Mikrofon studyjny Tonor TC-777 – Opinia i Test
Mikrofon Tonor TC-777 – jest bardzo popularnym urządzeniem do nagrywania dźwięku w jakości studyjnej. Mikrofon ten jest najbardziej popularny na rynkach anglojęzycznych, a szczególnie w USA. Warto zwrócić uwagę na to, że producent dodaje tutaj trochę większy zestaw dodatków niż standardowy.
Mikrofon Tonor TC-777 jest produktem firmy amerykańskiej – produkującej ten sprzęt oczywiście w chinach.
Urządzenie działa na zasadzie plug and play – czyli natychmiastowo po podłączeniu do komputera. Sterowniki się pobiorą do tego urządzenia w sposób automatyczny. Jest on także rozpoznawany po nazwie, a nie tylko samym sterownikiem domyślnym. Urządzenie łączy się z komputerem poprzez kabel z wtyczką USB. To duża zaleta, bo nie powstają dzięki temu żadne sprzężenia zwrotne, popularne na wtykach mini jack.
Zbieranie dźwięku jest kardioidalne i kierunkowe. Dzięki temu mikrofon nagrywa czysty i wyraźny dźwięk od frontu urządzenia. Z pozostałych kierunków odgłosy są skutecznie wytłumiane – nawet o 80%. To bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie, dla dobrej jakości nagrań. Posiada również wbudowaną funkcję tłumienia szumów, jako dodatkowe zabezpieczenie.
W zestawie urządzenia Tonor TC-777 otrzymamy:
- Mikrofon Tonor TC-777 – korpus jest wykonany z tworzywa sztucznego, a głowica z siatki metalowej gęsto plecionej.
- Statyw na trójnogu. Statyw posiada mocowanie antywibracyjne na gumkach podobnych do oringów. Mikrofon utrzymują 4 gumki w centralnej części głowicy statywu.
- Filtr POP – na elastycznym ramieniu. Ramie jest niestety przymocowane na stałe do statywu. Filtr POP jest odkręcany. Jest to 10 cm owalny filtr do osłony mikrofonu od strony frontowej. Zapobiega nadmiarowi wyłapywania nagłych wysokich tonów.
- Dodatkowa gąbka akustyczna na głowicę mikrofonu z gęstej gąbki. Tłumi wyłapywanie na przykład oddechów, podczas mówienia z bliska do mikrofonu.
- Instrukcja obsługi – głównie oparta na obrazkach.
- Oryginalne opakowanie od urządzenia.
Niestety kabel mikrofonu Tonor TC-777 nie jest odczepiany. Jest on zamocowany na stale. Mikrofon ma gwarancje producencką na 2 lata. Niektóre urządzenia z wyższych półek mają gwarancję na więcej lat.
Mikrofon Tonor TC-777 może być mocowany także w innych statywach, posiadających gwint 5/8. To dobre rozwiązanie, bo wiele osób ma mocowanie mikrofonu na wysięgniku, a nie stojaku. Długość przewodu wynosi 1,5 m.
Parametry techniczne Tonor TC-777 to: 44.1 kHz / 16 Bit. Przenoszenie 100 Hz – 16 kHz oraz czułość – 38 dB – + 3dB. Opory to 680 Omów. Oraz współczynnik S/N to 56 dB. Maksymalne ciśnienie akustyczne 110 dB. To bardzo dobre parametry urządzenia i faktycznie dobrze się sprawdzają.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że ten mikrofon w Polsce można kupić taniej niż w USA. Daliśmy za niego około 60 zł.
Jakość nagrywanego dźwięku w naszych testach jest wyjątkowo dobra. Dźwięk jest czysty i nie posiada zakłóceń oraz zniekształceń. Szumienie tła jest prawie nierejestrowane. Mikrofon ten jest bardzo dobrą opcją, dla osób szukających dobrego urządzenia w niewygórowanej cenie. W przedziale cenowym do 100 zł – jest on zdecydowanie najlepszym wyborem.
Jest to zadziwiająco dobre urządzenie, o bogatym zestawie dodatków. Bardziej rozbudowanym niż większość analogicznych produktów. Warto dodać, że nie jest to oczywiście urządzenie nadające się do pełnych profesjonalnych nagrań. Na przykład procesjonalnych singli muzycznych. Natomiast będzie to bardzo dobry wybór, dla tych którzy nagrywają głos mówiony.
Urządzenie nie posiada w sobie pokrętła regulacji czułości. To jest naszym zdaniem zaleta. I tak każdy rozkręca regulator tego typu zawsze do 100%. Przy zmianie poziomu czułości systemowej w ustawieniach systemowych – zmiana ze 100% na 90% skutkuje utratą czułości na poziomie nawet 60%. Można jednak bez problemu korzystać z niego na pełnym regulatorze systemowym – nie posiada praktycznie istotnych szumów własnych.
Mikrofon Tonor TC-777 to bez wątpienia bardzo dobre urządzenie, którego jakość jest powyżej poziomu ceny. Jego słabe strony to niestety brak odpinanego kabla, oraz niekoniecznie najbardziej lubiany typ statywu na trójnogu.
Ogromnymi zaletami Tonor TC-777 jest wysoka jakość dźwięku nagrań, oraz brak zauważalnego w nagraniach szumienia tła. Także rozbudowane dodatki i łatwość obsługi urządzenia. Po naszych testach bez wątpienia możemy wystawić mu opinię bardzo dobrą. Zdecydowanie warto go wypróbować w pierwszej kolejności.
Warto dodać, że testowaliśmy kilka różnych urządzeń, o których są osobne tematy i filmy na stronie. Tonor TC-777 jednak wypada na ich tle najbardziej korzystnie. Zdecydowanie jest warty uwagi. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów w serwisie.
Tonor to całkiem dobra firma. Robi może i niedrogie sprzęty, ale za to dość dobrej jakości. Też mam ich mikrofon choć inny model. Bardzo dobrze zbiera głos i nagrania są czyste. Mam go już chyba z 3 lata i działa bardzo dobrze. Tego modelu nie znam, ale też wygląda dobrze. Ogólnie oni mają więcej dodatków w zestawach.
Właśnie szukam czegoś do nagrania “studyjnego” czyli w domu. Mam zamiar prowadzić małe czytanki. Czyli chce czytać książki, aby były w audio. Jest wiele książek, które nigdy nie przeszły w audio. Mam zamiar robić coś takiego na wolnej literaturze. Tak samo jak Mako – wilka postać czytania książek po Polsku. Ten mikrofon może mi się sprawdzi, podoba mi się z niego próbny dźwięk.
Bardzo fajnie, że dodają ten filtr POP do tego mikrofonu. To jest zawsze przydatne. Gąbka akustyczna to jest prawie zawsze standard. Mnie opis i ogólnie działanie przekonuje, aby coś takiego sobie sprawić. W tej cenie to nawet nie ma co się zastanawiać. Portal mnie nigdy nie zawiódł co do jakości jak coś polecał. Co prawda na razie mikrofonu nie potrzebuję tak bardzo, ale lepiej kupić i mieć niż potem gdy go wycofają szukać. Z mikrofonu korzystam raz na miesiąc jak coś nagrywam dla siebie.
Tonor bardzo dobra marka. Tania i może mająca fabrykę w chinach ale dobra jakość nagrań. Mam tonora i także po licznych próbach i testach. Akurat samemu mam TC-30 i chyba one są zbliżone w działaniach. Ten mój ma osłonę POP zdejmowaną oraz odpinany kabel USB. Ogólnie bardzo dobre sprzęty i naprawdę w rozsądnej cenie.
Pierwszy raz z Tonorem spotkałem się jak szukałem mikrofonu do szkoleń przez Internet. Wtedy jak szukałem co kupić, też często polecali te urządzenia. Także mogę polecić swój Tc-30 oraz na pewno tego TC-777 z tego artykułu. Naprawdę to są dobre sprzęty.
Bardzo fajny test i opinia tego tonor 777. Szukałem czegoś lepszego i chyba się na niego zdecyduję. Bardzo mi się przyda do nagrań podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.
Nagrywam materiały o ekonomi i gospodarce dla młodych widzów. Używałem wbudowanego, ale to nie było wtedy najlepsze.