Lornetka Kandar 10×50 DPSI – Opinia i Test

Lornetka kandar 10x50 DPSILornetka Kandar DPSI 10×50 – to wyjątkowo dobrej jakości sprzęt optyczny z jednym poważnym uchybieniem. Marka Kandar to sprzęty budżetowe (krzaki), a mimo wszystko stale podnoszą jakość produktów. Czasami nawet wyprzedzając znane i szanowane markowe modele.

Do testu zakupiliśmy tą lornetkę w cenie 249 zł w połowie roku 2022. Jest to istotna informacja z dwóch powodów. Sprzęt optyczny coraz bardziej staje się towarem luksusowym – więc drożeje, a często przy zwiększeniu ceny dodatkowo spada jego jakość (niskie wymagania użytkowników). Dodatkowo jest to lornetka jedna z tańszych, która jakością potrafi wyprzedzić nawet znacznie droższe już rozpoznawalne marki.

Lornetka Kandar 10×50 DPSI posiada soczewki typu BaK4 Porro – to jest rzadko spotykane w sprzęcie optycznym o takim przedziale cenowym. Posiada powłoki MC (multi Coated), mające jej dawać lepszą jakość obrazu i ochronę przez UV. Soczewka wejściowa obrazu ma 50 mm. Jakość obrazu w tej lornetce jest zadziwiająco wysokiej jakości. Posiada bardzo małe i cienkie zniekształcenie krawędziowe. Lornetka dość dobrze oddaje barwy (lekkie wybielenie) i ma szeroki kąt widzenia. Obraz wyjściowy jest w szkłach o średnicy 26 mm. Kolejną zaletą jest bardzo niskie winietowanie – znacznie mniejsze niż często w markowych modelach.

Pole widzenia z lornetki według producenta to 114 metrów na 1000 metrów. Tutaj jest to nieścisłość, powiązana z prawdziwym powęszeniem lornetki. Pole widzenia w tym sprzęcie wynosi około 130 metrów na 1000 – jest znacznie większe niż oznaczenie na korpusie, a jego obraz jest zadziwiająco dobry. Jednakże nie ma co się cieszyć, o czym poniżej.

Producent podał, że powiększenie optyczne lornetki Kandar 10×50 DPSI wynosi 10x – jest to kłamstwo. Prawdziwe powiększenie wynosi do 8x. Sprawdzaliśmy to na liniach bazowych, i nie przeskakuje ona pola powiększania powyżej 8 krotnego. To jest niestety nadal bardzo duża wada sprzętów „krzak”. Okłamują nabywców na prawdziwych parametrach, co do powiększenia. Właśnie dlatego prawdzie parametry lornetki Kandar 10×50 DPSI (114/1000) to 8×50 (130/1000).

Jest to przekłamanie i całkiem spore bo wynoszące 20% potencjału powiększenia. Natomiast nie należy się zniechęcać do tego sprzętu. Gdyż wszystko pozostałe w niej poza powiększeniem jest zadziwiająco dobre, a nawet dość wysokiej jakości. Jeśli ktoś nie potrzebuje akurat powiększenia 10x i więcej, a wystarczy mu 8x – będzie to dość dobry tańszy wybór.

Bez wątpienia wizualnie ten model lornetki jest wzorowany na Olympus DPS-I 10×50. Wygląd do złudzenia jest podobny.

Lornetka na korpusie aluminiowym posiada gumowanie. Najważniejszą cecha wyglądu zewnętrznego – jest jej duża estetyka wykonanie i dokładne spasowanie elementów. Prezentuje się ona bardzo dobrze wizualnie. Posiada także długie i miękkie otuliny na oczy – to bardzo duży plus, rzadko dostępny w sprzętach tego typu.

Regulacja centralna i prawego oka działa sprawnie. Choć regulacja centra w testowanym przez nas modelu robi wrażenie, że pracuje na lekkim owalu a nie kole. Czyli podczas kręcenia ostrości są punkty, w których obrót jest cięższy niż w pozostałych. Posiada oczywiście także wbudowany adapter do mocowania na statywie.

Lornetka Kandar 10×50 DPSI posiada rozstaw okularów między 60 a 75 mm. Jej sprawność zmierzchowa to 22,36. Odsunięcie źrenicy 13,5 mm oraz odległość ostrzenia minimalna to 5 m. Jasność względna wynosi 23 według producenta. Być może sięga jednak w granicy 25. Szerokość 19 cm na 17,8 wysokości. Waga 820 gram.

Co zawiera zestaw lornetki Kandar 10×50 DPSI:

 • Lornetkę Kandar 10×50 DPSI (realnie 8×50).
 • Pokrowiec z paskiem do jej przenoszenia (bardzo wysokiej jakości).
 • Pasek na szyję do zawieszenia lornetki (wysokiej jakości).
 • Szmatkę do czyszczenia soczewek (dobrej jakości).
 • Denka do zakrywania soczewek (względnie przeciętnej jakości – z tworzywa sztucznego).
 • Instrukcje obsługi oraz oryginalne opakowanie urządzenia.

Czy warto kupić lornetkę Kandar 10×50 DPSI – to zależy. Jeśli powiększenie rzędu 8x jest wystarczające, to zdecydowanie tak. Polityka marki „krzaka” Kandar jest bardzo głupia – oszukując w parametrze powiększenia. Jeśli by wynosiła tyle ile deklarowana, wtedy wiele osób by ją polecało. Takie oszustwo na skali powiększenia jest bardzo proste do wykrycia – dla każdego, co ma skale porównawcze. To niestety głupia polityka producenta – w przekłamywaniu parametrów.

Jakość obrazu oraz ogólnie parametry i zestawu dodatków w przypadku tej lornetki może zawstydzić znane marki produkujące optykę. Tutaj wszystko stoi na wysokim poziomie – tylko wadą jest przekłamane powiększenie. Szkoda, bo to na pewno jedna z najciekawszych propozycji jaką ostatnio testowaliśmy.

Możemy lornetkę Kandar 10×50 DPSI ocenić tak: wybierz ją, jeśli nie oczekujesz powiększenia większego niż 8x – wtedy jest warta zakupu. Jeśli jednak potrzeba czegoś więcej, to trzeba rozglądać się za innym sprzętem. Niestety nawet 2x droższe, niż mają niczego od niej lepszego (po za większym powiększeniem), a często niższej jakości ogólnej dodatki i soczewki. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

4 komentarze

 1. Pompeo

  Tego się nie spodziewałem. Myślałem, że będzie to całkowity złom a tutaj miłe zaskoczenie. Kansas nie kojarzył mi się z jakością. Szkoda, że oszukują na przybliżeniu. To wielka wada. Ale to, że soczewki dobre to faktycznie fajne zadkoczenie

 2. Junkas33

  Mam wiatrówkę Kandar, nawet nie wiedziałem, że oni też robią lornetki. Wiatrówka sprawdza się bardzo dobrze. Akurat z niej jestem zadowolony a także była jedną z tańszych. Ciekawy jestem jak by z taką lornetką, czy dało by radę widzieć przestrzeliny tak z 20 metrów w tarczy?

  1. 20 metrów bez problemu. Z 50 metrów także było by widać ale już znacznie słabiej. Z 20 metrów da się przeczytać napisy na opakowaniu śrutu.

 3. SuszkoM

  Tego się nie spodziewałem po lornetkach kandar. Dobrej opinii a tutaj proszę bardzo. Samemu mam Kandara ale inny model. Nie jest idealny. Teraz bym zamienił go na coś lepszego. Brakuje mi siły powiększenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.