Negatywne i Pozytywne skutki uchodźców z Ukrainy dla Polski

Uchodźcy w PolsceWojna na Ukrainie wywołana przez Rosję, stworzyła wymuszone ruchy uchodźców do różnych krajów. Absolutnie największym kierunkiem, bo wyprzedzającym w tej skali wszystkie inne kraje jest Polska. Do Polski przybyło kila razy więcej uchodźców – niż do wszystkich innych krajów razem wziętych.

Skala uchodźców przybywających do Polski liczy ponad 6% całej ludności Polski. Polska liczy w zaokrągleniu około 38 mln osób z czego przybyło do niej w zaokrągleniu 2,4 mln uchodźców. Jest to gigantyczny ruch ludności. Obecnie Polska jest drugim krajem na całym świecie z największą ilością uchodźców z dowolnych nacji.

Warto zaznaczyć, że gdyby Polaka była napadnięta – to także jej obywatele by szukali schronienie w innych krajach. Takie znajdowali na przykład podczas II wojny światowej w innych krajach, o czym warto pamiętać. Obecnie taka duża fala uchodźców i przede wszystkim do jednego biednego kraju, jest bardzo dużym wyzwaniem i trudnością długoterminową. Dlatego negatywne skutki które powstają, nie powinny być pretekstem do niechęci do Uchodźców a co najwyżej do rządu. To rząd Polski nie potrafi stworzyć z tego szansy dla kraju a tylko narastające problemy dla Polaków.

Warto zaznaczyć, że uchodźstwo tworzy także nowe szanse i korzyści dla Polaki, o ile nie zostaną zniweczone przez Polski rząd. Niestety rządy w Polsce niemal bez wątpienia wszystko zaprzepaszczą oraz stworzą sytuację, pogorszoną niż wykorzystać powstające szanse.

Jakie mogą być oraz na pewno będą negatywne skutki tak dużego uchodźstwa do Polski dla Polaków. Przy tak dużej grupie osób pojawiają się przede wszystkim problemy logistyczne. Chodzi tutaj o zapewnienie dachu nad głową. Polska już cierpiała na niedobór mieszkań poprzez małą podaż względem popytu. Teraz to się bardzo mocno nasili.

Dodatkowo w zależności od tego na jak długo pozostaną uchodźcy – problemy będą przybierały różne rozmiary i sektory – powstają nowe zagrożenia jak i szanse.

Społeczność ukraińska a szczególnie kobiety są bardzo pracowite, i to jest niepodważalny fakt. Z całą pewnością będą chciały znaleźć prace i pracować. Rynek pracy w Polsce jest chłonny, a więc z pewnością większość przy rozsądnej relokacji by znalazła zatrudnienie. To w normalnym systemie korzyść dla uchodźcy, bo zarobi znacznie więcej pieniędzy niż u siebie w kraju (nawet 4x więcej). Zostanie też zapełniona tym luka rynku pracy.

Problem pojawia się w tym, że to tworzy też pewność umocnienia rynku pracodawcy. Chodzi o murowaną niską pensję dla Polaków i brak wzrostu wynagrodzeń realnych. Innymi słowy pensja będzie indeksowana inflacją i co najwyżej przepisem prawa. Gdy na miejsce 1 pracownika jest więcej chętnych osób – można obniżyć wynagrodzenia. Powodem tego jest zwiększone bezrobocie, tym samym znajdą się chętni do pracy za mniej. Mowa tutaj szczególnie o pracach prostych, na początek bez konieczności płynnej znajomości języka (produkcyjna, z towarami itp).

Główne jednak skutki skali uchodźstwa opierać się będą zawsze na strefie finansowej – czyli kosztach. Polska jest biednym krajem (to typowe dla ustrojów komunistycznych i pokomunistycznych oraz pseudo demokratycznych). Rząd zapowiedział, że dla każdego uchodźcy będą takie same prawa świadczeń socjalnych jak dla obywatela Polski. To jest szokująca decyzja – z racji, że jest ona długofalowa.

Świadczenia socjalne czyli przykładowo 500+ – dla samych Polaków przez 4 lata stanowiły koszt około 134,4 mld zł. Uchodźcami do Polski są głównie kobiety i dzieci – więc bardzo duży odsetek będzie posiadał uprawnienie do tych świadczeń. Tym samym sami Polacy zapłacą za to wszystko. Oznacza to, że znacznie muszą się zwiększyć podatki lub zadłużenie państwa, generowane przez rząd biorąc pożyczki w zagranicznych bankach.

Zwiększenie podatków na rzecz mieszańców Ukrainy – sprawi niepokoje obywateli oraz negatywne nastawienie rosnące wraz z czasem. Zadłużenie kraju to praktycznie skazanie własnego narodu na długotrwałą biedę. Będzie to miało skutki na kolejne dziesięciolecia – z czym nigdy nie miały problemu powojenne rządy w Polsce.

Każdy z Uchodźców będzie miał dostęp do Polskiej publicznej służby zdrowia – sfinansowanej przez Polaków. Przez co schemat finansowanie powtarza się z punktu powyżej. Tutaj powstaje jeszcze dodatkowy problem – NFZ już nie miał czasu i zainteresowania obywatelem Polskim, a co dopiero gdy przybędzie tyle nowych osób do skorzystania z ich usług. Polacy będą czekali na świadczenie zdrowotne odpowiednio dłużej, a ich jakość się odpowiednio pogorszy. Dodatkowo Polacy zapłacą za usługi i leczenia uchodźców. Co jest normalne – lecz problem jest bardzo poważny przy takiej dużej skali osób.

Spora część uchodźców będzie pewnie chciało pozostać w Polsce. Ustalane wcześniej terminy zezwolenia pobytu są dla ewentualnego uspokojenia obywateli. Na razie trudno ocenić ile osób wyjedzie a ile pozostanie, następnie ściągając swoją rodzinę. Wydaje się, że jest to dość mocno patriotyczna społeczność. Więc znaczna część pewnie będzie ciachała wrócić – o ile będzie do czego.

W Polsce od lat brakuje kobiet – demografia jest wymierająca. Jest to spora szansa dla Polski. Obecna zbyt duża ilość mężczyzn w kraju w wieku produkcyjnym względem kobiet, jest bardzo problematyczna. Tym samym szansa powstaje dla Polski na lekkie wyrównanie demografii. Tym samym mądre programy kierowane na chęć pozostania kobiet w wieku produkcyjnym w Polsce – były by bardzo uzasadnione.

Rozwodnienie etniczne Polski – jest możliwe gdyby coraz więcej osób osiadało się w kraju pochodzących z innej grupy etnicznej. Szczególnie było by to widoczne, gdyby te grupy się nie integrowały. W przypadku ludności Ukraińskiej zachodzi integracja. Ale znaczy ich procent względem społeczeństwa Polskiego – mógłby przeciągać mentalność Polską w stronę tej ukraińskiej. Ona jest mimo wszystko trochę inna niż obecnie Polska. Chodzi o efekt rozmycia mentalności. Ukraina jest obecnie tym czym była Polska w latach 90.

Rozpowszechnienie języka Polskiego – to dobry aspekt dla interesów Polski. Im więcej osób na świecie potrafi się porozumiewać w tym języku, tym lepiej. Daje to możliwości rozszerzenia gospodarczego wpływów.

Stworzenie przyjaźni między narodami – to bardzo ważny aspekt. Dzięki niemu dobrze nastawione do siebie narody mogą wspólne forsować politykę – względem innych krajów. Wspólne wartości i interesy mogą wywierać silny wpływ na gospodarkę i politykę innych państw. Aspekt o dużym potencjale szans, ale mało realny do wykorzystania politycznie w przypadku Polski. Rząd Polski raczej nie potrafi dbać o interesy narodu, tak samo nie potrafi tego osiągać w relacjach międzynarodowych.

Cała sytuacja uchodźców i migracji stwarza ogromne szanse oraz kilka poważnych problemów. Wszystko jak będzie wyglądało zależy od rządu. A rząd jest najsłabszym ogniwem w Polsce od dziesiątków lat. Do czasu aż nie zmieni się ordynacja wyborcza oraz ogólnie ludzie w sejmie to nie ma prawa być dobrze.

Miejmy nadzieję, że większość narodu w końcu zmądrzeje i takie zmiany w końcu zaczną się dokonywać. Aby w rządzie zasiadały osoby uczciwie kompetentne. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

13 wypowiedzi

 1. Sabert pisze:

  Samemu widzę tylko negatywne skutki uchodźców w Polsce. Nie ich wina, nic do nich nie mam. Ale nie można jak najbardziej niech chronią się w Polsce. Problem tylko jest jak słusznie zauważyliście finanse. W sejmie zrobią wszystko aby najgorzej na całej tej sytuacji wyszli Polacy. Na pewno będzie olbrzymia korupcja, bo nikt nie da razy rozliczyć wydatków na pomoc uchodźcom. Od lat te same osoby w rządzie kradną na potęgę.

 2. Pospiszalska Iza pisze:

  Zdecydowanie za dużo jest uchodźców w Polsce. Polska jest za mała i za biedna na taką ilość osób. Przecież to zrujnuje nasz kraj na wiele lat bez wojny. Zachód powinien dać na nich wspomagające środki lub ich przyjąć jakąś część. Ale najlepiej środki. W sensie najlepiej dla nas i dla nich bo blisko granicy by byli.

 3. aasd pisze:

  Podejrzewam jeszcze jeden chytry plan nierządu – w niedługim czasie, zaczną przyznawać drugie obywatelstwo i cyk nowi wyborcy, którym PIS “dał”.

  1. To jest prawdopodobne i taki scenariusz jest możliwie realny o którym piszesz. Choć samemu uważam, że może chodzić tutaj przy świadczeniach socialnych dla Ukraińców o zupełnie inny cel. A mianowicie im więcej wygenerują chaotycznych wydatków to tym więcej można nakraść. Bo wydatków na sociale dla osób z ukrainny nie będzie się w stanie realnie zweryfikować w kwotach wydatkowych pieniędzy a więc można kraść bo tego nikt nigdy nie da rady dokładnie sprawdzić ile pieniędzy wyparowało i gdzie realnie. Cała sprawa z tymi wydatkami jest chaotyczna i nie uporządkowana i taka pozostanie.

 4. Marek pisze:

  Mam dwie uwagi odnośnie filmu/artykułu

  1) Ilość uchodźców z Ukrainy pominięto ilość osób , które przebywały w Polsce ( pracując głównie ) przed wybuchem wojny – to często pomijany fakt w większości tego typu szacunków. Te osoby nie wyparowały i raczej nie wróciły do Ukrainy masowo ( mam na myśli też mężczyzn zdolnych do służby wojskowej ) Ile do da realnie procent populacji ukraińskiej w Polsce, 8%? 8,5% ?

  2) Przyjmując ,że milion uchodźców zdolnych jest do pracy i zakładając ,że każda z nich ma kwalifikacje i zostanie zatrudniona – przy szacowanej ilości wolnych miejsc w Polsce ( źródła , które można odszukać w Internecie podają około 150tyś miejsc ) daje nam to 850 tyś dodatkowych bezrobotnych ,którym należy zapewnić jakieś minimum socjalne , nie licząc dzieci oraz „rencistów i emerytów „ Nie traktowałbym tego aspektu jako szansę dla Polski jak to jest przedstawione w filmie tylko dodatkowe zagrożenie – obciążenie finansowe dla społeczeństwa

  1. Bardzo trafne uwagi i bardzo rozsądne podejście. W pełni się zgodzę Marku z tym co napisałeś. Można by to jeszcze rozwijać na kolejne problemy i niedomówienia – zagraniczny kapitał zyska a polski w zasadzie straci na tym. Polska jest tak zdrenowana gospodarczo, że to nie wpłynie dobrze na Portfele Polaków tylko negatywnie pod wieloma względem. Obecnie jednak trwa euforia krajowa i każde rozsądne zwracania uwagi na takie problemy może spotkać się z agresją samych rodaków jeszcze na ekstazie wszech pomocy.

 5. Pfff pisze:

  Przykład z miejscowości od Krakowie Ukrainki zostały zameldowane do hoteli, gdzie po kilku dniach kazały zostać odwiezione na dworzec w Krakowie. Bo im nie pasowało lokum!!! To są imigranci ekonomiczni na to wychodzi!

  1. PrawdziwY pisze:

   Jak hotel im Nie pasuje , to niech wracają do ruin

   1. Pewnie nie byli to uchodźcy tylko te osoby co już były w Polsce na pracy. Sytuacja ze Szczecina – przybyły dwie Ukrainki z dziećmi do moich znajomych mówiąc że uciekały przed wojną łamaną ale dobrze zrozumiałą polszczyzną. Ona dała im cały dom poddasza, pod 2 dniach pojawili się tam faceci ukraińscy tych kobiet. Okazało się, że była to rodzina ukraińska co już dawno mieszkała w Polsce i chciała mieszkać za darmo. Bo mieli wynajęte mieszkanie gdzieś w centrum miasta, więc lepiej mieszkać za darmo u kogoś niż wynajmować i za to płacić. Jak dowiedziała się o tym moja znajoma to wezwała na nich policję. Z tego powodu że nie chcieli opuścić mieszkania na poddaszu co dała w wierze, że to uchodźcy. Policja też rozłożyła ręce bo dzieci na bruk nie może wywalić i to teraz takie nie wizerunkowe. Nie wiem jak obecnie wgląda sytuacja. Ale masz przykład tego jak to mogło i prawdopodobnie wyglądało także w tym przypadku.

 6. DamianS pisze:

  Ja nie widzę pozytywnych skutków ani w nie nie wierzę. Ukraińców zam bardzo dobrze bo wiele pracuje u mnie na kontraktach. To nie są ludzie tacy sami jak Polacy. Ukraińcy są niemal tacy sami jak Ruskie czy Białorusini lub Litwini. Mają takie same podejście do wszystkiego. Jak jest dobrze to może do rany przyłóż, ale jak coś mu się nie spodoba to możesz być zmasakrowany. Wołyń i tego typu rzeczy też nie działy się od tak przepadkiem. W Polsce nigdy nie było masakr i bestialstwa ze strony narodu a w Niemczech czy Ukraińców lub Rosjan było i jest to nic wielkiego dla ich psychiki. Trzeba im pomagać ale nie liczcie potem na wdzięczność, wykorzystają ile się da system naiwności a potem jak już nie będzie z czego korzystać to zobaczycie jak się odwrócą i będą całować rękę Niemca jako dobroczyńcy a nie Polaka.

 7. emerytka pisze:

  Rząd powinien pomagać Polkom i Polakom , żeby w tym trudnym czasie żyło się nam lepiej. Więcej dbają o Ukraińców przyznając socjale i inne profity. Dlaczego tak martwią się o nich. Przez cale życie pracowałam, płaciłam podatki i składki do ZUS-u, a będąc na emeryturze żyję w niedostatku. Uchodźcy nic nie wnieśli dobrego dla naszego kraju, a żyje im się w Polsce lepiej niż większości emerytów i rencistów. Maja gromadę dzieci i tylko za to dostają pieniądze to chore. Czas to zmienić, wtedy wrócą do siebie na Ukrainę tam będzie bardzo dużo pracy po wojnie.

  1. To jak źle się dzieje w Polsce jest wynikiem tego, że społeczeństwo Polskie jest stosunkowo głupie. Stale wybierała do rządu zawsze tych samych ludzi. Ludzi skorumpowanych, złodziejów i nie posiadających żadnego kręgosłupa moralnego. Obraz polityki jest obrazem społeczeństwa. W normalnym kraju, gdzie ludzie mają choćby średnią inteligencje na tle krajów starej Europy – taki PIS czy PO czy inna lewica, nigdy by do władzy nie doszli – a prędzej jedynie do więzienia.

 8. Teresa pisze:

  Mnie zastanawia dlaczego nie uciekają do środkowej Ukrainy, przecież wojna toczy się tylko na niewielkiej części Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *