Najlepszy program do nagrywania ekranu – jaki wybrać

Program nagrywający ekran komputeraProgramy do nagrywania ekranu pulpitu przechwytują obraz z ekranu i nagrywają go w formie filmu. Czyli wszystkiego co dzieje się na ekranie komputera lub w wybranym jego oknie bądź sekcji.

Wykorzystuje się je do tworzenia prezentacji, poradników czy choćby nagrywania rozgrywek w grach (choć do tych ostatnich są także osobne narzędzia).

Programy do nagrywania ekranu komputera tworzą plik filmowy z tego co dzieje się na ekranie lub wybranym elemencie ekranu. Można wybrać w ustawieniach wielkość nagrywania obrazu (cały pulpit lub cześć) oraz jakość filmów i ich parametrów. Są to bardzo przydatne narzędzie dla wielu osób, szczególnie tych tworzących wideo poradniki. Z powodzeniem także służą do innego wykorzystania – wszędzie tam gdzie jest przydany obraz filmowy z tego co dzieje się na ekranie komputera i dokładnością kroków.

Najlepsze bezpłatne programy do przechwytywania wideo z ekranu komputera – praktycznie są do wyboru są dwie propozycje. Warto jednak dodać, że praktycznie nie ustępują innym oprogramowaniem z wersją płatną pod jakimś istotnym znaczeniem.

Captura – to program o jakim trzeba wspomnieć w pierwszej kolejności. Jest jednym z najlepszych i najbardziej stabilnie działających narzędzi tego typu. Panel narzędziowy w nim jest bardzo przejrzysty a sama obsługa jest prosta i intuicyjna. Captura idealnie nadaje się do tworzenia prezentacji, posiada akcentowanie kliknięcia jak i wyróżnienie drogi kursorów. Mimo prostego i lekkiego interfejsu ma sporo opcji ustawień.

Jedyną wadą Captury jest to, że jeszcze nie ma jej dokładnie przetłumaczonej na język polski we wszystkich napisach menu. Jednakże jest to bardzo proste narzędzie i bez tłumaczenia z pewnością każdy będzie potrafił go używać. Warto też wspomnieć, że w jego przypadku sprawdza się zasada – im mniejszy tym lepszy. Jest to dość lekki program działający bardzo płynnie, bez obciążania systemu komputerowego podczas pracy.

W menu programu jest do wyboru polska wersja językowa – tłumaczy ona z grubsza na język polski. Niestety nie wszystko. Ma pokrycie mimo wszystko wystarczające do swobodnego używania tego oprogramowania nawet bez znajomości języka angielskiego.

OBS Studio – to drugie narzędzie w kolejności od jakości działania. Jest on zdecydowanie bardziej rozbudowany i ma więcej możliwości ustawień i dostosowania. Także dużą zaletą może okazać się fakt, że jest on kompletnie przetłumaczony na różne języki – w tym także język polski.

OBS Studio to narzędzie nie tylko potrafiące nagrywać ekran pulpitu, ale także strumieniować ten obraz na popularne serwisy wideo. Dlatego jest także wykorzystywany przez liczna grupę osób grających w gry.

Aby wybrać najlepszy program do nagrywania ekranu komputera – warto wypróbować każdy z tych programów. Te pokazane w tym artykule są bez wątpienia jednymi z najlepszych, a tym samym także jednymi z najpopularniejszych. Mają one najczęściej aktualizacje oprogramowania. Warto także dodać, że każdy z tych programów jest bezpłatny.

Najlepszy sposób to jednoczesna instalacja obydwu programów i nagarnie takiego samego elementu. Następnie sprawdzenie, co jest najlepsze do własnych potrzeb. Pierwszy jest lekki i niezawodny a drugi znacznie bardziej rozbudowany. W OBS można więcej dostosować, ale także obciążenie systemowe jest trochę większe. Samemu korzystam z najlżejszego oprogramowania czyli Captury. Zapraszam do kolejnych tematów i komentarzy.

3 Comments

  1. Jaszko Andrzej pisze:

    Dzięki, na razie jeszcze czegoś takiego nie muszę używać ale wiem, że się przyda. Planuję w przyszłości nagrać kilka materiałów z nauki obsługi programu do montażu muzyki a to będzie jak znalazł. Takie coś jest w vegas jako przechwytywanie ekranu ale to jako osobny moduł i mocno na razie problematyczny. Super, że podzieliliście się tymi programami.

  2. Maszkiet Jacek pisze:

    Potwierdzam, wymienione programy są najlepsze do nagrywania ekranu komputera. Sam także z nich korzystałem gdy była potrzeba. Świetnie nagrywają o raz, wystarcza sam k litle core pack kodeków z serii mega.

  3. Szwarek pisze:

    Sprawdziłem obydwa programy i faktycznie działają bardzo dobrze. Nie wiem który jest lepszy dla mnie bo obydwa działają świetnie. Zostawię sobie chyba tym mniejszy czyli capture. Nie potrzebuję tak dużo opcji jak w OBS. Pliki swoje nagrywam w avi a nie MP4. Mają dobrą jakość obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *