Operacja zaćmy – gdzie najszybciej na NFZ?

Leczenie zaćmy oczuZaćma to najczęściej diagnozowane schorzenie oczu, które w większości przypadków dotyczy osób w podeszłym wieku. Jest to spowodowane tym, że wraz ze zmianami metabolicznymi soczewka oka ulega zmętnieniu, pogarszając w ten sposób jakość widzenia.

Ważne, aby zaraz po poznaniu diagnozy nie zwlekać z decyzją o operacji – jedynej skutecznej formy usunięcia zaćmy. Dowiedz się, jak przebiega zabieg na zaćmę w ramach NFZ i ile trwa oczekiwanie na operację, która zostanie przeprowadzona w ramach refundacji.

Zaćma – wszystko, co musisz wiedzieć o schorzeniu

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to schorzenie, które może dotyczyć nawet 60% osób, które ukończyły 60. rok życia. W Polsce i w krajach wysoko rozwiniętych często przeprowadza się operację, która polega na usunięciu zamglonej soczewki, lecz na świecie schorzenie to wciąż uważa się za jedno z czołowych przyczyn ślepoty.

Do charakterystycznych objawów zaćmy uznaje się pogorszenie jakości widzenia, które pacjenci z kataraktą porównują do patrzenia jakby przez mgłę czy zarysowane szkło. Zdarza się, że zaćma objawia się również podwójnym widzeniem przedmiotów czy problemami z oszacowaniem odległości między nimi. Dla osób, które wcześniej nie borykały się z tego typu niedogodnościami, zaćma może oznaczać rezygnację z wielu aktywności, np. prowadzenia samochodu czy czytania.

W większości przypadków zaćmę da się usunąć, dlatego jeśli rozpoznasz u siebie lub u bliskiej Ci osoby którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie umów się na wizytę u okulisty.

Zaćma – jak przebiega operacja i jakie są terminy?

Po uzyskaniu skierowania na operację zaćmy warto od razu przystąpić do szukania kliniki, która wykonuje tego typu zabiegi w ramach refundacji NFZ. Zabieg usunięcia katarakty nie wymaga hospitalizacji, a sama operacja trwa nie dłużej niż 25 minut. Podczas zabiegu zostaje usunięta zamglona soczewka, a w jej miejsce umieszczony zostaje sztuczny odpowiednik. Wielu pacjentów boi się zabiegów przeprowadzanych na oczach, lecz w przypadku operacji usunięcia zaćmy powinni wiedzieć, że jest ona bezbolesna i mało inwazyjna.

Oczywiście, im szybciej zdiagnozowana zaćma, tym operacja daje większe szanse na całkowite odzyskanie dawnej jakości widzenia, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie placówki, gdzie najszybciej operacja zaćmy może zostać przeprowadzona. Niestety ze względu na częstotliwość występowania zaćmy oraz pandemię, która sparaliżowała służbę zdrowia, terminy na zabieg usunięcia zaćmy mogą być w Polsce dość odległe.

Zabieg usunięcia zaćmy w Czechach

O wiele szybsze terminy na operację zaćmy można uzyskać, korzystając z opieki medycznej u naszych południowych sąsiadów. Niewiele osób wie, że w ramach umowy transgranicznej Polacy mogą ubiegać się o zwrot kosztów związanych z operacją lub, tak jak w przypadku kliniki Tesin Medic Clinic w Czeskim Cieszynie, całkowicie powierzyć kwestię refundacji z NFZ w ręce administracji placówki. Klinika z polskojęzycznym personelem zlokalizowana jest blisko granicy z Polską.

Posiada duże doświadczenie w wykonywaniu zabiegów okulistycznych – od lat przyjmuje pacjentów z Polski, którym pomaga w dopięciu wszelkich formalności. Pracownicy kliniki przedstawią także wszelkie zalecenia przed i po zabiegu. Poproszą również, aby pacjent przybył do placówki wraz z opiekunem.

Jeśli chcesz poznać szczegóły operacji usunięcia zaćmy w Czechach, skontaktuj się z kliniką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *