Normy GDA zdrowego jedzenia dla kobiet i mężczyzn

GDA zdrowiaNormy GDA to orientacyjne dane dotyczące wartości odżywczych w produktach. Zbiór ten można rozróżnić zarówno kierowany osobno dla kobiet jak i mężczyzn.

Normy GDA są wartościami orientacyjnymi z tego powodu że każda osoba ma inne zapotrzebowania własnego ciała na dane składniki. Zapotrzebowania te wynikają z ciężkości pracy, aktywności fizycznej, wieku, wagi ciała i innych czynników.

Warto na nie zwracać uwagę przy wyborze produktów w sklepach. Wartości umowne nie muszą być przestrzeganie bezwzględnie ale powinny być brane pod uwagę w wyznaczaniu i planowaniu własnej diety w stosunku dziennym do spożycia. Ułatwi to odpowiednie dobieranie proporcji niezbędnych dla organizmu a tym samym w zachowaniu dobrej linii ciała.

Dla kobiet w wieku dojrzałym przyjęte wartość to: 2000 kcal, białko 50 g, węglowodany 270 g, tłuszcze do 70 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 20 g, błonnik 25 g, do 2,4 g oraz cukry do 90 g

Dla mężczyzny w wieku dojrzałym przyjęte wartości to: to 2500 kcal, białko 60 g, węglowodany 340 g, tłuszcz do 80 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone do 30 g, błonnik 25 g, sód 2,4 g, cukry do 110 g

Jak widać wartości te nie wiele się różnią, jednakże mężczyzna potrzebuje więcej poszczególnych elementów. Warto wspomnieć, że te wartości bardzo łatwo znacznie przekraczać w szczególności spożywając słodycze i niektóre produkty, jakie w nie zbyt obficie są wyposażone.

Zdecydowanie warto więc na opakowaniach produktów zwracać uwagę jakie zawierają one proporcje danych elementów i czy nie są one zbyt wysokie. Trzeba pamiętać, że taniej wychodzi dbanie o zdrowie niż późniejsze leczenie. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *