Mądre cytaty i powiedzenia

Mądre powiedzeniaChyba każda osoba zdaje sobie sprawę, że cytaty oraz powiedzenia mogą mieć ukrytą w sobie mądrość. Nie bez powodu różne powiedzenie przetrwały tak wiele lat w niezmienionej formie – gdyż ich treść jest zawsze aktualna i można ją określić jako ponadczasową.

Jest wiele powiedzeń, które sprawdzają się prawie zawsze i mają w sobie zarówno przestrogi, nauki ludowe jak i odpowiedzi na różne zagadnienia.

Przykładowo mądre powiedzenie znane większości bardzo dobrze: “każdy kij ma dwa końce” lub “dwie strony medalu” – czyli że dana rzecz lub prawda może być różnie interpretowana z danego punktu widzenia. To co dla jednego może wydawać się dobre to dla innej osoby bardzo złe.

Innym popularnym a zarazem bardzo mądrym powiedzeniem jest: “Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją” – czyli chodzi o to, że tylko ten kto zdaje sobie sprawę że jest jeszcze wiele wiedzy przed nim zachowuje się dobrze. Natomiast ci co myślę, że znają się na wszystkim lub wiedzą wszystko lepiej od innych, po prostu są głupcami.

Do tego powiedzenia można dołączyć także bardzo wartościowe inne, a mianowicie: “Ludzie mądrzy potrafią sami ocenić wagę argumentów, głupcy potrzebują dowodów, najlepiej z podpisem i pieczątką jakiegoś wielkiego autorytetu” – to także niesie za sobą dużą mądrość i prawdę.

Inne świetne i mądre powiedzenie to: “Tylko przyjaciele mogą zdradzić, wróg zawsze gra przeciw tobie” – czyli oczywista prawda, stwierdzająca że zdrada zawsze jest tylko po stronie rzekomego sojusznika a nigdy wroga, bo on zawsze jest przeciwko.

Warto także wspomnieć o popularnym cytacie jak i powiedzeniu: “kłamstwo ma krótkie nogi” – oznacza, że jeśli gdzieś była powiedziana nieprawda to wcześniej czy później może ona zostać zdemaskowana. Zazwyczaj kłamstwo w sprawach codziennych jest wykrywane, więc nie ucieknie za daleko na krótkich nogach.

Bardzo dobrym i mądrym cytatem a zarazem powiedzeniem jest też: “Skąpy traci podwójnie” – czyli gdy chce się oszczędzić kilka groszy na czymś, kupując coś niesprawdzonego lub wątpliwej jakości, bo jest tańsze to traci się i pieniądze i szybko ten kupiony towar, ze względu na zepsucie. Może to odnosić się także do setek innych sytuacji.

Warto dodać powiedzenie: “Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego” oczywiste jest że robiąc coś, zawsze popełni się jakiś błąd, który potem można naprawić. Tylko ten go nie popełni co nie zrobił niczego samemu.

Na koniec bardzo mądre stwierdzenie: “Lepiej zgubić z mądrym niż z głupim znaleźć” – zgubi się coś z mądrym lub zrobi co nie wyjdzie, to można temu zaradzić i rozwiązać problem. Z głupim gdy jest sprawa, to ona się komplikuje jeszcze bardziej przez jego głupotę działania. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *