Mikrofon studyjny gamingowy HIRO Ichos – Opinia i Test
Mikrofon HIRO Ichos – to dość popularne urządzenie do nagrań własnego głosu. Mikrofon ten, jest często polecany dla graczy i osób prowadzących jakieś nagrania – typu podcast. Przetestowaliśmy HIRO Ichos i niestety nie do końca wypada on tak dobrze, jak mogło by się wydawać.
Mikrofon posiada wbudowane funkcje eliminacji szumów, oraz te eliminujące dźwięki otoczenia. Urządzenie Ichos pracuje na łączu USB – jest to lepsze rozwiązanie, niż na wtyki mini jack. Dzięki USB – posiada własną „kartę dźwiękową” oraz eliminuje dużą część zakłóceń sprzężeń zwrotnych, tych ze samych wtyków. Długość łącza kabla wynosi 150 centymetrów. Kabel jest powlekany tekstylnie, gruby i sprawiający wrażenie bardzo solidnego – niestety nie jest odczepiany.
HIRO Ichos działa na zasadzie plug and play – czyli działa od razu po podłączeniu do komputera. System sam wyszuka i zainstaluje pasujące do niego sterowniki. Należy pamiętać, aby wybrać podczas nagrywania mikrofon USB. To ważne, jeśli istnieją dwa mikrofony podpięte do urządzenia (choćby ten wbudowany w laptopie).
Mikrofon posiada wbudowaną rolkę do zmiany siły jego czułości. Jest to element całkowicie zbędny – każdy i tak rozkręci ją na cały regulator. Pokrętło działa sprawnie, lecz siłą mikrofonu steruje się z reguły poprzez ustawienia systemowe. Dlatego takie pokrętło jest zbędne. Dodatkowo jest one umiejscowione z tyłu mikrofonu – co jest dziwne, tak aby było trudniej dostępne i niewidoczne.
Urządzenie posiada w zestawie statyw na trzech nogach. Można regulować nachylenie mikrofonu, na bazie ruchomej głowicy statywu. Całość jest wykonana z tworzywa sztucznego. Statyw jest stabilny i posiada gumowane nóżki antypoślizgowe.
Mikrofon posiadła długi uchwyt – przez co można trzymać go również wygodnie w reku, lub zamocować w statywie. Jego głowica zbierająca dźwięk, jest wykonana z metalowego przeplotu siatkowatego. W środku siatki znajduje się cienka warstwa gąbki akustycznej. Jest ona naszym zdaniem trochę zbyt cienka.
Sam mikrofon, który znajduje się wewnątrz – ma wielkość małego guzika (około 6 mm). Zbieranie najbardziej efektywne głosu jest od przodu zamocowanego mikrofonu. Przewrotnik mikrofonu HIRO Ichos jest pojemnościowy oraz dookólny.
Podstawowe informacje o mikrofonie HIRO Ichos:
- Zakres częstotliwości: 50 Hz – 16 kHz
- Impedancja (Oporność): 2,2 kΩ
- Czułość mikrofonu: -30 dB a 3 dB
- Napięcie: 5V
Mikrofon nagrywa dźwięk głośno i wyraźnie. Niestety nie jest tak idealnie, jak mogło by się wydawać. Nagrywany dźwięk nie ma dokładnego odzwierciedlenia w naturalnym brzmieniu. Brzmi on w sposób przetworzony i znacznie płytszy niż w rzeczywistości.
Na maksymalnym regulatorze systemowym oraz pokrętle – działa dobrze z odległości około 20 cm. Im bliżej głowicy, tym tony przeskanują ponad limit. Następnie mikrofon działa również dobrze z odległości 10 cm – a im bliżej usta, tym gorzej dla jakości dźwięku i brzmienia wymowy. Gąbka akustyczna wewnątrz głowicy jest zbyt cienka.
Mikrofon HIRO Ichos jest głośny – ale w surowych plikach, nie ma zbyt naturalnego brzmienia. To naszym zdaniem jego duża wada.
Szumienie mikrofonu i zakłócenia – są przeciętne. Sporo większe niż w niedawno testowanym Mozos – ale też mikrofon jest znacznie głośniejszy. Aby uniknąć odłogu sprzężeń – trzeba zmniejszyć regulator systemowy na 90% i regulator mikrofonu na rolce pozostawić na 100%. Wtedy dźwięk buczenia z tła zostaje mocno wyciszony. Niestety nie poprawia to nadal jakości zbieranego głosu, nadal jest on czysty, ale nie brzmi do końca naturalnie.
Czy warto wybrać Mikrofon HIRO Ichos – bardzo trudno ocenić. Jest głośny, łatwy w obsłudze – ale w surowych plikach nie daje zadowalających rezultatów jakościowych. Na pewno warto go samemu wypróbować, gdyż nasze testy są tylko na surowych plikach.
W przypadku innych sterowników niż domyślne, oraz programów nagrywających – jego działanie może być zupełnie inne. Dla nas liczą się w testach pliki surowe, bez przekształceń – i tam wypada on dość przeciętnie. Mimo wszystko nie jest to zły mikrofon, a na pewno jednym z tych lepszych. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.
Studyjny to możliwe że on jest, ale gamingowy to nie wiem co znaczy. Faktycznie tak go określają na ofertach. Ale dlaczego coś ma być mikrofonem do gier to już nie wiem. Ciekawe działanie, całkiem możliwe brzmienie. Na tych wysokich tonach 100% systemowego za głośno widać łapał. Ale dobrze, że jest to pokazane.
Niestety wszyscy producenci tego typu mikrofonów mają brzydki zwyczaj – braki tworzenia do nich sterowników. Także windows instaluje automatycznie Windowsowie a te działają bardzo różnie. Często trudno jest osiągnąć zadowalający efekt na domyślnym sterowniku systemu.
Jak dla mnie jakość nagrań z niego jest całkiem dobra. Tam potem jest za głośno. Ale wcześniejszy materiał, brzmiał całkiem dobrze. Nie słychać też było istotnych szumów. Hiro Ichos mam u siebie już chyba z rok czasu. Nagrania są dość dobre. Ale to mikrofon za około 50 zł. Więc jak na swoją cenę, jest naprawdę przyzwoity. Miałem też droższy, ale on działał tak samo. To zostawiłem sobie ten tańszy.
Moim zdaniem to fajne urządzenie. Oczywiście ma jakieś słabe strony, ale i tak jest bardzo przyzwoite. Z opisu też wydaje się dość dobre. Nie ma co się czepiać jakiś drobiazgów. Miałem Blow co kosztował dwa razy tyle i co, i nagrywał gorzej niż ten z nagrania. Samemu teraz szukam czegoś dobrego. Może także kupię tego Hiro do sprawdzenia. Widziałem, że są jego dwa modele. Ale pewnie i tak działają tak samo. Przynajmniej m tak się wydaje.
Mam go i jestem z niego zadowolony. Dość dobrze zbiera głos. Może nie jest najlepszy ale bez wątpienia w swojej cenie jest bardzo dobry. Jego słaby element, to faktycznie regulator głośności.
Hiro Ichos to by mój pierwszy mikrofon z bardziej profesjonalnych. Oceniam go dobrze mimo jego faktycznych drobnych problemów. Teraz wykorzystuję studyjnego 8 razy droższego. Ale też prowadzę kanał do nagrywania głosu w podcastach i mam inne potrzeby. Dla większości osób Hiro Ichos będzie absolutnie wystarczający. Choć akurat przejrzałem tutaj tematy z testami mikrofonów i myślę, że znajdą się opisane na tej stronie jeszcze lepsze od niego. Szczególnie ten Tonor w innym artykule, jego mogę też polecić.