Nauka jak jeździć na łyżwach
Jazda na łyżwach jest bardzo przyjemna, do tego aby dobrze jeździć nie trzeba wiele. Do dobrej jazdy wystarczy kilka lekcji praktycznych oraz znajomość paru zasad.
Jazda na łyżwach sprawia bardzo wielką radość jeśli czuje się na nich pewnie a do tego trzeba odrobiny praktyki.
Jak jeździć na łyżwach – nauka jazdy na łyżwach jest bardzo prosta. Na początku trzeba się przyzwyczaić do samych łyżew i chodzenia w nich. Bardzo ważne jest to, aby wybrać dobre na wielkość własnej stropy, nie mogą by za duże gdyż powstaną luzy, ani ciasne bo nie będzie to wygodne podczas jazdy.
Istotne jest także ich mocne zawiązanie aby całkowicie usztywnić nogę, luzy nie mogą być na łączniu łyżwy z stopą. Nauka chodzenia na łyżwach to chwila – wystarczy tylko trzymać równowagę i poruszać się na zasadzie ruchu posuwistego.
Na początku nauki jazdy na łyżwach warto wykonywać naukę w pobliżu bandy – osłona lodowiska zawsze się przyda do podparcia się w przypadku straty równowagi. Gdy traci się równowagę bardzo ważne jest zachowanie zimnej krwi – chodzi o to aby nie wpadać w panikę. Wywrócenie na lodzie jest bezpieczne o ile wykonuje się to umiejętnie.
Zasady wywracania się są następujące. Należy zgiąć kolana aby obniżyć maksymalnie punkt ciężkości ciała a następnie starać się wylądować na tyłku wraz z drobną asekuracją rękoma. Ważne jest to aby jak najbardziej obniżyć punkt środka ciężkości ciała, by upadek był jak najmniej bolesny. Jazda na łyżwach polega na wypychaniu nóg w taki sposób aby dawały napęd.
Najczęstsze przypadki wywrotek to stracenie przyczepności łyżew lub niekontrolowany poślizg. Z tym wszystkim trzeba walczyć na zasadzie próby łapania równowagi i zniżania środka ciężkości ciała. Często obniżając środek ciężkości podczas jazdy na łyżwach odzyskuje się równowagę.
Na początku warto starć się tylko wczuć w rytm jazdy na łyżwach. Nie powinno się wymagać od samego siebie już na samym początku szybkiej jazdy.
W nauce jazdy na łyżwach decydujące znaczenie ma doświadczenie i praktyka, czyli ilość godzin jaką spędzamy na nauce – ją można wykonywać samemu. Zapraszamy do pozostałych artykułów.