Nawigacja i kamera samochodowa Mio MiVue Drive 55 LM – Opinia i Test

Kamera i nawigacja Mio 55 LMKamera samochodowa oraz nawigacja Mio MiVue Drive 55 LM – to nowoczesne urządzenie, jakie łączy w sobie dwie najważniejsze funkcje wyposażenia samochodu.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu posiadamy wszystkie ważne dla kierowcy elementy w jednym urządzeniu a tym samym zajmują mniej miejsca.

Na początku skupmy się na funkcji kamery samochodowej.

Mio MiVue Drive 55 LM posiada w sobie możliwość nagrywania obrazu Extreme HD (lepiej niż Full HD) – o rozdzielczości 1296p z szybkością 30 klatek na sekundę. Zapewni to bardzo płynny obraz nagranych materiałów filmowych o bardzo wysokiej jakości czystego obrazu w praktycznie każdej pogodzie.

Na wyposażeniu kamery także są dwie funkcje ADAS – czyli system inteligentnego wspomagania kierowcy podczas jazdy.

LDWS – jest to system ostrzegania kierowcy o opuszczaniu pasa ruchu. Działa na tej zasadzie, że kamera widzi pas drogi – jeśli kierowca go zacznie przekraczać otrzyma o tym powiadomienie. Aby system działał muszą być wyznaczone na jezdni pasy ruchu – przydatna funkcja na długich i monotonnych trasach, mniej istotna w mieście gdzie często zmienia się passy ruchu.

FCWS – jest to system ostrzegania przed kolizją z poprzedzającym pojazdem lub inną przeszkodą, jaka pojawi się przed maską samochodu. System ten informuje gdy coś znajdzie się zbyt blisko naszego auta i grozi to uderzeniem. Jest to funkcja jak poprzednia dobra na dalszych wyjazdach i szybszych trasach – w mieście jest zbędna, gdyż alerty by były wysyłane za często z racji na duży ruch poprzedzających aut oraz sygnalizacje świetlne tamujące ruch.

Mio MiVue Drive 55 LM w funkcji wideo rejestratora ma szklaną soczewkę 6G+1R o jasności przesłony F1.8 – jest to bardzo jasny obiektyw, jaki zapewnia dobrą jakość obrazu w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych.

Soczewka ma pole widzenia aż 140 stopni – zapewni to widoczność wszystkiego co dzieje się przed pojazdem oraz po lekkich bokach przed maską, widocznych dla kierowcy jak i urządzenia.

Kamera samochodowa (Wideo Rejestrator) oraz nawigacja samochodowa działają jednocześnie. Można dezaktywować jeden z dowolnych modułów. Także można włączyć podgląd z kamery na wyświetlaczu – również na nim można przeglądać już zarejestrowane materiały filmowe i zdjęcia.

W filmie jaki nagrywa wideo rejestrator jest widać nazwę urządzenia, datę, czas, prędkość jazdy i dane GPS – prędkość jazdy można wyłączyć na nagraniu, współrzędne geograficzne z GPS – jest on zintegrowany z kamerą i nawigacją.

Format nagrywanych plików filmowych to MP4 w kodeku H.264 – jaki zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu względem małej wagi pliku. Jest to najpopularniejszy typ kodera z racji na swoje zalety.

Kamera posiada 3 osiowy G-sensor przeciążeń – zapisuje siłę i kierunek uderzenia (kierunek, przeciążenia i siła przyspieszenia) – automatycznie film z zdarzenia jest chroniony przed nadpisaniem.

Czujnik ruchu w trybie parkingowym nagra wszystko to co dzieje się przed samochodem podczas naszej nieobecności.

Kamera samochodowa Mio MiVue Drive 55 LM nagrywa obraz o bardzo dobrej jakości w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

Mio MiVude Drive 55 LM – pod względem nawigacji samochodowej

Urządzenie to ma dożywotnią i bezpłatną aktualizację map TeleAtlas z 44 krajami europy (z wyłączeniem: Francji, Szwajcarii, Litwy, Łotwy i Estonii.) – dzięki temu trasy jak i inne elementy niezbędne podczas nawigacji będą zawsze aktualne.

Mapy dostępne w nawigacji: Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San-Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

W mapach jest wbudowana informacja o fotoradarach, która także jest dożywotnio i bezpłatnie aktualizowana. Dzięki tej funkcji będzie zawsze wiadomo gdzie należy bardziej uważać podczas jazdy.

Także można otrzymywać powiadomienia TMC o natężeniu ruchu, robotach drogowych lub różnego rodzaju innych zagrożeniach na drodze – to pozwoli oszczędzić czas podczas alternatywnego wyznaczania trasy aby nie pakować się w zator uliczny.

Mapy MIO charakteryzują się tym, że uważa się je za jedne z najdokładniejszych. Posiadają w sobie tysiące punktów POI jakie dodatkowo można samemu kreować.

Co znajduje się w opakowaniu urządzenia:

 • Mio MiVude Drive 55 LM
 • Ładowarka samochodowa do fajki auta
 • Uchwyt na szybę (na ssawkę – najlepszy typ mocowania)
 • Płyta z oprogramowaniem do urządzenia
 • Karta pamięci microSD 16 GB klasy 10 wraz z adapterem SD
 • Instrukcja obsługi
 • Oryginalne opakowanie urządzenia

W produkcie tym znajduje się także funkcja Bluetooth – można ją przykładowo wykorzystać jako zestaw głośno mówiący.

Wyświetlacz dotykowy urządzenia jest typu kolorowego i pojemnościowego LCD o wielkości 5 cali – czyli 12,7 cm. Rozdzielczość ekranu wynosi 800 x 480 pikseli. Zapewnia to wszystko bardzo dobrą widoczność elementów na mapie oraz dużą czytelność nawet z większej odległości. Nadaje się do pojazdów osobowych jak i ciężarowych. Wyświetlacz jest panoramiczny.

Procesor urządzenia to Mastar 800 MHz – pracuje na nim w pełni płynnie. Pojemność baterii wynosi 1100 mAh – zapewni to długą pracę nawigacji samochodowej, nawet bez stałego źródła zasilania. Całość pracuje na systemie Windows CE 6.0.

Do urządzenia można zamontować aż dwie karty pamięci – jedna do wideo rejestratora a druga do nawigacji – każda może mieć do 64 GB pojemności – zapewni to kilkadziesiąt godzin nagrania trasy i możliwość posiadania ogromnej ilości własnych plików takich jak muzyka, filmy, zdjęcia itp.

Wymiary urządzenia to 173,1 mm długości oraz 101,5 mm szerokości na 18,7 mm wysokości – głębokości (nie licząc soczewki kamery) – waga to zaledwie 295 gram. Łącza to mini USB uniwersalne.

Ekran dotykowy reaguje bardzo płynnie – istnieje możliwość kliknięcia na nawigacji aby wyznaczyć trasę do celu (kliknij i jedź). Ekran jest bardzo czytelny zarówno w dzień jak i w nocy.

W nawigacji samochodowej na urządzeniu Mio MiVude Drive 55 LM znajdziemy rozbudowany asystent pasa ruchu – pozwoli on nam zawsze wybierać dobry pas do poruszania się po jezdni, także na rondzie. Otrzymamy o tym komunikaty głosowe aby zająć odpowiednie miejsce na trasie.

Widok skrzyżowań 3D lub 2D to także jedna z funkcji urządzenia. Na pokładzie także znajduje się rozbudowany asystent parkowania – pokaże najbliższe miejsca tego typu w promieniu 1 km do miejsca przeznaczenia. Także można dostosować panel nawigacyjny do własnych preferencji.

Obsługa nawigacji jak i kamery samochodowej jest bardzo prost i intuicyjna. Obraz z kamery jest bardzo dobrej jakości a nawigacja zawsze prowadzi bezbłędnie do celu. Łapie sygnał po 2-3 sekundach. Sprzęt posiada także standardową 24 miesięczną gwarancję producenta.

Podsumowując urządzenie Mio MiVue Drive 55 LM – to bez wątpienia bardzo dobry sprzęt warty uwagi. Posiada bardzo rozległe możliwości, niezbędne dla każdego kierowcy auta. Także jakość wykonania oraz działanie jest bardzo wysokiej jakości. To po prostu sprzęt jaki zdecydowanie jest warty polecenia. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie.

Jeden komentarz

 1. Rafal Kubrat pisze:

  Sama kamera i nawigacja do auta jest super. Szkoda że w zestawie nie ma jeszcze tylnej kamerki bo jednak cena zestawu jest na tyle wysoka że mogło by to być razem. Działanie i możliwości jak najbardziej są bardzo dobre. Jestem zadowolony z tego sprzętu, tylko brakuje w nim tej tylnej.

  Albo najlepszy zestawie by był kamera nawigacja do przodu z lustrem cyfrowym oraz kamerka tylna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *