Muł wodny to bardzo dobry naturalny nawóz

Muł jako nawózMuł z jeziora lub stawów jak się okazuje jest bardzo cennym towarem dla działkowców jak i sadowników czy rolników. Na początek kilka słów o mule. Muł wodny powstaje na bazie prawie wyłącznie organicznej.

W mule są zawarte takie elementy jak części roślin już po przerobieniu a dokładnie rozłożeniu, elementy obumarłej wodnej fauny, rozłożone żyjątka wodne, glony po przerobieniu i wiele innych. Muł działa na zasadzie identycznej co połączenie nawozu wraz z ziemią torfową. Jest on o wiele bardziej wydajny i skuteczny niż inne naturalne nawozy typu gnój czy nawozy sztuczne.

Warto wiedzieć, że ziemia torfowa powstaje w miejscach byłych jezior lub stawów i jest ona procesem po przemianie mułu na torf. Muł jest więc elementem najbardziej wartościowym, który nie utracił wszystkich wartości odżywczych w swoich strukturach a ma ich największą paletę. Dlatego jest on wielokrotnie bardziej wydajny niż ziemia torfowa.

Muł wodny dzięki bardzo silnemu skoncentrowaniu elementów mineralnych jest doskonałym nawozem naturalnym. Muł był wydobywany z zbiorników wodnych już w starożytności do nawożenia, gdyż jest nadal najlepszym nawozem o największy spektrum dobroczynnego działania.

Rośliny nim nawożone są znacznie zdrowsze – nie poddają się chorobom oraz otrzymują nawet kilkakrotnie większe plony niż na zwykłej ziemi. Jest to zupełne przeciwieństwo sztucznych nawozów, które mogą pompować azotanami owoce czy warzywa – tutaj będą gigantyczne plony w pełnym wypełnieniu.

Jak nawozić mułem – wystarczy go wydobyć z dowolnego zbiornika wodnego a następnie rozrzucić w miejscu, które chcemy nawozić. Następnie powinno się przekopać tą ziemię wraz z mułem, aby wszystko zostało ładnie połączone i dobrze nawożone.

Muł wzmacnia rośliny, nawozi i daje im ochronę przed chorobami. Jest to najbardziej cenny budulec do nawożenia i pielęgnacji. Ale i niestety najmniej popularny, bo też mało reklamowany – mimo, że znany od starożytności.

Wystarczy go wydobywać z dowolnych stawów – których w okolicy zawsze jest cała masa. Wiele osób wydobywa go na małe potrzeby stalowymi wiadrami wiązanymi na sznurkach lub garnkami z brzegu zbiorników wodnych. W zastosowaniach rolniczych wydobywa się go koparkami czerpakowymi, koparkami długoramiennymi lub pompami odsysającymi go z dna i wyrzucającymi go do zbiornika lub od razu na pole.

Wydobycie mułu wodnego i nawożenie nim ziemi jest zawsze opłacalne – jedno nawożenie potrafi bardzo silnie użyźnić ziemię nawet na kilka lat czego nie dadzą żadne inne nawozy.

Muł wodny to warstwa papki, która znajduje się w zbiornikach wodnych – nie jest to błoto, to jest jeszcze rzadsza formacja. Można ją rozpoznać po tym, że jest z reguły śliska i bardzo mocno luźna. Postawienie na niej czegoś cięższego natychmiast się zapadnie – wrzucenie kamienia na mule się zatrzyma, w przypadku mułu wpadnie on w jego głębię. Kolor z reguły czarny lub ciemno zielony.

Na koniec najbardziej istotna informacja – mułem nigdy nie da się przenawozić, czyli im więcej go damy tym lepiej i na pewno nie zaszkodzi to roślinom. Nawozi się nim raz na kilka lat, gdyż jest bardziej odporny na wietrzenie od nawozu zwierzęcego, a i sam ma w sobie więcej pozytywnych czynników o których wyżej jest już napisane. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *