Napój mleczny Mullermilch o smaku czekoladowym – Opinia I Test

Napój czekoladowy MullerNapój mleczny Mullermilch o smaku czekoladowym to produkt firmy niemieckiej Molkerei Alois Muller GmbH & Co. KG. Napoje mleczne są dostępne w różnych smakach, testowany przez nas jest o smaku czekoladowym, którego butelka mieści 400 gram produktu czyli 376 mililitrów.

Na opakowaniu przeczytamy jeszcze, że jest wzbogacony o witaminy oraz pasteryzowany. Produkt ten powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze między 4 a 8 stopni Celsjusza.

W smaku przypomina najzwyklejsze kakao o odrobinę zwiększonej gęstości lub czekoladę rozpuszczalną, jaką robi się w mleku. Praktycznie naszym zdaniem nie da się odróżnić smaku zrobionej samemu na bazie mleka od tego produktu jeśli będzie schłodzony.

Skład Mullermilch o smaku czekoladowym: mleko częściowo odtłuszczone, maślanka, 3,8% czekolada w proszku (cukier, kakao w proszku), produkt serwatkowy (z mleka), glukoza, cukier, skrobia modyfikowana, stabilizator: karagen, sól, aromat, witamina E, tiamina, ryboflawina, witamina B6.

Jak widać skład jest bardzo przeciętny z jednym szczególnie kontrowersyjnym składnikiem jakim jest Karagen – często był on powiązany w licznych publikacjach z rakotwórczością według Międzynarodowej Agencja Badania Raka (IARC), działaniach zapalnych, osłabieniu lub uszkodzeniach układów odpornościowych, wywoływaniu polipów jelita grubego czy zespołu jelita drażliwego. A także owrzodzenia czy problemy z insuliną w organizmie. Inne badania wskazują że jest on bezpieczny – mimo wszystko gdy są kontrowersje i sprzeczne opinie to lepiej moim zdaniem go zdecydowanie unikać i produktów gdzie on występuje.

Glukoza w składzie to także nic przyjemnego – skoro jest już cukier to glukoza może być dodana aby dawka cukrowa jeszcze szybciej zareagowała na organizm. Aromat nie napisane jaki oracz czy sztuczny – naturalny a także skrobia modyfikowana nie koniecznie oznacza genetycznie modyfikowaną ale równie dobrze może to być właśnie taka.

Czasy gdy niemieckie produkty miały większą jakość już dawno przemieniły – teraz widać od wielu lat wręcz odwrotny trend. Niemieckie produkty bardzo często są znacznie gorszej jakości niż rodzime lub innych narodowości – niestety nadal na sile inercji często są postrzegane przez licznych konsumentów jako lepsze a to gigantyczny błąd.

Wartości odżywcze w 100 gramach produktu: 74 kalorie, tłuszcze 1,6 grama w tym kwasy tłuszczowe nasycone to 1,1 gram, węglowodany 11,4 gram w tym cukry 11 gram, białko 3,3 grama oraz sól 0,14 gram. Witaminy E 2,9 – B6 0,28 – B2 (ryboflawina) 0,32 i B1 (Tiamina) 0,23 – jednostki te to mikrogramy czyli 1 milionowa grama.

Według tabeli wartości odżywczych już widać coś niezbyt przyjemnego naszym zdaniem. Mianowicie cukier stanowi aż 11% produktu – co nie jest dziwne po jego tak bogatej ilości w składzie oraz dodatkowo glukozie na dokładkę. W takich produktach nie ma co zwracać uwagi na witaminy – każdy zjada coś w ciągu dnia innego, każdy owoc oraz warzywo ma witaminy, nie powinno się sugerować ich zawartością w produktach przetworzonych i sztucznych.

Oceniając napój mleczny Mullermilch o smaku czekoladowym naszym zdaniem warto zrobić sobie samemu kakao i zamknąć je w butelce oraz schłodzić. Tutaj nie tylko nabywa się naszym zdaniem w wysokiej cenie produkt budzący zastrzeżenia jakości ale także nim produkuje większe masy odpadków przez butelki jednorazowe.

Znacznie zdrowiej wyjdzie rozpuszczenie kakao naturalnego w mleku (można też dodać z łyżkę lub dwie kefiru lub maślanki) oraz trochę cukru lub jego brak – bo samo mleko jest słodkie. Nie wiedźmy sensu w nabywaniu takich produktów jak Mullermilch tym bardziej, że skład jest według nas budzący kontrowersje. Zapasamy do kolejnych testów i opinii w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Opal pisze:

    Kupiłem to, w smaku jest nawet dobre ale w składzie mało ciekawe. Raczej tego picia nie polecam słodkie i nie zdrowe. dzieciom nie ma co dawać a i samemu nie ma co pić. Lepiej faktycznie zrobić sobie samemu kakao i będzie to znacznie lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *