Od czego zależy cena paneli podłogowych
Kupując panele podłogowe szybko zauważy się znaczną różnicę w ich cenach. Towar ten ma gigantyczną rozpiętość ceny za metr bieżący. Wynika to z wielu powodów o jakich dowiecie się w tym temacie.
Warto znać te informacje przed zakupem tego typu wyposażenia domu – aby oszczędzić na zbędnych wydatkach na podłogi.
Na początku trzeba powiedzieć jasno, że nie zawsze cena jest wyznacznikiem jakości. Na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że są towary w absurdalnie wysokich cenach jakie często w niczym nie są lepsze od tych klasy średniej.
Tak samo jest z panelami podłogowymi – bywają bardzo drogie modele i typu jakie wcale nie będą w niczym lepsze od tańszych odpowiedników.
Przeczytaj:
Z reguły cena paneli podłogowych wynika z kilku prostych czynników zależnych, ale warto podkreślić jeszcze raz, że nie powinna być ona bezsprzecznie brana pod uwagę przy kierowaniu się w wyborze tego typu elementów.
Twardość paneli podłogowych – często to determinuje ich cenę. Im są one odpowiedniejsze na ściernie czyli mają klasę powiedzmy AC5 tym będą kosztowały więcej – natomiast najbardziej podatne na uszkodzenia i przetarcia AC1 powinny być najtańsze.
Pamiętaj jednak że najtańsze to tylko pozór oszczędności – te o niskiej klasie twardości bardzo szybko się zniszczą i albo będą wyglądały brzydko albo trzeba będzie je wymienić już po 2-3 latach – te twarde mogą służyć nawet dziesięciolecia gdy będzie się o nie odpowiednio dbało.
Kolejny wyznacznik ceny w panelach podłogowych to oczywiście także producent. Im producent ich będzie bardziej rozpoznawalny a tym samym promowany to tym ich produkty będą droższe. Wiele marek robi stosunkowo niskiej jakości produkty ale bardzo dobrze je reklamuje, przez co konsumenci uważają że to co drogie często jest lepsze a to niestety bardzo rzadko kiedy pokrywa się z jakością.
Dlatego nie dajmy się zmanipulować tym że rozpoznawalna marka to coś co będzie trzymało jakieś standardy czy będzie znacznie lepiej wykonane z większą starannością – to mit jaki dotyczy 99% produkowanych towarów wszelkiego typu.
Następny czynnik jaki wpływa na cenę to oczywiście wygląd. Niestety jest tak, że często im coś prostsze i bardziej naturalne tym bywa droższe oraz odwrotnie – im coś bardziej nietypowe i ekstrawaganckie także kształtuję wyższą cenę. Przykładem może tego być najprostszy naturalny chleb wiejski – zawsze w bardzo wysokie ceny a najprostsza produkcja i tak samo nietypowe bochny jakie mają bardzo wysokie ceny przez swoje dodatki lub kształty.
To analoga jaka niestety przekłada się także na rynek tego co położymy na podłodze. Lepiej nie wybierać bardzo nietypowych barw tego typu produktu – w razie ubytków będzie trudniej je samemu naprawić. Najlepiej sprawdzają się te jakie przypominają najbardziej tradycyjne drewno o naturalnych kolorach.
Warto wziąć pod uwagę taki przykład – panele o fakturze drewna bielonego jest bardzo łatwo naprawić farbą do drewna białą, jaka nada im niemal wyglądu takiego samego by były nowe – tego nie da się natomiast zrobić na panelach podłogowych o licznych zmianach kolorytu faktury.
Kolejny czynnik to twardość – im są one twardsze (nie chodzi o klasy ścieralności) to tym są też niestety droższe. Chodzi tutaj o ich naturalną odporność na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Przykładowo drewno dębowe jest wiele razy twardsze i bardziej odporne na zniszczenie niż drewno z sosny jaka jest bardzo miękka i można ją nawet swobodnie uszkodzić paznokciem. Warto więc brać zawsze te jak najtwardsze.
Grubość i ilość użytego prawdziwego drewna. Chyba każdy zdaje sobie sprawę że panele podłogowe są wykonywane w różnych metodach. Jedne mają naklejoną cienką warstwę drewna na wierzchnią warstwę a inne są wykonane ze sklejek odpadów drzewnych jakie są pociągnięte laminatem przypominającym szeroki fornir. Im więcej w nich drewna to będą tym droższe oraz oczywiście im więcej twardego dobrego drewna to także dodatkowo podniesie ich cenę.
W zasadzie to tyle czynników jakie wpływają na ceny paneli podłogowych. Warto przed zakupem dokładnie się zastanowić co będzie najlepszym wyborem.
Cena nie powinna kierować naszym wyborem gdyż często kto oszczędza ten traci podwójnie po przez znacznie szybsze zniszczenie ich powierzchni. Jeśli ktoś mógłby coś dodać to zapraszamy do napisania tego w komentarzy. Zapraszamy także do kolejnych tematów.