Maltodekstryna w jedzeniu a zdrowie

Maltodekstryna składnikMaltodekstryny są to węglowodany złożone będące składnikiem różnych odżywek stosowanych przez osoby aktywne fizycznie jak i w licznym zwykłym pożywieniu. Na ich temat są liczne i zarazem sprzeczne informacje.

Otrzymuje się je w procesie częściowej hydrolizy skrobi na przykład ziemniaczanej, kukurydzianej, ryżowej, owsianej lub grochu. Składnik ten jest pewnego rodzaju zamiennikiem tłuszczów.

Dodając go do produktów można zmniejszyć ilość tłuszczu a dodatkowo on sam nie fermentuje i zapobiega krystalizacji sacharozy, zwłaszcza w produktach mających dużą ilość cukru w składzie.

Maltodekstryna występuje w postaci białego proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Podczas działania kwasów, tworzy razem z nimi emulsję a w połączeniu z wodą żele posiadające właściwości tłuszczowe.

Same węglowodany złożone często postrzega się jako dobry składnik diety, jednak maltodekstryny są trawione z taką wielką szybkością, że praktycznie błyskawicznie rozkładają się do glukozy. Ma to swoje dobre jak i złe strony.

Odżywki opierające się na maltodekstrynach nie nadają się zbytnio jako zastępstwo dietetycznych i lekkich posiłków, przede wszystkim jeśli chodzi o diety w kierunku redukcji tkanki tłuszczowej a tym samym wagi.

Maltodekstryna jest składnikiem dużej ilości produktów jako podłoże do sztucznych substancji słodzących oraz jako substancja wypełniająca w tym jako środek zagęszczający do przykładowo zup, sosów w środkach leczniczych jako wypełniacze składniki mas tabletkowych oraz otoczki tabletek i kapsułek, które po spożyciu same rozpuszczają się w przewodzie pokarmowym.

A także jako płyn krwiozastępczy, suplementy diety, w słodyczach, w koncentratach i ekstraktach owocowych oraz w piekarnictwie jak i jako przenośnik aromatów do przypraw.

Maltodekstryny na szczęście nie wykazują specjalnej tendencji do zalegania na żołądku.
Na opakowaniach odżywek można spotkać informacje o użyciu maltodekstryny o różnej długości łańcucha, co ma sugerować ich zróżnicowany czas trawienia i wchłaniania glukozy, różnice w tym czasie trawienia są jednak bardzo małe, a indeks glikemiczny jest i tak zawsze wysoki.

Mimo że maltodekstryny to węglowodany złożone, nie powinny być traktowane jako zamiennik nisko-przetworzonej żywności takiej jak ryż, kasze, czy choćby ziemniaki. Osoby odchudzające się, mające tendencję do tycia powinny unikać jedzenia zawierających ją w składzie.

Maltodekstryna jest bezpieczna dla zdrowia. Nie jest jednak stosowana do produkcji produktów spożywczych przeznaczonych dla diabetyków. Wszystkie dekstryny są stosunkowo łatwo przyswajalne, gdyż po spożyciu ulegają takiemu samemu rozkładowi do glukozy, jak inne cukry złożone.

Dekstryny mają szereg zastosowań praktycznych, ze względu na łatwość ich produkcji i niską cenę. Są także dodatkowo stosowane jako nietoksyczne kleje biurowe oraz tanie masy plastyczne, z których produkować można np. jednorazowe ekologiczne naczynia. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.