Miniabdominoplastyka czy klasyczna plastyka brzucha – który zabieg wybrać?

Plastyka brzuchaPo ciąży lub odchudzaniu na brzuchu może zostać nadmiar pozbawionej jędrności skóry. Kiedy ćwiczenia i zdrowa dieta zawodzą, rozwiązaniem jest plastyka brzucha, która pozwala odzyskać smukłą sylwetkę. U niektórych pacjentów wystarczające jest wykonanie mniej inwazyjnego zabiegu – miniabdominoplastyki.

Kiedy wykonuje się abdominoplastykę? Warszawska klinika Ot.Co oferuje szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Wśród nich znajdują się również operacje brzucha. Najbardziej zaawansowaną z nich jest abdominoplastyka. Zabieg pozwala pozbyć się rozstępów i nadmiaru luźnej skóry oraz zwiększyć napięcie i jędrność skóry. 

Chirurg wykonuje nacięcie na wysokości spojenia łonowego: od jednego kolca biodrowego do drugiego. Skórę oddziela się od mięśni, aby usunąć jej nadmiar, można również pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, chociaż warto pamiętać, że plastyka brzucha nie jest metodą leczenia otyłości. Następnie tworzy się nowe miejsce na pępek. U niektórych pacjentów nadmiar tłuszczu i skóry pojawia się na górze brzucha – wtedy rozwiązaniem jest tzw. abdominoplastyka odwrócona, gdzie nacięcie robi się na linii łuków żebrowych.

Można również wykonać mniej inwazyjną częściową operację: chirurg robi wtedy nacięcia w górnej lub dolnej części brzucha, a następnie naciąga skórę, poprawiając jej napięcie.

Czym miniabdominoplastyka różni się od klasycznej plastyki brzucha?

Wiele osób mających problem z nadmiarem skóry i tłuszczu na brzuchu, zastanawia się nad plastyką, ale rezygnuje z obawy przed bliznami i rekonwalescencją. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj najmniej inwazyjna z operacji brzucha, czyli miniabdominoplastyka. Tego typu zabiegi również wykonuje się w klinice Ot.Co w Warszawie. Dzięki znacznie krótszej linii cięcia, blizny są zdecydowanie mniej widoczne.

U kobiet, które mają za sobą cesarskie cięcie, można wykorzystać istniejącą linię cięcia, aby zapobiec powstaniu kolejnej blizny. Miniabdominoplastyka pozwala pozbyć się nieestetycznych fałdek, odzyskać płaski brzuch i wąską talię. 

Zabieg jest znacznie mniej inwazyjny, ponieważ wystarczy wykonać na brzuchu nacięcie o długości do 10 cm. Do miniabdominoplastyki, w przeciwieństwie do klasycznej plastyki brzucha, można wykorzystać również metodę endoskopową. Dwa nacięcia (o długości 2-3 cm) wykonuje się na linii bioder, a trzecie – poniżej pępka.

Tyle wystarczy chirurgowi, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz podwiązać mięśnie, aby osiągnąć efekt płaskiego, jędrnego brzucha. W wielu przypadkach wystarczające jest znieczulenie miejscowe, dlatego miniabdominoplastyka jest mniejszym obciążeniem dla organizmu niż tradycyjna plastyka brzucha.

Za abdominoplastyką przemawiają przede wszystkim mniejsze blizny oraz szybsza rekonwalescencja: w przypadku tradycyjnej abdominoplastyki jest to ok. 6 tygodni, a przy miniabdominoplastyce – ok. 4 tygodnie. Mniej inwazyjny to łatwiejszy powrót do sprawności, chociażby dlatego, że miniabdominoplastyka nie wiąże się z koniecznością tworzenia nowego miejsca na pępek. 

Dobry chirurg plastyczny nie tylko wykonuje zabieg, ale najpierw dobiera technikę, która zapewni pożądany efekt, a jednocześnie będzie jak najmniej obciążająca dla pacjenta. Warto więc zapisać się na konsultację oraz dowiedzieć się, jakie co jest możliwe do osiągnięcia oraz jaka metoda sprawdzi się najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *