Od czego i jak powstaje pleśń

PleśnieniePleśń to często problem w domach. Pleśń może występować zarówno w domu na ścianach jak i artykułach spożywczych. Pleśń powstaje zawsze przez kilka czynników które są z sobą powiązane.

Od czego robi się pleśń – zacznijmy od tego jakie warunki muszą panować w pomieszczeniu aby mogła rozwijać się pleśń. Pleśń rozwija się tylko gdy w powietrzu jest odpowiednia sprzyjająca jej do tego wilgotność. Dodatkowo pleśń lubi gdy panująca temperatura w pomieszczeniu była większa niż 10 stopni.

Pleśń tak naprawdę rodzi pleśń – chodzi tutaj o to że każda pleśń rozsiewa swoje zarodniki w powietrzu. Zarodniki te swobodnie się unoszące i opadające gdy znajdą dogodne miejsce do rozwinięcia się zakorzeniają się i rozrastają na pleśń.

Sama pleśń także jest niezdrowa dla człowiek i oddychanie powietrzem w którym są zarodniki pleśni jest szkodliwe. Z samą pleśnią można skutecznie walczyć na wiele sposobów.

Pleń zwalcza się zarówno chemicznie jak i tradycyjnie. Mimo wielu środków do walki z pleśnią najskuteczniejszym jest zadbanie o to aby nic nie sprzyjało jej rozwojowi. Każdy rodzaj pleśni wymaga do powstawia wilgoci – jest to czynnik jej niezbędny do rozrodu i rozwoju. Pleśń może się rozwijać zarówno na ścianach czy innych miejscach w domu jak i na artykułach spożywczych.

Gdy pojawia się pleśń na czymś co jest do jedzenia należy się tego pozbyć. Dobrze także miejsce wystąpienia pleśni oczyścić – każda pleśń w stadium rozwoju wysyła zarodniki w powietrze. Pleśń lubi lekko lub mocno zaciemnione miejsca a także te gdzie jest największy dopływ wilgoci.

Rozwija się ona tylko w miejscach gdzie wilgoć jest dostępna praktycznie cały czas. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. SzadzkiA pisze:

    Proszę zobaczyć, że dawniej chleb jak poleżał to zaczynał wysychać i to wszystko. A dzisiejsze sztuczne chleby z marketów pleśnieją a nie wysychają ładnie. Zupełnie inne składniki. Natomiast jak widzimy taką na ścianie od wilgoci, to pomaga ocet lub inne środku na grzyba. Choć to działanie tylko doraźne i tym czasowe. Trzeba pewnie kupić osuszacz do pomieszczenia aby nie była w nim większa wilgotność niż powinna i aby nie osiadała na ścianach czy sufitach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *