i zestawu dodatków w przypadku tej lornetki może zawstydzić znane marki produkujące optykę. Tutaj wszystko stoi na wysokim poziomie – tylko wadą jest przekłamane powiększenie. Szkoda, bo to na pewno jedna z najciekawszych propozycji jaką ostatnio testowaliśmy.

Możemy lornetkę Kandar 10×50 DPSI ocenić tak: wybierz ją, jeśli nie oczekujesz powiększenia większego niż 8x – wtedy jest warta zakupu. Jeśli jednak potrzeba czegoś więcej, to trzeba rozglądać się za innym sprzętem. Niestety nawet 2x droższe, niż mają niczego od niej lepszego (po za większym powiększeniem), a często niższej jakości ogólnej dodatki i soczewki. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

5 komentarzy

 1. Pompeo pisze:

  Tego się nie spodziewałem. Myślałem, że będzie to całkowity złom a tutaj miłe zaskoczenie. Kansas nie kojarzył mi się z jakością. Szkoda, że oszukują na przybliżeniu. To wielka wada. Ale to, że soczewki dobre to faktycznie fajne zadkoczenie

 2. Junkas33 pisze:

  Mam wiatrówkę Kandar, nawet nie wiedziałem, że oni też robią lornetki. Wiatrówka sprawdza się bardzo dobrze. Akurat z niej jestem zadowolony a także była jedną z tańszych. Ciekawy jestem jak by z taką lornetką, czy dało by radę widzieć przestrzeliny tak z 20 metrów w tarczy?

  1. ToTemat pisze:

   20 metrów bez problemu. Z 50 metrów także było by widać ale już znacznie słabiej. Z 20 metrów da się przeczytać napisy na opakowaniu śrutu.

 3. SuszkoM pisze:

  Tego się nie spodziewałem po lornetkach kandar. Dobrej opinii a tutaj proszę bardzo. Samemu mam Kandara ale inny model. Nie jest idealny. Teraz bym zamienił go na coś lepszego. Brakuje mi siły powiększenia.

 4. Porębski Krzysztof pisze:

  Faktycznie mogę to potwierdzić. Obraz z lornetki Kandar 10×50 DPSI jest wyjątkowo dobrej jakości. Mnie także to zdziwiło, że ten obraz jest tak czysty a lornetka tak tania. Szkoda tylko że to faktycznie jest 8X a nie te 10X które powinno być. Ale lornetka i cały jej zestaw dodatków jest bardzo dobry. Na pewno jedna z niewielu pozycji Kandara jaką warto zdecydowanie kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *