Naturalne malowanie jajek i pisanek

Malowanie pisanekMalować jajka na stół wielkanocny można w bardzo rożne sposoby. W tym artykule nie skupimy się na sztucznym malowaniu lecz na sposobach naturalnych.

Malowanie jajek w sposób naturalny jest bardzo ciekawą formą. Jest to działanie ściśle związane z tradycją, oraz nie wiele kosztujące zarówno pracy jak i pieniędzy.

Jak malować jajka w naturalny sposób – istnieją na to trzy różne sposoby, które dają różne kolory jajkom. Pierwszym z naturalnych sposobów malowania jest wykorzystanie łupin (skórek) od cebuli. Cebula w swoich łupinach ma bardzo silny barwnik, który z łatwością zabarwi jajka na trzy kolory.

Skóry od cebuli barwą jajka na kolory ciemno pomarańczowe, buraczkowe lub żółte, jest to zależne od siły wywaru. Aby uzyskać barwnik z łupin cebuli wystarczy je wrzucić do wrzącej wody w garnku, następnie wrzucić tam także jajka. Jajka gotowane wraz z łupinami od cebuli zabarwią się na wspomniane kolory.

Kolejny sposób to wykorzystanie kory drzew. Kora z większości drzew także daje silny barwnik. Wykorzystanie kory dębu zapewnia nam pomalowanie jajek na kolor żółty i jasno pomarańczowy. Kora z dębu tak samo jak wyżej powinna być gotowana wraz z jajkami. Jest to także szybki i bardzo efektowny naturalny sposób malowania jajek na Wielkanoc.

Kolejnym sposobem jest malowanie jajek na kolor zielony. Do takiego działania potrzebujemy zielenicy, jest to szczególnie młode zborze rosnące na polach. Można do tego zastosować także wszystkie inne rośliny zielone. Dzięki swojemu barwnikowi, rośliny silnie zabarwiają jajka podczas gotowania na kolor zielony.

Malowanie naturalnymi sposobami jest znacznie bardziej atrakcyjną formą niż sztuczne barwniki. Jednakże barwniki kupne do malowania jajek mogą zabarwić na znacznie więcej kolorów i odcieni. Barwniki nie są drogie i są przez to wybierane częściej niż naturalne sposoby.

Także ich dostępność jest bardzo łatwa w sklepach czy szczególnie w internecie, gdzie są znacznie tańsze. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.