Płatność przez PayU na Allegro – czy warto korzystać

Payu złe zakupyKupując na Allegro mamy prawie zawsze domyślnie sugerowaną płatność przez PayU. Płatność ta jest dokonywana na wskazane konto bankowe oraz z zakodowanym tytułem płatności. Warto jednak zastanowić się, czy warto korzystać z tego typu usługi.

Wiele osób myśli, że płacąc przez PayU jest to bezpieczniejsza forma niż bezpośrednim przelewem na konto sprzedawcy a także szybsza czy mniej problematyczna a tym samym łatwiejsza – warto jednak to dokładnie przemyśleć.

Bezpieczeństwo opłat przez PayU na allegro chyba wcale nie może być większe – bez znaczenia na jaki rachunek wpłaca się pieniądze czy przez PayU czy na konto sprzedawcy – tak czy inaczej sprzedawca może być oszustem – aby otrzymać zwrot pieniędzy w obu tych przypadkach prawdopodobnie wymogiem będzie zgłoszeniem sprawy na policję i co więcej policja musi wydać oświadczenie, na przykład że rozpoczyna śledztwo.

Teoretycznie w regulaminie pisze, że można być z tego zwolnionym – ale jakie są realia i prawdopodobieństwa? To i tak nie ma związku z formą płatności, bo postępowania bez znaczenia na jego typ jest takie same. Tutaj czy przeleje się kwotę sprzedawcy w ten czy inny sposób nie ma znaczenia. W kwestii bezpieczeństwa nie ma to naszym zdaniem znaczenia – jaką drogę się wybierze.

Sądownie w razie czego łatwiej będzie dobiegać zwrotu gotówki z konta sprzedawcy niż z konta pośrednika, jaki przelewa na konto sprzedawcy w razie prowadzonej sprawy o większą gotówkę. Bo wtedy nie zachodzi łańcuszek przepływu pieniędzy.

Szybkość przelewu a tym samym nadania do kupującego jego produktu. Tutaj jest naszym zdaniem wręcz to bardzo dobrze widoczne – wykonując przelew bezpośrednio na rachunek sprzedawcy jest to szybsze niż korzystając przez PayU – co niejednokrotnie miało miejsce. Korzystając z sugerowanego przelewu na Allegro okazuje się, że PayU może przetrzymywać przelane pieniądze nawet kilka dni od daty przelewu (co w naszym przypadku miało kilka razy miejsce) zanim przekaże je sprzedawcy.

Często okazuje się, że korzystając z tej domyślaj płatności zamiast bezpośrednio na konto sprzedawcy trwa to znacznie dłużej – nawet kilka dni dłużej. Powód tego jest pewnie taki, że pieniądze leżą na koncie tych przelewów a tym samym są z nich jakiś odsetkowe profity. Jeśli zależy Tobie na szybkości, to naszym zdaniem wykonuj płatność na bezpośrednie konto sprzedawcy bez pośredników.

Łatwość przelewów oraz wygoda – tutaj czy wybiera się płatność taką czy inną to nie ma absolutnego znaczenia. Przecież i tak trzeba wyplenić te same dane w przelewie. Tutaj nie ma to żadnego znaczenia, ale i tak proponowane są domyślnie PayU z opisem – że niby jest to wygodniejsze, choć wcale takie nie jest, warto przemyśleć jak wyglądają przelewy tutaj i tradycyjne – to jest to samo dla większości osób.

Na koniec warto też odnieść się do tego, że PayU to przecież pośrednik w zakupach. Twoje pieniądza idą od Ciebie do niego a od niego do sprzedawcy – po co Tobie pośrednik? Najłatwiejsza i najszybsza droga to Ty i Twój sprzedawca bezpośrednio bez pośrednika.

Warto wziąć to wszystko pod uwagę i dokonywać świadomych decyzji, co do formy opłacenia zakupionych produktów. Mam nadzieję, że trochę daliśmy do myślenia na ten temat jak idą pieniądze za zakupy na Allegro. A także co jest w rzeczywistości łatwiejszą i sensowniejszą oraz szybszą formą płatności – bo bezpieczeństwo naszym zdaniem jest takie same. Szybkość natomiast zawsze jest lepsza bez pośredników czyli bezpośrednio do sprzedawcy. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz dyskusji.

2 komentarze

 1. Maciek

  Zostałem oszukany przez payu, 27.01.2020 dokonałem zakupu na Aliexpress płacąc niestety za pośrednictwem tej firmy. Pieniądze zostały pobrane z mojego rachunku na rachunek firmy payu i wszelki słuch po nich zaginął. Aliexpress twierdzi ,że żadnych pieniędzy nie dostał. Payu odmawia podania kiedy,jak i na jakie konto przekazał pieniądze chińczykom.Prowadzę z nimi korespondencję mailową od ponad miesiąca ,olewają mnie totalnie,pisząc że mam reklamować w Aliexpress. Może ktoś poradzi co w tej sytuacji robić,kwota jest za mała,żeby opłacało się iść z tym do jakichś prawników ale dla mnie znacząca.

  1. witold

   Może zamknąłeś stronkę w trakcie trwania procesu płatność?
   Bank w Anglii ma całą kasę dla całej Alibaby i płaci im dopiero po potwierdzeniu że towar doszedł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.