Najlepsza zanęta i przynęta na dużą rybę – jak zrobić

Przynęta na dużą rybęJadąc na ryby – każdy wędkarz chcę złowić dużą sztukę. Aby udały się takie połowy, trzeba mieć oczywiście trochę szczęścia jak i odrobinę pomocy w dobrym przygotowaniu sprzętu oraz zanęt i przynęt.

Na początku warto poznać dość prostą ale istotną zasadę – aby złowić dużą rybę, warto wybierać frakcję przynęt i zanęt większą. Chodzi o bardziej konkretne elementy niż sama drobna frakcja, na jaką rzucają się drobne rybki.

Druga ważna zasada – to typ żerowania ryb. Duże sztuki z reguły wybierają spokojne miejsca a nie te, gdzie wiele ryb się szamocze i szuka pokarmu. Duża ryba lubi spokój a więc zanętą nie powinniśmy przyciągać dużego zbiegowiska ryb a tylko te większe. Można to osiągnąć w prosty sposób o jakim wielu wędkarzy zapomina.

Jak zrobić bardzo dobrą zanętę wędkarską na dużą rybę – jak było powiedziane frakcja musi być duża, na tyle pora aby mniejsze ryby słabiej się na nią rzucały i ją wyjadały z dna. Najlepiej na zanętę wędkarską na dużą rybę sprawdza się pełny groch, duża kukurydza, ciecierzyca, kasza perłowa lub pęczak, o ile jest dobrze to wszystko ugotowany aby mocno napęczniało i nie było zbyt twarde.

Składniki te można zmieszać ale nie jest to konieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie podkarmianie przez kilka dni w jednym miejscu, gdzie ma zamiar się łowić wybranym składnikiem (świetnie jeśli będzie to o podobnych porach o jakiej ma zamiar potem łowić ryby).

Przykładowo ma się zamiar łowić na pęczak czy groch – miejsce to należy na około 3 dni przed właściwymi łowami przygotować. Wrzucać tam odpowiednią ilość tego na co będzie się łowiło i to co dziennie. Dnia połowów należy korzystać z tego czym się podkarmiało ryby w tym miejscu i także wrzucić trochę tej zanęty do wody – ale w znacznie mniejszych ilościach.

Istotne jest także to przy połowach dużych ryb, aby nie szamotać się z nimi w miejscu połowu. Chodzi o możliwe jak najmniejsze chlapanie złowioną rybą i hałasowanie podczas jej wyciągania. Tak samo samemu, też powinno się standardowo zachować cieszę – to jest szczególnie ważne przy połowach sporych ryb, mniejsze nie są tak płochliwe na hałasy jak te duże.

W dniu połowów dużych ryb powinno się podsypać do wody garstkę tego samego co było zanętą, co około 20-30 minut. Także na haczyku czyli jako przynęty też należy używać tego samego. Takie przygotowanie łowiska powinno się sprawdzić. Oczywiście warunki pogodowe jak zawsze mają spore zacznie – mimo wszystko to poprawi możliwość złowienie naprawdę dużych ryb w przygotowanym miejscu.

Najlepsze godziny na tego typy połowy do ranek lub wieczór – dobrze o tych samych godzinach w jakich będzie się łowić także podkarmiać ryby w tym miejscu. Można wieczorem lub nocą wrzucić więcej zanęty, aby przykładowo łowić w tym samym miejscu następnego dnia rankiem. To wszystko zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 komentarze

  1. Andrzej pisze:

    Bardzo dobry artykuł, także mam te same obserwacje. Im grubsza podsypka do wody to tym większe ryby się kręcą w pobliżu. A wadą jest jak ktoś wrzuca drobne podkarmienie jakiś śruciny i czeka na coś większego. Wtedy większa ryby idzie gdzie indziej jak wiele się kręci w jednym miejscu drobnicy. Ja stosują pełen groch lub ciecierzycę.

  2. Fishinger pisze:

    Bardzo dobrze przygotować coś takiego. Czyli grubszy zestaw do podkarmiania z ciecierzycy czy grochu oraz kaszy perłowej lub pęczaku. Wtedy większa rybka podchodzi i można nieźle połowić. Drobnice jak się podkarmia to wtedy duża ryba trzeba się z daleka bo nie lubi za bardzo takiego ścisku i zamieszania. Duża ryba żeruje bardziej w odosobnieniu jakkolwiek to nie brzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *