Mikrofon Mozos GMG1-RGB i Mozos GMG2-RGB – Opinia i Test

Mozos GMG1-RGB i Mozos GMG2-RGBMikrofony firmy Mozos o modelu GMG1-RGB oraz GMG2-RGB – technicznie są tymi samymi urządzeniami. Różnią się wyłącznie wizualnie, choć ich działanie oraz możliwości są identyczne.

Mozos do dość dobra firma – produkująca tanie sprzęty, między innymi z dziedziny audio. Warto dodać, że Mozos ogólnie stara się robić sprzęty (zamawiać w chinach) o dobrych rozwiązaniach technicznych. Co ciekawe ich produkty pomimo tego, że mają dość niskie ceny – są z reguły dość dobrej jakości. Przynajmniej te z jakimi, mieliśmy do tej pory styczność.

Mikrofon biurkowy / komputerowy Mozos GMG1-RGB i GMG2-RGB – posiada rolkę regulacji siły pracy urządzenia. Chodzi tutaj o regulację czułości pracy mikrofonu. Pokrętło te działa, ale nie stanowi istotnego elementu produktu. Dlatego, że prawie każdy i tak ustawi je na pełny regulator.

Ustawienie w urządzeniu na max regulatora czułości mikrofonu – nie będzie skutkowało jego zwiększonymi zakłóceniami. Dlatego – taka regulacja jest bez sensu. Każdy i tak utrzymuje ją na maksymalnym rozkręceniu. Pogorszenie jakości dźwięku może nastąpić tylko po ustawieniu maksymalnej czułości programowej – w systemie – czyli przykładowo zwiększenia napięcia na wtyku. Dlatego pokrętło – czy one jest, czy go nie ma – nie ma istotnego znaczenia w tym przypadku.

Kabel mikrofonów posiada długość 150 cm. Pozwala on swobodnie podłączyć to urządzenie do komputera. Mikrofon pracuje na wtyku USB – jest to jego zaleta. Na tych wtykach istnieją zdecydowanie mniejsze sprzężenia zwrotne, niż na mini jack. Dodatkowo mikrofony USB mają wbudowaną „kartę muzyczną” – dlatego, często omijane jest wiele problemów występujących na łączach z wtykiem mini jack.

W zestawie mikrofonu Mozos GMG1-RGB i GMG2-RGB znajduje się gąbkę akustyczna. Dobrze wyłapuje wszystkie soczyste wydźwięki podczas mowy, nie odpuszcza ich do brzmienia w nagraniach. Ramię mikrofonu (gęsia szyja) jest na długim regulowanym wysięgniku.

Obydwa mikrofony posiadają w sobie przycisk ON / OFF. To akurat przydatne, aby nie odłączać mikrofonu z portu, a była możliwość wyłączenia jego pracy. Za pomocą tego klawisza, można szybko włączyć urządzenie – jak i pozbawić je nasłuchu.

Mikrofon posiada także gniazdko podłączenia słuchawek – nie sprawdziliśmy go. Dla nas jest to zębny element. Posiada klawisz włączenia i wyłączenia świecenia – coś całkowicie zbędne. Nie wiemy po co komu jest potrzebne świecenie podstawy w mikrofonie. To takie dziecinne dodatki. Oraz klawisz zmiany niby equalizera – który wcale nie działa. Klawisz rzekomej zmiany tonów EQ BASS – nie zmienia niczego po jego naciśnięciu. Może ma on wpływ na wtyk słuchawkowy – ale wtedy jaki by był tego sens, jeśli nie zmienia tonów nagrywanego dźwięku.

Urządzenie stoi bardzo stabilnie na swojej podstawie. Podstawka ma antypoślizgowe podłoże. Całość jest oczywiście wykonana przede wszystkim z tworzywa sztucznego, co do samej obudowy.

Urządzenie mikrofon Mozos GMG1-RGB i GMG2-RGB pracuje na zasadzie automatycznej. Samoczynnie system instaluje sterowniki. Nie trzeba niczego szukać w opcjach. Działa zaraz po pokudłaczeniu. Czasami trzeba wybrać opcję – o który mikrofon chodzi podczas nagrywania – mikrofon USB.

Mikrofony te zbierają dźwięk dookólny, czyli z otoczenia bez konkretnej kierunkowości. Choć bez wątpienia bardziej skuteczne są od czoła. Mikrofon jest wielokierunkowy.

Podstawowe dane techniczne Mozos GMG1-RGB | GMG2-RGB to:

  • Pasmo częstotliwości 20 ~ 16000 Hz
  • Impedancja -36±15%Ω / -58 ± 2dB
  • Czułość 108 dB±3 dB
  • Średnica mikrofonu – φ6mm
  • Stosunek S/N: ≤50dB
  • Impedancja nominalna: 2,2 kΩ

Mikrofon Mozos GMG1-RGB | GMG2-RGB nagrywa dźwięk o zadziwiająco naturalnym brzmieniu. Jakość dźwięku jest zadziwiająco czysta i naturalna. To bardzo duża zaleta tego urządzenia. Siła nagrywania głosu jest przeciętna – klasyfikuje się w połowie między urządzenia w pełni profesjonalnymi, a amatorskimi. Natomiast jakość dźwięku, jest jak w urządzeniach profesjonalnych.

Mozos GMG1-RGB i tak samo model Mozos GMG2-RGB mają problem w ustawieniach systemowych głośności. Jeśli ustawienie systemowe jest na 100%, to siła nagrywania jest dobra. Jeśli zmienić zaledwie o 10% ustawienie systemowe – jakość siły nagrywania spada nawet o 60%. Nie ma płynnej regulacji siły działania urządzenia – mowa o regulacji systemowej, a nie pokrętłem.

Szumy i zakłócenia w mikrofonie – występują w każdym urządzeniu, nawet całkowicie profesjonalnym. W tym przypadku siła zakłóceń jest niska. Uwaga, jest to w dużej mierze zależne też od sterowników systemowych. Wykorzystywaniu dodatkowych programów do nagrywania itp. Podczas testu tego urządzenia, stosowaliśmy najbardziej czyste dźwięki bez filtrów – typową surówkę. Posiadała ona bardzo niskie zakłócenia. Podobnej jak w urządzeniach półprofesjonalnych (półprofesjonalne oznacza wysokiej jakości mikrofony, a nie taki pusty opis sprzedawców).

Mikrofony Mozos GMG1-RGB | GMG2-RGB – można kupić w okolicy 50 zł. Warto dodać, że to jedno z lepszych urządzeń, co do jakości naturalnego głosu. Posiadają trochę dziedziną budowę. Mimo wszystko, to całkiem dobre urządzenia – z drobnymi opisanymi wyżej wadami.

Zdecydowana większość użytkowników tego urządzenia – jest zadowolonych (czytając opinie w Internecie). Urządzenie jest całkiem dobre, w dużym prawdopodobieństwie najlepsze co do jakości dźwięku (naturalności) w swojej klasie cenowej. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

4 komentarze

  1. Jurginsen pisze:

    Mozos może i ma dobre mikrofony krawatowe, ale te duże komputerowe bywają różne. Jakość nagrań na pewno jest dobra, ale ich siła to już ruletka. Za bardzo skupiają się na wyglądzie i kolorowych światełkach, a za mało na funkcjonalności. Te RGB podświetlenia to przecież faktycznie są idiotyczne dodatki. Pewnie dzieciaki się łapią na coś takiego. Lepiej aby zaoszczędzili na tym i wpakowali te elementy w lepsze pozostałe komponenty.

  2. M.S. pisze:

    Mi tam się podobają takie światełka. Wieczorami dają niezły klimat i przydatną czasami poświatę. Oczywiście nie są niezbędne, ale dodają uroku. Akurat mam inny mikrofon i też ma tego typu podświetlenie, ale pod siatką mikrofonu. U mnie nie da się go wyłączyć, zawsze świeci. Jakość nagrania z niego wydaje się dobra. Ogólnie całkiem ładne te urządzenia.

  3. Drzewisz F pisze:

    Miałem mikrofon z gęsią szyją, całkiem praktyczne rozwiązanie. Mozosa nie znam, ale nagrania z niego wydają mi się bardzo dobre co do czystości dźwięku. Jest on tylko jak dla mnie za cichy. Ale to da się podnieść programami do nagrywania zwiększając decybele. Można do tego wykorzystać na przykład Vitrual Audio Cable czy jakimś Voicemeeter. Jest wiele innych aplikacji tego typu, gdzie można podbijać ten mikrofon i jego działanie. Choćby nawet dobrze znany Audacity.

  4. Sazam29 pisze:

    Jednak czytając inne testy mikrofonów na tej stronie, znajdą się lepsze w podobnej cenie. Dobrze, że testujecie takie sprzęty. Dzięki temu oszczędzić można masę gotówki na własnych zakupach. Super też robicie podsumowania tych sprzętów i wykrywanie wad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *