Margaryna Solla do smarowania chleba – Opinia i Test

Solla Margaryna z BiedronkiSolla to margaryna do smarowania chleba produkowana przez ZT „Bielmar” dla marketów biedronka. W sklepie jest określana nazwą „tłuszcz” do smarowania – to nie brzmi za przyjemnie.

Na opakowaniu Solla przeczytamy, że to źródło kwasów omega 3 – które pozwalają zachować prawidłowy poziom cholesteroli we krwi. Opakowanie mieści w sobie 500 gram produktu. Pozytywne jest to, że nie ma na opakowaniu nachalnych reklam ani też treści wytłuszczonych celowo mających wprowadzać w błąd konsumentów, tak jak na wielu innych margarynach.

W smaku przypomina ona coś neutralnego. Nie ma charakterystycznego posmaku ani zapachu. Jest bardzo stonowana.

Z tyłu przeczytamy – margaryna o zawartości trzech czwartych tłuszczu.

Składniki margaryny Solla: oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy w zmiennych proporcjach), woda, tłuszcz roślinny palmowy, emulgatory (mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem cytrynowym, lecytyny słonecznikowe), sól (0,7%), aromaty, barwnik (annato), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (A i D).

Skład nie jest zły – olej palmowy jest problematyczny w procesie podgrzewania oraz szczególnie utwardzania. Natomiast tutaj nie ma takich informacji a są one obowiązkowe jeśli zachodzą takie procesy. Barwnik jest pochodzenia naturalnego z pestek drzewa a kwas cytrynowy to ten sam jaki używa się w każdej kuchni czyli kwasek cytrynowy. Niestety nie jest napisane jakie zostały dodane aromaty – sztuczne czy naturalne oraz dokładnie jakie. Mimo wszystko skład nie jest taki zły jak na margaryny – ani nie jest także doskonały, jest on neutralny.

Zawartość tłuszczu 62% – masło ma ją od 80 do 92% – jednakże to jest inny rodzaj tłuszczu. W przypadku margaryn raczej im niej tłuszczu tym teoretycznie lepiej. Tutaj mieści się to w sporym procencie ale i tak mniejszym niż masło.

Wartość odżywcza produktu w 100 gramach: 558 kalorii, tłuszcz 62 gram w tym kwasy tłuszczowe nasycone 15 gram, sól 0,7 gram. Witaminy – A 900 mikrogram, D 7,5 mikrograma oraz E 14 mikrogram. Kwas tłuszczowy omega 3 – 3 gramy.

Jak widać w wartościach odżywczych jest to produkt o bardzo dużej kaloryczności. Co do ilości zawartych witamin wypada on praktycznie standardowo na tle innych produktów tego typu.

Oceniając tłuszcz Solla – czyli margarynę jaką można smarować chleb, trzeba powiedzieć o niej to, że jest to średni produkt. Oczywiście nie jest dobry ani zły, jest on po prostu neutralny. Naszym zdaniem znacznie lepiej wypada prawdziwe masło, ale nie ma obaw jeśli będzie używało się także tego produktu w rozsądnych ilościach.

Nie znajdują się w nim na razie kontrowersyjne składniki oraz te jakie są na pewno szkodliwe. Choć jest składnik zakazany w USA czy Japonii (kwasy tłuszczowe estryfikowane kwasem cytrynowym ). Warto jednak ograniczać ilość spożywanej margaryny z racji na kaloryczność oraz mało wnoszący dla zdrowia skład.

Mimo wszystko Solla jako margaryna do smarowania wypada na tle konkurentów po prostu przeciętnie na bazie składu oraz wartości odżywczych – znajduje się w środku linii tych produktów. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Daria Bursztyl pisze:

    Biedronkowa produkcja znaczy dla tego marketu. W smaku nijaka ale można kupić w dość dobrej cenie. Czasami ją wybieram jak jest w promocji, ogólnie margaryny tylko po promocji jak są. Choć zastanawiam się czy nie przejść na jakieś inne rozwiązania.

  2. Solinka pisze:

    Moim zdaniem nie jest to za dobra smakowo margaryna. Ale mimo wszystko da się ją zjeść i nie ma większych jakiś problemów. Niektóre smakują paskudnie ale ta jest dość neutralna. Cenowo wychodzi dość dobrze jak na razie.

  3. Lalda pisze:

    Ogólni nie przepadam za margarynami do chleba a tą próbowałem kilka dni tematu. nie jest ona jakaś najgorsza ale smaku też nie ma praktycznie żadnego. Taki przeciętny produkt bez wyróżnienia się niczym specjalnym. A bywają chyba takie co maja maślane prawdziwe smaki lub choć podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *