Odbarwienia na baterii łazienkowej – Jak ich unikać i co zrobić?

Bateria łazienkowaBaterie łazienkowe są tymi elementami łazienkowego wyposażenia, z których korzysta się bardzo często. Niestety nieregularne ich czyszczenie, niewłaściwa pielęgnacja czy po prostu długie użytkowanie może doprowadzić do odbarwień baterii łazienkowych.

Czy jeśli powstaną, należy myśleć o wymianie baterii na nowe? Czy są sposoby na to, by usunąć przebarwienia z baterii łazienkowych? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Zapraszamy!

Jakie są przyczyny powstawania odbarwień na bateriach łazienkowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przyczyn powstawania odbarwień na bateriach może być bardzo dużo. Do głównych zaliczyć można nieodpowiednią pielęgnację. Wpływ na nią ma nie tylko nieregularne i zbyt rzadkie czyszczenia baterii, ale także używanie do tego celu niewłaściwych środków. Baterie łazienkowe powinno się czyścić raz w tygodniu, a najlepiej co trzy dni. Dużym błędem jest też fakt, że wiele osób do czyszczenia używa uniwersalnych preparatów. Okazuje się, że wiele z nich może uszkodzić poważnie i nieodwracalnie powierzchnię baterii.

Baterie w łazience najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, mosiądzu, chromu czy miedzi. Na takie produkty nie powinno stosować się środków zawierających kwasy solny, podchloryn sodowy, a także rozpuszczalników czy wybielaczy. Jeśli dany płyn zawiera wskazane składniki, mogą one doprowadzić do powstania na bateriach żółtych i brązowych przebarwień.

Mogą też doprowadzić do utraty połysku czy zniszczenie powłoki zewnętrznej. Poza tym odbarwienia mogą pojawić się na powierzchni baterii, jeśli zostanie ona narażona na działanie wody, detergenty, kwasów lub zasad, które mogą uszkodzić powłokę ochronną.

Czy odbarwienie z baterii łazienkowych można usunąć?

To czy odbarwienia będzie można usunąć zależne jest od wielu czynników. Wpływ na to ma rodzaj materiału, z którego bateria została wykonana. Dużą rolę odgrywa też to czy jest to delikatne odbarwienie czy doszło już do trwałego naruszenia powierzchni baterii. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana baterii na nową, w innych wystarczy odpowiednie wyczyszczenie baterii.

Jest kilka sposobów, metod dzięki którym możemy pozbyć się odbarwień baterii. Metody te ogólnie możemy podzielić na domowe oraz na chemiczne. Jedne i drugie są skuteczne, ale o tym już poniżej.

Sposoby na pozbycie się odbarwień z baterii łazienkowych

Jednym z częściej stosowanych sposobów jest ocet i soda oczyszczona. Pastę wykonaną z octu i sody należy nałożyć na baterię i pozostawić na kilka minut. W dalszym kroku należy wyczyścić ją miękką szmatką oraz dokładnie zmyć pastę wodą. Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie baterii jest zastosowanie soku z cytryny oraz sody oczyszczonej. Z tak powstałym roztworem należy postępować analogicznie do metody z sodą i octem.

Oczywiście na rynku są specjalistyczne środki, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia baterii łazienkowych. Z ich pomocą również można pozbyć się odbarwień i przywrócić blask armaturze. Środki takie dostępne są w sklepach branżowych z wyposażeniem łazienkowym. Często są to też środki, które są dedykowane przez producenta baterii.

Niestety często okazać się może, że żaden z powyższych środków nie usunie odbarwień. Wtedy najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia powierzchni, odbarwienia są zbyt głębokie. Wtedy pozostaje jedynie wymiana baterii na nową.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: