Nowe pieniądze i banknoty w Polsce

Nowe pieniądze w PolscePodobno czas długości życia banknotu wynosi około 2 lata. Natomiast zabezpieczenia powinno się zmieniać co około 8 lat najdłużej, aby dane banknoty były bezpieczne i trudne do podrobienia.

Wprowadzenie nowych zmian w banknotach zawsze opiera się na zmianach graficznych istniejącego wyglądu nominałów lub zmianie całego wizerunku pieniędzy.

Niska podrabialność banknotów występuje wtedy, gdy jest mniej fałszywych niż 100 na kolejne milion sztuk. Nowe zabezpieczenia banknotów zazwyczaj opierają się na wprowadzeniu nowych elementów graficznych wykonanych zgodnie z postępem i metodą trudniejszą do podrobienia oraz mikro zmian identyfikacyjnych nie widocznych gołym okiem.

Wymiany mogą także odbywać się w określeniu żywotności banknotu – czyli zmuszeniu do wymiany na nowe wzory w określonym czasie lub bez określonej daty – czyli wymiana w sposób naturalny zgodna z cyklem żywotności pojedynczego banknotu jaki zostanie zastąpiony przez nowy wzór. A więc wymiana może następować etapowo lub do określonej daty w sposób stosunkowo szybki.

Czas wymiany banknotów i wprowadzania w nich zmian jest niestety najbardziej dogodny dla ich podrabiania. To właśnie wtedy istnieje obawa że użytkownicy nowych nominałów mogą nie wiedzieć że posiadają banknoty podrobione – przez brak znajomości naniesionych zmian w oryginałach.

Wymiana banknotów jest koniecznie i nie ma znaczenia jakiej ona dotyczy grupy. Zabezpieczenia trzeba zmieniać co kilka lat, aby nie były one zbyt łatwym celem fałszerzy.

Dlatego każda zmiana o ile wprowadza istotne zabezpieczenia jest dobra dla systemu fiskalnego – bez znaczenia jakich banknotów lub ogólnie pieniędzy dotyczy. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *