Okap kuchenny teleskopowy Berdsen – Opinia i Test

Okap Berdsen teleskopowyOkap kuchenny marki Berdsen, to popularny produkt o dość nowatorskich rozwiązaniach. Posiada stelaż teleskopowy, ze zmienną powierzchnią działania. Postanowiłem go przetestować, bo akurat potrzebuję takiego urządzenia do domu. Tym bardziej, że jego cena wydała mi się atrakcyjna, a opinie dość dobre.

Berdsen to marka prowadzona przez firmę Global Income. Jest kojarzona z drobnego AGD i sprzętów kuchennych. Marka wydaje się kreacją firmy importerskiej – która sama niczego nie produkuje. Produkt pochodzi z Chin (zero zdziwienia).

Podstawowe informacje o okapie Berdsen

Okap teleskopowy może występować w różnych wariantach kolorystycznych. Kolorystycznie może być cały czarny, cały szary, a także czarno szary (obudowa czarna z filtrami przeciw-tłuszczowymi szarymi). Występuje także w różnych szerokościach tego urządzenia do 50 do 60 cm.

Spód okapu Berdsen gdy jest złożony
Widok okapu Berdsen gdy jest złożony. Zajmuje bardzo mało miejsca.

Możliwe oznaczenia takich okapów marki Berdsen: BT-229, BT-238, BT-233, BT-234, BE-60-LW. Oznaczenia te, określają różny rodzaj kolorów oraz szerokości tego urządzenia. Model który kupiłem to BT-238 – szerokości 50 cm. Wszystkie pozostałe dane opisywane poniżej, będą zbieżne z dowolnym innym modelem.

Urządzenie posiada wysokość (grubość) 16 cm. Bryła podstawowa ma 28 cm głębokości. Natomiast na uwagę zasługuje jego teleskop. Jest to wysuwana dodatkowa powierzchnia okapu. Dzięki temu jest on dość zgrabny, w razie potrzeby wysuwa się dodatkowy element. Po wysunięciu teleskopu okap ma już głębokość 46 cm. Zyskujemy zatem, kolejne 18 cm powierzchni zbierającej.

Wyciągnięty teleskop w okapie Berdsen.
Widok, gdy w okapie jest wysunięty teleskop z dodatkowym filtrem przeciw-tłuszczowym. Widoczne są także włączniki na przedzie obudowy.

Sterowanie okapem jest mechaniczne (ręcznie i pół automatyczne). Posiada standardowe przełączniki do wyboru trybu pracy. Pod przyciskami mamy włącznik światła oraz dwa poziomy prędkości silnika wyciągowego. Warto zaznaczyć, że moc silnika wynosi 80W.

Okap może przepuścić przez siebie około 200 m3 powietrza na godzinę. Jest to bardzo dobry rezultat. Dodatkowo jego praca jest stosunkowo cicha. Bardziej przypomina szumienie niż buczenie. Głośność pracy określana przez producenta wynosi 62 dB.

Urządzenie pracuję jako wyciąg (okap) i pochłaniacz. Aby działa funkcja pochłaniacza zapachów, należy dokupić osobno do niego filtry węglowe. Filtry kompatybilne z wybranym prze zemnie modelem to BT-M. Niestety jakość tych filtrów węglowych, jest dość przeciętna (mają bardzo mało kuleczek węglowych w korpusie).

Urządzenie jest zasilane sieciowo. Posiada przewód o długości 1,5 m. Przewód w moim przypadku jest zupełnie wystarczający. Nawet ma mały zadatek około 40 cm długości. W mojej ocenie, jednak powinny mieć długość 2 metrów. Nie każdy ma kontakt tuż przy kuchence.

Okap posiada oświetlenie w postaci żarówki Led. W moim modelu jest to 1 punkt świetlny o mocy 2 W. W zupełności wystarczający do podświetlenia kuchenki. Na razie jeszcze nie otwierałem wieka z żarówką, dlatego nie wiem czy jest wymienialne.

Warto przyjrzeć się bliżej filtrom przeciw-tłuszczowym. Okap teleskopowy posiada dwa osobne i niezależne od siebie filtry. Każdy z nich, jest wykonany z potrójnej warstwy siatki aluminiowej. Filtry te wystarczy co parę tygodni wypłukać w ciepłej wodzie lub zmywarce. Dzięki temu będą stale czyste i sprawne. Filtry posiadają łatwy sposób zakładania i wyjmowania na zasuwkę.

Bolce mocujące te filtry są bardzo cienkie – wykonane z tworzywa sztucznego. Bez wątpienia z czasem się złamią, bo plastik powoli zawsze staje się kruchy.

Okap Berdsen front
Widok na okap od frontu. Zajmuje mało miejsca, Od góry widać wylot powietrza. Wygląda nowocześnie z odrobiną rustykalizmu.

Całość korpusu jest wykonana ze stali nierdzewnej. A przynajmniej tak podał informacje importer. To akurat okaże się podczas długiego korzystania z tego okapu. Mam nadzieję, że stal faktycznie jest nierdzewna. W innym przypadku będę reklamował produkt.

Na górze urządzenia znajduje się otwór wylotowy. Posiada średnicę 120 mm. Można do niego podłączyć zastawki – przeciw cofaniu się powietrza z komina. Zastawki te, są dołączone do zestawu. Pamiętajmy, aby mocować je wystającymi bolcami ku górze. Dzięki temu, będą opadać podczas wyłączenia urządzenia. Do wylotu można także podłączyć rurę prowadzącą do komuna.

Całość urządzenia jest stosunkowo lekka. Waga to około 5 kg. W przypadku mocowania do go ściany – montaż jest na dwóch kołach. Jeśli mocujemy podszafkowo – robi się to na 4 wkręty. Zestaw montażowy jest dołączony do tego produktu.

Warto dodać, że urządzenie włącza się automatycznie po wysunięciu szuflady. Jeśli przyciskami ustawiamy włączenie na daną moc. Dzięki temu następuje automatyczny start, zaraz po wysunięciu teleskopu. Ramie ma specjalny czujnik (przerywacz), który reaguje na pozycję wysuniętego teleskopu okapu.

Nasz film o okapie Berdsen z wysuwanym teleskopem

To bardzo przydatne rozwiązanie. Okap jeśli jest niepotrzebny, to zajmuje mało miejsca. W razie potrzeby wysuwa się dodatkową część, wtedy włącza się automatycznie. Tak samo działa w tym przypadku oświetlenie. Można zatem uruchamiać urządzenie ręcznie za każdym razem przyciskami, lub za pomocą wysunięcia teleskopu.

Na początku nie byłem przekonany do rozwiązania teleskopowego. Jednakże podczas użytkowania, stwierdzam że to bardzo fajne rozwiązanie. Jest to wygodne, nowoczesne i bardzo praktyczne podejście. W mojej ocenie zaletą jest fakt, że przyciski sterujące są od przodu a nie spodu okapu. Dzięki temu nie zachodzą tłuszczem i wilgocią.

Moja opinia na temat urządzenia

Zalety okapu teleskopowego Berdsen

 • Wygląda nowocześnie i zajmuje mało miejsca.
 • Pracuje bardzo cicho, nawet na drugim biegu.
 • Posiada dużą wydajność przepuszczonego powietrza.
 • W zestawie ma dwa filtry przeciw-tłuszczowe.
 • Posiada zastawki zamykające powrót powietrza z wyciągu.
 • Posiada teleskop sterujący w sposób automatyczny pracą urządzenia.
 • Jest łatwy w utrzymywaniu czystości.

Wady okapu teleskopowego Berdsen

 • Dedykowane filtry węglowe są mało wydajne – mają mało węgla aktywnego.
 • Filtry przeciw tłuszczowe są dość delikatne, szczególnie ich zaczepy.

Opisywane urządzenie sprawia wrażenie solidnego. Jestem zdecydowanie zadowolony z jego działania. W mojej ocenie, to dobry produkt. Jeśli w przyszłości wystąpią z nim jakieś problemy, to napiszę o nich w aktualizacji tego artykułu. Pomimo niskiej ceny, okap zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Zapraszam do przeczytania kolejnych artykułów serwisie oraz do komentarzy.

Dodatkowe źródła informacji:

 1. Okap kuchenny teleskopowy 50cm czarny BT-238 [berdsen.pl] – informacje na stronie marki urządzenia [dostęp 11/03/2024].
 2. Okap Berdsen BT-238 – Opinie i ceny [ceneo.pl] – różne oferty cenowe tego urządzenia. Samemu kupiłem go na Allegro [dostęp 11/03/2024].
 3. Węglowe filtry typ BT-M [berdsen.pl] – filtry kompatybilne z okapami [dostęp 11/03/2024].

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

 1. Udema pisze:

  Na pewno takie wysuwane są ciekawym pomysłem. Choć trzeba pamiętać o wysunięciu i następnie wsunięciu tej szuflady. W domu mam z programatorem czasowym, wybieram czas pracy, i wyłącza się automatycznie po odmierzonym czasie. To także jest dobre rozwiązanie. Choć dobrze, jeśli kuchenka także ma taki czasomierz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: