Nietrzymanie moczu – jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Utrzymanie moczuNietrzymanie moczu jest zaburzeniem wstydliwym, charakteryzującym się niekontrolowanym i mimowolnym wydalaniem moczu z pęcherza moczowego.

Osoba zmagająca się z nim, nie może w żaden sposób powstrzymać wycieku moczu. Jest to jednak objaw patologiczny i nie należy go traktować jako cechy charakterystycznej dla danej populacji.

Nietrzymanie moczu- jakie są tego przyczyny?

 Problem nietrzymania moczu występuje u obu płci, jednak zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. Nietrzymanie moczu rozpoznawane jest głównie w starszym i podeszłym wieku ze względu na zmiany, jakie zachodzą w organizmie wskutek procesów starzenia się. 

Przeczytaj także:

Do przyczyn nietrzymania moczu należą między innymi przebyte ciąże, porody siłami natury i wszelkie operacje ginekologiczne, choroby gruczołu krokowego, a także stan po usunięciu prostaty. Do czynników predysponujących do wystąpienia tego zaburzenia należą także: podeszły wiek, nadwaga, otyłość, menopauza, zaparcia, choroby metaboliczne- np. cukrzyca, neurologiczne- choroba Parkinsona, a także czynniki genetyczne.

Tak naprawdę przyczyny tego zaburzenia mogą być różne, a zależą one od rodzaju nietrzymania moczu:

  • naglące nietrzymanie moczu- powodowane jest przez nadmierną aktywność mięśni pęcherza moczowego. Jego objawom sprzyjają takie sytuacje jak np. dźwięk wody;
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu- powodem są osłabione mięśnie dna miednicy, przez co cewka moczowa nie jest przez nie prawidłowo zaciskana;
  • odruchowe nietrzymanie moczu- powodem są zaburzenia ze strony układu nerwowego. Nie czuje się więc potrzeby oddawania moczu, przez co wypływa on samoistnie;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia- powodem są zablokowane drogi wypływu moczu. Ten rodzaj występuje głównie u panów, którzy zmagają się z przerostem gruczołu krokowego. 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, bardzo często radzą sobie poprzez stosowanie zwykłych podpasek, bądź wkładek, by prawidłowo zadbać o swoją higienę. Znacznie lepiej nadadzą się jednak pieluchy dla dorosłych.

O ile podpaski i wkładki najczęściej przeznaczone są do pochłaniania krwi w niewielkiej ilości, która wypływa pod małym ciśnieniem, to pieluchy dla dorosłych zaprojektowane są tak, by mogły poradzić sobie z dużą ilością moczu, który wydalany jest pod dużym ciśnieniem. Zapobiegają one plamom na ubraniach i prześcieradłach, dzięki czemu zapewniają one poczucie komfortu. 

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: