Mapa Polski zdrapka Scratch & Travel – Opinia i Test

Mapa Polski ZdrapkaMapa Polski Scratch & Travel w postaci zdrapki od firmy PaperApe – jest to produkt, dekoracyjny z zastosowaniem teoretycznych elementów praktycznych dla osób lubiących podróże.

Mapa tego typu może być pomysłem na prezent lub do własnych celów dekoracyjnych – tak przynajmniej wynika z opisu producenta.

Mapa Polski Scratch & Travel posiada wymiary papieru 50 cm na 70 cm. W rzeczywistości sama mapa Polski jest znacznie mniejsza, gdyż sam teren kraju zajmuje na papierze tylko około 50% pokrycia. Biorąc pod uwagę cały wymiar arkusza to i tak on sam nie jest za duży. Mapa ta jest przechowywana w tubie owalnej o wymiarach 55 cm długości i 60 mm średnicy, zamykanej denkami z metalu – tuba ta jest elegancka z wyglądu, ale nie ma zastosowań praktycznych po wyjęciu z niej na stałe mapy.

Mapa jest wraz z pozostałymi elementami naniesiona na elastyczny papier (producent pisze, że lakierowany) jaki przypomina okładkę od bloków rysunkowych lub okładkę od zeszytu. Papier ten nie robi wrażenia czegoś wysokiej klasy – raczej zwykły papier o trochę większej gramaturze z poślizgiem.

Nadruk na mapie jak pisze producent został wykonany w irlandzkiej drukarni (playprint Ltd), to może być istotne dla osób, jakie wolą wybierać produkty Polskie – tym bardziej jeśli dotyczą one mapy Polski. To także jest dziwne, czy nie ma drukarni w kraju że trzeba to robić w innym kraju.

Producent pisze, że dzięki tej mapie można planować podróże i odkrywać nowe miejsca. Na samej mapie znajdziemy takie informacje z przybliżonymi lokalizacjami jak parki narodowe, zabytki UNESCO czy lokalizacje lotnisk.

Także widnieją tam polecane przez PaperApe kilka lokalizacji (6) i miejsce najwyższe, najniższe miejsce czy największa wieś i miasto lub najdłuższa granica czy najzimniejszy miesiąc, największy pomnik itp – 18 tego typu rzeczy. W zasadzie jakie są co prawda ciekawostkami ale absolutnie nieprzydatnymi dla osób aktywnych w turystyce.

Mapę tą można oprawić w ramkę – na przykład antyramę, faktycznie może w niej prezentować się ciekawie. Dopełnienie jej przez czerń oraz gra kolorów może być ciekawą ozdobą w domu. Natomiast nie mającą faktycznie dużego praktycznego zastosowania dla turysty.

Mapa tego typu może być - jak cały czas podkreśla producent prezentem – jednakże, dla osób jakie aktywnie uprawiają turystykę, może być ona żartem z powodu swojej absolutnej niepraktyczności zarówno do planowania w domu jak i w trasie.

Zdrapka Polski jest na tym produkcie skrajnie niedokładna i lakoniczna. Brak na niej nawet widoczności większych miejskości i miasteczek. Spore atrakcje turystyczne są na niej niewidoczne a natomiast małe w sumie nic nie znaczące turystycznie miejscowość mogą się pojawić. Przykładowo brak na niej Karpacza ale Police mimo że w innym województwie to jedna są widoczne. Takich przykładów są powiedzmy, że tysiące biorąc pod uwagę ilość atrakcji turystycznych w całej Polsce.

Zdrapka na mapie działa w sposób średni – jeśli zadrapuje się ją paznokciem, schodzi dobrze i równo. Natomiast jeśli nie ma się paznokci i użyje gładkiej monety to schodzi z niej to co nie powinno się zdrapywać i powstają duże odpryski i zdrapania. Także jak użyje się mocnych twardych paznokci to też może zejść warstwa jaka nie powinna się zdrapywać.

Całość produkt Mapa Polski zdrapka Scratch & Travel – dla nas robi wrażenie robionej byle jak, z próbą podpięcia się pod coś eleganckiego i wyższych sfer. Chodzi o to, że mapa Polski jest bardzo mała, dokładność mapy jest praktycznie żadna bo jest tam wymienionych na niej tylko kilka miejsc a dodatkowo o ile UNESCO czy parki narodowe mają sens, to już włożenie na nią lotnisk i tych NAJ mija się zupełnie z sensem.

Mapa z daleka może prezentować się fajnie ale tylko wizualnie, jest naszym zdaniem niepraktyczna i jeśli ktoś ma zamiar sprawić prezent osobie lubiącej podróże to zdecydowanie lepiej aby wybrał typową mapę fizyczną czy geograficzną Polski, o większych wymiarach a nie mapę tylko dekoracyjną bez praktycznych zastosowań.

Naszym zdaniem jeśli wziąć pod uwagę cenę tego produktu oraz jakość wykonania a także możliwości – to Mapa Polski Scratch & Travel wypada bardzo blado. Sami z swojej strony byśmy nie polecali tego produktu. Takie mapy mogły by być sprzedawane bez tuby kilkakrotnie taniej jako gadżet, wtedy by to miało inny wymiar niż próbuje się go narzucić. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Turystka pisze:

    To nawet nie można nazwać mapą to zwykły szajs, bardzo drogie i praktycznie nie mające żadnego zastosowania. Szkoda gotówki na coś takiego, są setki innych pomysłów lepszych na przykład globus czy zwykła mapa geograficzna a nie coś takiego. Już nawet atlas jaki jest wiele razy tańszy jest ze sto razy lepszy od takiej zdrapki.

  2. OrdowiczA pisze:

    Dostałem to w prezencie na urodziny, totalny szajs. Zwykła mapa samochodowa czy geograficzna lub fizyczna to jest jak najbardziej dobre. A to to jest jakaś kpina z mapy i ludzi. Totalnie zawiedziony byłem a jak zobaczyłem cenę tego papierka to jest jakiś żart.

  3. Drozek Filip pisze:

    Także coś takiego otrzymałem, jakaś giga pomyłka. Nawet tego nigdzie nie wieszałem. Po kilku dniach waliłem do kosza taką mapę. To nawet nie jest mapa tylko jakiś kawał. Wyjątkowo drogi i bezwartościowa zabawka jak dla mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *