Plan treningowy na siłownię – gotowy czy indywidualny?
Efektywny trening siłowy wymaga solidnie przygotowanego planu, dzięki któremu będziemy dokładnie wiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać, z jaką intensywnością oraz ilością powtórzeń.
Wybór idealnego dla nas zestawu ćwiczeń zależy od celu, jaki chcemy uzyskać – czy będzie to np. odchudzanie, podkreślanie mięśni, uelastycznianie ciała. Możemy skorzystać z gotowego planu treningowego lub indywidualnego. Poznajmy zalety każdego z nich.
Gotowy plan treningowy – zalety i wady
Plan treningowy na siłownię układany jest przez eksperta, który dobrze zna anatomię ludzkiego ciała i wie, jakie ćwiczenia wybrać, aby osiągnąć konkretny cel. Nie musimy się zastanawiać, z jakim obciążeniem powinniśmy pracować ani w ilu seriach. Powinniśmy jednak określić, ile sesji treningowych będziemy mieć w ciągu tygodnia oraz co chcemy dzięki nim osiągnąć. W Internecie oraz na siłowniach często możemy zdobyć gotowy plan treningowy – dopasowany do różnego poziomu zaawansowania oraz ukierunkowany na osiągnięcie konkretnych efektów. Warto jednak pamiętać, że taki zestaw ćwiczeń stanowi pewne uogólnienie – nie uwzględnia naszych indywidualnych możliwości fizycznych. Może się zatem okazać, że ułożony przez specjalistę plan nie będzie przynosił zamierzonych efektów, albo będą one mniejsze niż oczekiwaliśmy.
Zastanawiasz się, jak odpowiednio zaplanować ćwiczenia? Przeczytaj artykuł: Jak skutecznie układać swój plan treningowy?, z którego dowiesz się, z jakich elementów powinien składać się profesjonalny plan treningowy.
Indywidualny plan treningowy – czy warto?
Każdy organizm jest inny – to, co dobre dla kolegi, niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. Jeżeli mamy możliwość stworzenia spersonalizowanego planu treningów wraz ze swoim instruktorem, to warto z niej skorzystać. Indywidualne plany treningowe mają liczne zalety:
- pomagają określić nasze możliwości fizyczne – rozmowa z trenerem personalnym jest bardzo ważna, aby realnie i precyzyjnie dobrać ćwiczenia, które będą dla nas najlepsze,
- uwzględniają ewentualne problemy zdrowotne – jeżeli cierpimy np. na bóle kręgosłupa albo mamy problem ze stawami, to tym bardziej powinniśmy zasięgnąć opinii eksperta przed przystąpieniem do treningu,
- rozbudzają dodatkową motywację do ćwiczeń – opieka trenerska wzmacnia naszą systematyczność.
Dobrze napisany plan treningowy na siłownię sprawia, że stale podnosimy swój poziom umiejętności oraz czujemy większą satysfakcję z pracy nad własnym ciałem. Nie musimy się przejmować żadnymi wyliczeniami – nie trzeba zastanawiać się, nad ilością powtórzeń, serii i wagą ciężarów, bo wszystko to zostało dokładnie przeanalizowane przez specjalistę i uwzględnione w naszym indywidualnym zestawie ćwiczeń.
Gotowy czy spersonalizowany – jaki plan treningowy wybrać?
Rozpoczynając trenowanie na siłowni, dobrze zdać się na wiedzę i doświadczenie instruktorów. Można nabyć gotowy plan treningowy, o ile jesteśmy osobami całkowicie zdrowymi. Być może okaże się, że będzie to dla nas dobrym rozwiązaniem, a zaproponowany zestaw ćwiczeń, będzie przynosił zadowalające rezultaty. Jeżeli jednak chcielibyśmy trenować w sposób bardziej ukierunkowany i dopasowany do naszych potrzeb, to zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w indywidualny plan treningowy.
Wiele osób, które regularnie ćwiczą na siłowni już od dłuższego czasu, samodzielnie układa swoje treningi. Znają możliwości swojego ciała, mają doświadczenie, wykonują precyzyjnie ćwiczenia – wiedzą, jak zaplanować trening na siłowni. Osoby zaawansowane często jednak korzystają z rad ekspertów i konsultują ułożone przez siebie zestawy ćwiczeń – takie działanie daje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że wszystko jest dobrze przemyślane.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy indywidualne plany treningowe, czy gotowe, zawsze powinniśmy być względem nich elastyczni. Jeżeli nasze ciało źle reaguje na jakieś ćwiczenia, to warto omówić ten problem z trenerem personalnym. W czasie treningów możemy też zmienić cel naszych starań – np. będziemy chcieli bardziej wzmocnić inną partię mięśni, niż zakładaliśmy na początku – wtedy także warto być gotowym na zmiany w swoim planie treningowym.