Lornetka Kandar 14×30 i 30×36 (kompaktowe) – Opinia i Test

Lornetki kompaktowe KandarLornetka Kandar 14×30 oraz 30×36 – to kolejne urządzenia które przetestowaliśmy. Lornetki te są kompaktowe a w zasadzie bardziej kieszonkowe. Wszystkie działają na bazie konstrukcji pryzmatycznej dachowej. Warto wspomnieć, że ten test można przypisać do dowolnych innych lornetek kieszonkowych Kandar – czyli także tych, o innych parametrach. Wyniki na pewno będą bardzo zbliżone – zgodnie z próbą statystyczną.

Lornetki te pracują na optyce BK7. Pomimo, że ich korpusy wyglądają inaczej – to technologicznie one wszystkie wykonane są tak samo. Korpus aluminiowy pokryty gumowaniem. W zestawie do nich jest zawsze lornetka z pokrowcem, posiadającym szlufkę do mocowania na pasku od spodni. Następnie ściereczka niskiej jakości i sznureczek do zawszenia lornetki na szyi.

Na początku omówmy lornetkę 30×36 Kandar – powiększenie tej lornetki nie wynosi nawet połowy deklarowanego w oznaczeniu. Stanowi realnie około 11X – jest to ciężko dokładnie stwierdzić. Soczewka tylna ma faktycznie 36 mm średnicy.

Posiada pole widzenia o bardzo egzotycznych parametrach 1500 na 7500 metrów. Już sam ten parametr daję pewność, że musi być to sprzęt wysoce podejrzany. Nigdzie nie podaje się tak egotycznych parametrów liniowego pola widzenia. Powłoki MC które na niej się znajdują – to zupełnie nic nie znaczy – jak określam coś takiego paździerzem.

Jej wymiar to szerokość 12 cm na długość 13,5 cm o wadze 325 gram. Lornetka ta kosztowała w połowie 2022 roku 79 złotych.

Lornetka Kandar 30×36 – posiada moim zdaniem skrajnie niską jakość optyki. Obraz na jej dolnej stronie jest bardzo mocno przybielony i zniekształcony. Aberracja ta dochodzi niemal do połowy średnicy obserwowanego pola. Jakość optyki jest w jej przypadku moim zdaniem więcej niż tragiczna. Nie da się skupić na żadnym elemencie prawdziwej ostrości obrazu, obraz jest mocno nieostry i przyciemniony z rozmazem konturów i detalów.

Optyka w Kandar 30×36 jest moim zdaniem najgorszego sortu, przez co lornetka się nie nadaje do niczego. Nie da się przez nią patrzyć, bo detale obserwacji są niemal żadne. Łatwo można sobie uszkodzić wzrok, podczas dużych zniekształceń w obrazie uzyskiwanym. Absolutnie ja tego modelu nie polecam nikomu. To jest coś co nie powinno być nawet dopuszczone do sprzedaży.

Lornetka Kandar 14×30 – w połowie roku 2022 dałem za nią 46 złotych. Realne powiększenie tej lornetki nie wynosi 14X a około 10X – z czego soczewka ma faktycznie 30 mm. Pole widzenia w niej wynosi według producenta 100 metrów na 1000. Realnie jest sporo większe, bo jest znacznie mniejsze powiększenie.

Jej wymiary to szerokość 10,2 cm na długość 11,2 cm. Waga to 170 gram. Ku zdziwieniu ma ona sporo lepszy obraz od tej wcześniej opisywanej i droższej – czyli tej większej lornetki Kandar. Mimo wszystko jakość obrazu, który z niej można obserwować jest bardzo niskiej jakości.

Obraz w lornetce jest mocno ciemny oraz bardzo mało detaliczny. Elementy obserwowane nie uzyskają całkowitej ostrości. Zawsze w najlepszym ustawieniu, nawet w dobrym świetle jest wszystko lekko rozmazane. W mniejszym stopniu niż w tym modelu 30×36, ale i tak nie można tego zaakceptować.

Ta mniejsza lornetka Kandar 14×30 ma zdecydowanie lepszy obraz niż testowany równo z nią większy model. Niestety i tak jest to wszystko znacznie poniżej normy do akceptacji. Lornetka ma obraz zbyt mocno zniekształcony. Może się przydać komuś jako zabawka lub jednorazówka. Czyli gdy się uszkodzi, to nie będzie jej żal. Niestety nie rozpozna się za jej pomocą detali obserwowanych elementów. Przy słabszym świetle obraz będzie tragiczny – tak jeszcze gorszy niż gra aktorska Karolaka.

Obydwie lornetki Kandar 30×36 oraz 14×30 – są moim zdaniem beznadziejnymi produktami. Jest to kpina z użytkowników, a nawet obelga dla konsumenta. Niestety są osoby, które godzą się na tak niską jakość produktów. To widać po opiniach w sklepach, gdzie je nabyłem (liczne opinie zadowolenia). Niestety brak wiedzy o optyce, a także skali porównawczej skutkuje w ich przypadku tym, że użytkownicy mogą sobie prędzej nimi uszkodzić wzrok. Już nie wspominając o otrzymaniu produkty beznadziejnego, nie mającego nawet namiastki czegoś o jakości choćby podstawowej.

Samemu zdecydowanie nie polecamy tego produktu. Naszym zdaniem to całkowicie zmarnowane pieniądze, nawet na tym tańszym modelu. Warto szanować siebie oraz swoje oczy. Produkty jak te testowane dwie lornetki powinny być zakazane w sprzedaży. Mogą odbić się negatywnie na zdrowiu oczu. Dobrze by było, aby konsumenci zaczęli szanować siebie i nie godzili się na tak niską jakość produktów. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 wypowiedzi

  1. Antynek pisze:

    Zero zdziwienia bo to Kandar. Przecież to chyba nie ma żądnych dobrych sprzętów. Mam nóż kandara, byle jaka stal ciągle się tępi od niczego. Miałem wiatrówkę kandar – rozleciała się po roku użytkowania. A lornetki przecież nie mogą odbiegać od korzenia ich jakości.

  2. Benio Bil pisze:

    Przydało by się wiedzieć, jakie warto kupić. Bo tutaj omija nas wydatek na coś słabego. Ale które mogą być dobre tego typu lornetki. Bo fajnie by było mieć jakąś kieszonkową. Mam jedną dużą ale i tak rzadko używam, bo jest za duża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *