Jakie wybrać koła do fotela biurowego – gamingowego

Koła do fotela biurowegoKoła w fotelu biurowym i gamingowym to jeden z ważniejszych elementów jego wyposażenie. Mają one kolosalne znaczenia na funkcjonalność takiego mebla. Szczególnie w zakresie jego mobilności oraz wygody dostosowywania orientacji siedziska, względem przestrzeni roboczej.

Użytkownik pracujący przed biurkiem, zmienia położenie siedziska nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. Z reguły są to drobne dostosowania pozycji, względom orientacji ku przestrzec roboczej.

Koła niskiej jakości do fotela
Przykład kółek do fotela niskiej jakości. W całości z tworzywa sztucznego, tylko ich mocowanie jest stalowe.

Warto wiedzieć że koła dołączane do foteli w standardzie, z reguły są przeciętnej lub niskiej jakości. Nawet bardzo drogie fotele biurowe (także te dla graczy), z reguły mają je średniej lub niskiej jakości w zestawie. Warto więc pomyśleć, nad ich wymianą na coś znacznie lepszego. Na dodatkową uwagę również zasługuje to, jakie cechy powinien spełniać dobry fotel biurowy.

Dlaczego warto mieć dobre koła w fotelu biurowym i gamingowym

1. Dobrej jakości kółka, to płynne poruszanie się na fotelu. Zapewniają łatwą i przyjemną zmianę orientacji siedziska, w trakcie korzystania z tego urządzenia. Łatwiej jest wtedy dostosować się do własnej przestrzeni roboczej. Chodzi tutaj przede wszystkim o mobilność.

2. Dobrze wykonane koła do fotela, zapewniają mu cichą pracę. Podczas poruszania się, nie powstają żadne odgłosy. Dodatkowo te wysokiej jakości, zapewniają płynną pracę na każdym typie powierzchni. Bez znaczenia czy jest to podłoga z drewna, płytki lub dywan. Zawsze pracują na nich płynnie i bezgłośnie.

3. Koła z warstwą gumową lub kauczukową nie niszczą podłogi. Ich struktura zapewnia całkowitą neutralność na podłoże, po jakim się poruszają. Im są gorszej jakości, tym mocniej wpływają na powierzchnie. Często prowadząc do jej rysowania, lub nawet strzępienia w przypadku dywanów.

4. Wysoka jakość wykonania, jest o wiele bardziej odporna na uszkodzenia. Najmniej trwałe kółka, są zawsze te wykonane z tworzywa sztucznego. Najmocniejsze natomiast z elementami stalowymi, oraz dużą średnicą. Duże kółka, radzą sobie z każdą ewentualną przeszkodą. Również istotne znaczenia, ma także ich nośność – im większa tym lepsza.

5. Dobre koła zawsze pracują na wiankach lub łożyskach. Tylko te niskiej jakości, mają samą tuleję. Na której faktycznie opiera się cały ciężar z fotela. W tych produktach dobrej jakości, zawsze są zastosowane wianki lub łożyska. Dzięki temu obracają się niezwykle lekko oraz bezgłośnie. A także mają o wiele większą wytrzymałość na uszkodzenia.

6. Fotel jest odrobinę wyższy z większymi kołami. Jego wysokość jest o tyle powiększona, o ile większe zostały zastosowane względem poprzednich. Szczególnie co do ich średnicy, oraz wysokości stelaża mocującego.

Na co zwracać uwagę, przy wyborze kół do fotela biurowego

Koła w fotelach są montowane na różną grubość trzpieni. Trzpień ten jest bolcem, który się wkłada w otwór technologiczny w podstawie fotela. W przypadku modeli biurowych oraz gamingowych, wyróżnia się dwa rodzaje montażowe trzpieni. Jest to ich grubość 10 mm (fi10) oraz 11 mm (fi11).

Przed zakupem nowych kółek do fotela, trzeba sprawdzić bolce montażowe w jego podstawie. Najlepszą metodą, jest zmierzenie obwodu trzpienia na suwmiarce. Aby nie pomylić się o ten 1 mm, w różnicy ich grubości. Najczęściej stosowane są z trzpieniem 11 mm.

Warto również zapoznać się z opiniami innych osób, przed zakupem danego produktu. Czy użytkownicy nie zgłaszają problemów z danymi kołami do fotela. Jeśli opinie są dobre, to produkt prawdopodobnie jest bez ukrytych wad, oraz w dobrej jakości technicznej.

Bardzo ważna jest także nośność kół. Szczególnie dla osób o większej wadze. Każde może unosić jakiś określony ciężar. Fotele biurowe jak i gamingowe są zawsze wyposażone w 5 podpór. Dlatego nośność podstawy, liczy się przez mnożnik ilości kółek. Dzięki temu wiemy, jaka jest całkowita nośność takiej podstawy.

Warto jednak mieć na uwadze to, że podczas przechylania się na fotelu – obciążamy szczególnie dwa koła. Chodzi o te najbliżej siebie w kierunku wychylenia.

Dlatego nośność kół, trzeba wybierać wystarczającą – do ciężaru osoby korzystającej z fotela. Szczególnie powinna być liczona z około 2,5 podpór. Jest to wyliczenia obciążenia krytycznego, czyli podczas wychylenia po za środek podstawy fotela.

Przykład: Koła mające nośność 50 kg – mnoży się przez 5 (tyle ile jest ich w podporze). Nośność całkowita wynosi zatem 250 kg. Jednakże podczas wychylenia udział biorą szczególnie 2 najbliższe koła, tylko z niewielkim udziałem pozostałych. A więc 50 kg x 2,5 – wynosi już 125 kg maksymalnego obciążenia w przypadku wychylenia. Warto o tym pamiętać, jeśli znacznie się wychyla z siedziska – po za jego obrys podstawy.

Jakie wybrać koła do fotela biurowego i gamingowego

Koła fotelowe wysokiej jakości
Przykład kółek do fotela dobrej jakości. W całości wykonane ze stali i tocznia z kauczuku lub gumy.

Przy wyborze samych kółek do fotela, warto zwracać uwagę na kilka czynników. Każdy z tych czynników jest istotny, aby wybrać produkt wysokiej jakości. Taki, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika.

1. Koła do fotela biurowego, dobrze jeśli mają około 75 mm średnicy. To zapewnia im swobodne przemieszczanie po dowolnej powierzchni. Dzięki większemu obwodowi pokonują dowolne ewentualne przeszkody, podczas zmiany pozycji. Im większe koła, tym łatwiej się poruszać fotelem. Średnica 75 mm, jest optymalnym rozmiarem.

2. Powierzchnia toczna koła, powinna być wykonana z gumy lub kauczuku. Dzięki temu pracują cicho, oraz nigdy nie uszkodzą podłoża po jakim się poruszają. Także o wiele mniej zbierają zabrudzenia, na swojej powierzchni tocznej.

3. Konstrukcja ramion oraz całego korpusu powinna być wykonana z metalu. Metal zapewnia im trwałość, oraz największą wytrzymałość na obciążenia. Także metal ma największą odporność na inne uszkodzenia. Najgorzej sprawdzają się koła w całości wykonane z plastiku.

4. Koła do fotela biurowego i gamingowego powinny posiadać łożyska lub/i wianki. To one zapewniają najlżejszy obrót i najdłuższą trwałość tych elementów konstrukcyjnych. Najgorsze są te wykonane z plastiku, gdzie cały ciężar pracuje na zwykłej tulei przełożonej przez otwór technologiczny.

5. Kółka pojedyncze są lepsze, niż podwójne. Warto zauważyć, że nawet kółka w dużych wózkach sklepowych – także są pojedyncze. To one zapewniają najlepszą czułość na zmianę położenia i wybrany kierunek jazdy. Koła podwójne są stosowana jako standardowe w fotelach – jeśli są z plastiku. Układ podwójny w kołach, jest odciążeniem zbyt słabego tworzywa sztucznego, aby nie unosiło go na jednej osi. Dlatego z reguły do foteli, są dodawane najtańsze podwójne koła plastikowe. Pomimo tego, że mają o wiele gorsze warunki jezdne, a dodatkowo są znacznie mniejsze.

6. Warto rozważyć dodatkową blokadę w kołach. Niektóre zestawy posiadają wbudowane blokady obrotu koła. Z reguły mają coś takiego 2 koła z 5 w zestawie. Blokady te obsługuje się stopą, naciska się mechanizm blokujący obrót kółek. Służy to do tego, aby fotel nie odjeżdżał samoczynnie – podczas naszego oparcia o podłoże.

Pojedyncze koła wysokiej jakości, z większą średnicą obracają się bardzo lekko. Tym samym jedna z zalet, czyli lekkość obrotu – jest także wadą. Czasami podczas pracy, zaczyna nam odjeżdżać do tyłu. Dzieje się tak, gdyż koła obracają się bardzo lekko. Nawet lekkie zaparcie stóp o podłoże, potrafi poruszyć fotelem. Dlatego, czasmi warto rozważyć zakup kółek fotelowych z dodatkową blokadą.

Jeśli nie posiadamy blokad na kolach, wystarczy przekręcić je ruchem bioder w bok względom naszej pozycji siedzenia. Wtedy nie będą one ustawione równo, zgodnie z naszym kierunkiem wyciągniętych nóg pod biurkiem. Tym samym fotel nie zacznie odjeżdżać do tyłu, bo koła będą skręcone w bok.

Kierując się tymi wskazówkami, wybierze się dobre koła do fotela biurowego lub gamingowego dla siebie. Opisane rozwiązania, dają nieporównywalnie większy komfort. Szczególnie na tle tych mniejszych, wykonanych z tworzywa sztucznego.

Cena dobrych nowych kółek fotelowych nie jest wysoka, dlatego warto rozważyć taką wymianę. Opisane rozwiązania, zdecydowanie są warte przemyślenia. Na zakończenie warto dodać, że jeśli fotel zaczyna wydawać z siebie odgłosy skrzypienia, pora jest go naoliwić w niektórych misjach. Dzięki temu, zawsze będzie pracował lekko i całkowicie bezgłośnie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodatkowe źródła informacji:

 1. Rodzaje kółek do fotela – jakie kółka do paneli a jakie do płytek? [meblujdom.pl] [dostęp 05/02/2024].
 2. Kółka do fotela biurowego – jakie wybrać kółka do foteli biurowych? [techpolska.pl] [dostęp 05/02/2024].
 3. Kółka do foteli nierysujące paneli – czyli jakie? [meblobranie.pl] [dostęp 05/02/2024].
 4. Jaki rodzaj kółek wybrać do fotela biurowego? [ergobiuro.pl] [dostęp 05/02/2024].

2 komentarze

 1. Miras pisze:

  Także zalecam wszystkim takie duże. Małe są tragiczne w obsłudze. Te standardowe z zestawów, chyba zawsze są słabe. Dlatego warto je wymienić na większe. Samemu mam takie 60 mm. To jest o niebo lepsze niż typowe 40 mm.

 2. Oskar K. pisze:

  To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Dlaczego do wszystkich foteli komputerowych, wpychają kółeczka o małej średnicy. Przecież koszt wymiany na lepsze, wcale nie jest tak duży. Duże koła to większa wygoda.

  Także zwracam uwagę na to, że pojedyncze są lepsze niż te podwójne. O wiele lżej się na nich przemieszczać. Już mija ponad rok czasu jak wymieniłem w swoim fotelu na takie 70 mm. Jednak zalecam stosowanie modeli z blokadami. Czasami naprawdę się przydatne taka funkcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *