Najlepsza ochrona jak nie złapać kleszcza

Kleszcze ochronaW ciągu roku występuje kilka okresów o wzmożonym ryzyku złapania kleszcza. Kleszcza możemy złapać zarówno w lasach jak i łąkach czy trawach.

Złapanie kleszcza w większości przypadków nie kończy się niczym poważnym, czasami jednak występują z tego powodu poważniejsze powikłania.

Co zrobić by nie złapać kleszcza – podstawową informacją jest to, że kleszcze reagują na ciepło, ruch i zapach potu. To aby uchronić się przed złapaniem kleszczy nie jest taką trudną czynnością, nawet dla tych osób które lubią chodzić po lasach i łąkach.

Ochronę przed kleszczami zaczynamy od odpowiedniego ubioru. Chodzi tutaj oczywiście głównie o długie rękawy i nogawki. Buty powinny być kompletne a nie typu sandały.

Konieczne są czapki na głowy, gdyż to one chronią przed zaczepieniem się kleszcza z gałęzi drzew na naszej głowie. Po za kompletnym ubiorem ważne są także i inne rzeczy o których trzeba pamiętać.

Aby nie złapać kleszcza bardzo przydatne jest zastosowanie spraju do ochrony. Spraj ten działa zarówno na odstraszenie komarów oraz na same kleszcze. Sprej ochroni nas przed złapaniem kleszcza a dokładniej przed jego wgryzieniem się w nasze ciało.

Można także zastosować zamiast spreju sok z cytryny rozprowadzony na skórę ciała – także działa odstraszająco dla owadów i pajęczaków.

Niezbędna jest także jeszcze jedna ochrona. Po przyjściu z lasu czy innych miejsc gdzie istnieje możliwość złapania kleszczy zawsze należy się wykąpać. Kąpiel zapewnia nam zmycie kleszcza jeszcze nie utwierdzonego. Spreje działają do określonego czasu, po tym czasie kleszcz wgryzie się w ciało. Spłukując go szczególnie pod prysznicem nie mamy obawy przed kleszczami.

Najbardziej wskazana jest zawsze permetryna – ona blokuje drogi oddechowe kleszcza i ten pajęczak umiera po dostaniu się na nasze ubrania. Tym preparatem należy popsikać tylko po ubraniach i to przed wyjściem do lasu czy na łąki. Jest to środek silnie toksyczny nie należy nim pokrywać własnej skóry. Ubrania także nie powinny być przechowywane w szafie z innymi po zastosowaniu preparatu.

Kleszcze są to pasożyty na które łatwo jest natrafić. Dlatego ochrona przed nimi jest tak ważna, zarówno dla naszego zdrowia jak i komfortu. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *