Muł wodny to bardzo dobry naturalny nawóz

Muł jako nawózMuł z jeziora lub stawów jak się okazuje jest bardzo cennym towarem dla działkowców. Na początek kilka słów o mule. Muł wodny powstaje na bazie prawie wyłącznie organicznej.

W mule są zawarte takie elementy jak części roślin już po przerobieniu, elementy tkani ryb, rozłożone żyjątka wodne, glony po przerobieniu i wiele innych. Muł działa na zasadzie identycznej co połączenie nawozu wraz z ziemią torfową.

Warto wiedzieć że ziemia torfowa powstaje w miejscach byłych jezior lub stawów i jest ona procesem po przemianie mułu na torf. Muł jest więc elementem najbardziej wartościowym który jeszcze nie utracił wszystkich wartości odżywczych w swoich strukturach.

Muł dzięki bardzo silnemu skoncentrowaniu elementów mineralnych jest doskonałym nawozem naturalnym. Muł był wydobywany z zbiorników wodnych już w starożytności do nawożenia, gdyż jest najlepszym nawozem.

Jak nawozić mułem – wystarczy go wydobyć z zbiornika wodnego a następnie rozrzucić w miejscu które chcemy nawozić. Następnie powinno się przekopać tą ziemię wraz z mułem aby wszystko zostało ładnie połączone i dobrze nawożone.

Muł wzmacnia rośliny, nawozi i daje im ochronę przed chorobami. Jest to najbardziej cenny kruszec używany do nawożenia i pielęgnacji ale i najmniej popularny przez trudność z jego uzyskaniem.

W przypadku dużych farmerów jest nieopłacalne jego wydobycie, w przypadku osób z działką czy małymi ogrodami nie będzie problemu z uzyskaniem wystarczającej jego ilości, samemu z dowolnego zbiornika wodnego.

Na koniec najbardziej istotna informacja – mułem nigdy nie da się przenawozić czyli im więcej go damy tym lepiej i na pewno nie zaszkodzi to roślinom – nawozi się mułem raz na kilka lat, gdyż jest bardziej odporny na wietrzenie od nawozu zwierzęcego, a i sam ma w sobie więcej pozytywnych czynników o których wyżej jest już napisane. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.