Najlepszy bezpłatny program monitorujący sieć i transfer Internetu – Jaki wybrać

Program monitorowania sieciMonitorowanie ruchu w sieci internetowej na własnym komputerze to bardzo przydatne narzędzia. Pomagają one w tym, aby mięć kontrolę nad przepływem danych.

Także są niezbędne w statystyce co najwięcej obciąża lub wykorzystuje nasze łącza.

Osoby jakie mają ograniczone transfery powinny używać takich programów – aby wiedzieć ile mają zużytego internetu na bieżąco. Programy monitorujące transfer i ruch w sieci internetowej są bardzo przydatne – praktycznie dla każdego w celach analitycznych.

Monitorowanie sieci może być wykonywane przez doskonałe programy bezpłatne lub takie jakie powinno się zakupić. Tutaj bardzo dobra wiadomość – te bezpłatne są tak samo dobre jak ich komercyjne odpowiedniki, naprawę w niczym im nie ustępują i są równie dokładne. Każdy z wymienionych programów jest także w pełnej polskiej wersji językowej do wybrania w ustawieniach.

Najlepsze darmowe programy do takiego monitorowania sieci internetowej w przepływie danych (i nie tylko danych) to bez wątpienia NetWorx (do wersji 5.5 jest bezpłatny) – ma on najwięcej możliwości ustawień a następnie NetTraffic – bazuje na kodzie jak NetWorx ale ma inną szatę i jest ultra lekki w działaniu. Następnie dość duża nowość, jaka jest dostępna nie tylko na komputery z Windowsem ale także smartfony z androidem czyli GlassWire.

Warto omówić każdy z nich, aby wybrać najlepszy dla siebie

Networx (5.5 – nowsze wersje są płatne) – to program jaki ma największą ilość ustawień i zmiennych. Może być jako jedyny synchronizowany z innymi urządzeniami które mamy w sieci za pomocą WiFi – a więc zbierać z każdego urządzenia łączne dane. Tylko także w nim możemy ustawić godziny szczytu i poza szczytem – to bardzo ważne dla osób, jakie mają przykładowo transfer nocny zupełnie inny a dzienny liczony jeszcze inaczej w przydziale danych. Posiada on rozbudowane i bardzo dokładne statystyki dzienne, miesiączce, roczne, godzinowe, własne jak i wykresy oraz podsumowania.

Dodatkowo może pokazywać jakie dokładnie strony oraz aplikacje i programy pobierają najwięcej danych po wykluczeniu ruchu lokalnego. Posiada także ładny i czytelny widget na pasek stanu z widokiem prędkości danych oraz wykresem pobierania. Ogólnie jest to bardzo ale to bardzo dobry pogram. Jeśli ktoś potrzebuje jego najnowszą wersję, niż ta jaka jest darmowa – to można ją zakupić za bardzo symboliczną kwotę (jak to programy tego typu) lub szukać takowej w szarej strefie. NetWorx także ma kontrole sprawdzania prędkości internetu jak u ustawienia ograniczeń danych w wybranej przez siebie jednostce czasu – można ustawić odliczanie jeśli transfer danych jest limitowany.

NetTraffic – to bardzo podobne narzędzie do poprzednika, jednak jest znacznie lżejsze i ma trochę mniej opcji. Względem poprzednika nie ma synchronizacji oraz ustawień godzin szczytu. Także statystyki są odrobinę prostsze ale za to być może bardziej czytelne. Brak w nim rozpisek które aplikacje oraz strony wykorzystują internet – to dane są mało ważne i tak dla większości osób.

Natomiast program ten zyskuje coś nowego – długość działania komputera jest zliczana na dzień, tydzień, rok, cały czas oraz ilość przebytej drogi przez myszkę. Można się zdziwić, że myszka komputerowa dziennie wykonuje kilka kilometrów drogi podczas naszej pracy na komputerze. Rocznie okaże się że obiegliśmy gigantyczny obszar ruchem ręki z myszką. To są takie ciekawe dane, bardzo ciekawe pod względem analitycznym i ogólnie ciekawostka. Także posiada dobry widget prędkości obierania w pasku zadań.

GlassWire – wizualnie wygląda bardzo nowocześnie i posiada statystyki wykorzystania internetu oraz sieci a także jakie programy i strony go wykorzystują. Statystyki także są dzienne, tygodnie, miesiączce oraz roczne i własne. Jest to w zasadzie jedno okno bez widgetu, jakie całe przetwarza dane w tle.

W zasadzie jest to lekki program na początek ale po wielomiesięcznym korzystaniu można o nim przeczytać, że zaczyna spowalniać – obszar danych się spiętrza – z czym nie ma problemu w innych programach. GlassWire wizualnie prezentuje się świetnie a także ma piękne wykresy, choć dużo mniej dokładne na dane segmenty niż pozostałe programy. Jego wielką zaletą jest fakt, że można go także zainstalować na smartfonie. Jego liczna i piękna animacja to koszt dla procesora ale tylko trochę większy niż pozostałych lekkich programów. Na pewno jak i pozostałe jest warty sprawdzenia.

Także warto wspomnieć o płatnej konkrecji przykładowo NetLimiter lub DU Meter. Obydwa są ciekawą opcją – szczególnie pierwszy ma mocno rozbudowane możliwości analityczne wykorzystania sieci jak i blokowania procesów. Drugi to narzędzie podobne do NetWorx-a ale z innym zasobem wykorzystania danych jak i realnie mniejszymi możliwościami. Mimo wszystko warto o nich wspomnieć – choć bezpłatne wymienione wyżej są lepszą alternatywą.

Z bezpłatnych programów do monitorowania sieci warto wypróbować wszystkie 3 wymienne programy. Każdy z nich ma inne zasoby i możliwości oraz prezentację wizualną. Na pewno któryś z nich przypadnie do gustu. Każdy z nich może być wersją instalacyjną jak i portable czyli przenośną. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

4 komentarze

 1. Janek pisze:

  Nettrafic bardzo miło mnie zaskoczył, super szybko działa i praktycznie tak jak by go nie było. Zero zero spowolnienia komputera. Bardzo też fajne statystyki, nawet nie wiedziałem że takie ciekawostki można wyłowić za sprawą tego typu programów. Od dziś zaczynam zawsze go używać. Dzięki za ten temat.

 2. Ponek pisze:

  Networx jest zdecydowanie najlepszym programem monitorującym sieć a potem lub na równi jeszcze by był netlimiter. Super podsumowanie tematu jak zawsze profesjonalne. Takie programy warto mieć jak ma się ograniczone transfery danych, niestety wiem to także z autopsji.

 3. Sawka Krzysiek pisze:

  Genialny artykuł, bardzo mi pomogliście tym jaki wybrać dla siebie. Sprawdziłem wszystkie trzy i najlepszy jest networx ale i ten trafic też daje radę. Glas super z wyglądu choć nie ma tak dokładnych statystyk ale za to ładny i funkcjonalny.

 4. ODeM pisze:

  Monitoruję sieć teraz networx-em ale też spróbowałem tego glasa. Wizualnie jest super, ale faktycznie brakuje mu trochę tych opcji do większej konfiguracji. Dobry temat, warto go polecać. Mi rozwiązał problem z dokładnym monitorowaniem użycia sieci i transferu internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *